Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71727
تاریخ انتشار : جمعه 6 ثور 1398 ساعت : 21:53:46

روسیه، ایران و ترکیه به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را محکوم کردند

ایران، ترکیه و روسیه در پایان نشست مشترک در آستانه درباره سوریه یک بیانیه مشترک صادر کردند و در آن به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی را محکوم کردند.

روسیه، ترکیه و ایران با انتشار یک بیانیه مشترک به رسمیت شناخته شدن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این بیانیه بعد از نشست مشترک کشورهای تضمین کننده آتش بس در سوریه(تهران، مسکو و آنکارا) که در آستانه(نورسلطان) در قزاقستان در حال برگزاری است صادر شده است.

این نشست از روز پنج شنبه در حال برگزاری است.

در این بیانیه 12 بندی آمده است؛ ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه در چارچوب منشور سازمان ملل تاکید می‌کنند.

*در این چارچوب، روسیه، ایران و ترکیه قویا تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی را محکوم می‌کنند.

*کشورهای فوق توافق کردند که مشورتهایی درباره اوضاع شمال شرق سوریه انجام دهند و در این چارچوب تاکید می‌کنند که امنیت و ثبات در منطقه فقط برپایه حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه حاصل خواهد شد.

*در این نشست جزئیات مربوط به تنش زدایی در ادلب مورد بازنگری قرار گرفت و بر یادداشت تفاهم 17 سپتامبر 2018 و اجرای کامل این توافق برای ثبات ادلب از جمله گشت‌زنیهای مشترک ایران، روسیه و ترکیه تاکید شد. طرفین همچنین نگرانیهای خود را از سازمان تروریستی «هیات تحریر الشام» و افزایش کنترل این سازمان بر منطقه بیان کردند و بر هماهنگی و اقدامات مشترک برای حذف کامل داعش، جبهه النصره و دیگر گروههای تروریستی در منطقه تاکید کردند.

*طرفین در این بیانیه تاکید کردند که راه حل بحران سوریه فقط سیاسی و با هدایت خود سوریها و همچنین در چارچوب روند سیاسی سازمان ملل و قطعنامه 2254 باید صورت گیرد.

*طرفین همچنین بر لزوم همکاری با «گئر پدرسون» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و مشورت با وی درباره جزئیات این دیدارها در هماهنگی با گفتگوهای ملی سوریه در سوچی تاکید کردند.

* صادرکنندگان این بیانیه همچین از عملیاتهای متقابل در آزادی بازداشتیهای یکدیگر در نوامبر 2018 و فوریه 2019 در چارچوب «کارگروه احترام متقابل» استقبال کردند و خواستار ادامه این تلاشهای برای ایجاد اعتماد متقابل و ایجاد شرایط لازم برای پیشبرد روند سیاسی در چارچوب مذاکرات آستانه شدند.

* در ادامه این بیاینه طرفین بر نیاز به تداوم ارسال کمکهای بشردوستانه به همه سوریها در سرتاسر این کشور  بدون هیچ پیش شرطی تاکید کردند و از جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل خواستند که تلاشهایش را برای کمک به مردم سوریه افزایش دهند.

* ایران، ترکیه و روسیه همچنین به نیاز برای ایجاد شرایطی برای تسهیل بازگشت امن آوارگان و پناهجویان به سرزمینهای خود در سوریه و همچنین بر حق آنها برای بازگشت تاکید کردند و از جامعه بین المللی نیز خواستند که همه شرایط لازم در این زمینه را تامین کنند.

* طرفین همچنین درباره افزایش تعداد ناظران در مذاکرات آستانه شدند و درباره دعوت از همسایگان سوریه از جمله عراق و لبنان برای پیوستن به چارچوب آستانه توافق کردند.

* در این بیانیه همچنین از «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور سابق قزاقستان که باعث آغاز این روند شد تشکر کردند.

* روسیه ایران و ترکیه در این بیانه همچنین درباره برگزاری دور بعدی مذاکرات با همین فرمت در جولای 2019 توافق کردند.


  فارس

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد