Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71977
تاریخ انتشار : شنبه 21 ثور 1398 ساعت : 09:17:23
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ایران:

عراقچی از مهاجرین افغانستانی عذرخواهی کند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران خواستار عذرخواهی سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه این کشور شد.

سیدعباس عراقچی در یک گفتگوی تلویزیونی گفته بود که اگر فشار تحریمها زیاد شود، مجبور هستیم که از مهاجرین افغانستانی بخواهیم ایران را ترک کنند.

عراقچی با اعلام اینکه ۳ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی میکنند و این جمعیت بیش از ۲ میلیون فرصت شغلی را از ایرانیان سلب کرده، گفت که بعد از چهار دهه مهاجرین میتوانند ایران را به هر مقصدی که بخواهند ترک کنند.

سخنان عراقچی در حالی بیان می شود که رسانه ها از تحریم های جدید آمریکا علیه ایران سخن میگویند.

پس از مصاحبه آقای عراقچی، واکنشهای زیادی در شبکه های اجتماعی به راه افتاد.

کاربران افغانستانی در شبکه های اجتماعی با هشتگ #مرز_را_باز_کنید کمپاینی براه انداختند و خواهان عملی شدن گفته های آقای عراقچی هستند. این در حالی است که در دوسه سال اخیر، ایران مرزهای خود با ترکیه را بشدت کنترل میکند و اجازه خروج مهاجرین از این مرز را نمیدهد.

در ادامه وا‌کنشها به سخنان آقای عراقچی، رئیس سابق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، عزت الله ضرغامی در تویتر خود نوشته است که سخنان آقای عراقچی باعث رنجش مهاجرین افغانستانی شده است و با یک عذرخواهی ساده حل میشود.

از سوی دیگر کاربران ایرانی نیز در شبکه های اجتماعی بیکار ننشسته‌اند و سخنان آقای عراقچی را به شکلهای مختلف نقد کرده‌اند.

کارشناسان این سخنان آقای عراقچی را نوعی تهدید برای اروپا تفسیر کرده‌اند و معتقد هستند که ایران از مهاجرین افغانستانی بعنوان اهرم فشار در مذاکرات سیاسی خود استفاده می‌کنند.

شاحسین مرتضوی، معاون سخنگوی اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان درباره آماری که آقای عراقچی ارائه کرده گفته است: مصارف و آمار افغان‌ها در ایران به ضریب چند حساب می‌شود؟
با احترام به نظریات آقای عراقچی، اما سوال در مورد آمار و ارقام وجود دارد. آقای عراقچی در مورد افغان‌های مقیم در ایران چنین آماری را ارایه کرده است:
١. اشغال ٢ میلیون فرصت شغلی توسط افغان‌ها
٢. خروج ۵ میلیارد یورو توسط افغان‌ها از ایران
٣. هزینه هر دانش آموزش در سال ۶٠٠ یورو
۴. هزینه هر دانشجو ١۵٠٠٠ یورو در سال

مهاجرین افغانستانی مقیم ایران که از چهل سال پیش بدینسو بدلیل جنگ و ناامنی به ایران مهاجرت کردند، تا کنون از حقوق شهروندی برخوردار نیستند و همه ساله در طرحی موسوم به آمایش شرکت می‌کنند و بابت تمدید کارت شناسایی شان مبالغی را پرداخت می‌کنند.

هر چند نسل دوم و سوم مهاجرت که در ایران به دنیا آمده و رشد کرده‌اند، از لحاظ قانونی ایرانی محسوب میشوند اما دولت ایران تا کنون تصمیم جدی برای تعیین سرنوشت مهاجرین اتخاذ نکرده است.

برخی نظرات کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی را در زیر بخوانید:


  سیدجمال الدین سجادی

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
علی
سه شنبه 24 ثور 1398
جون ما فقط2 ماه مرز رو باز بذارین
حسینی8287
دوشنبه 23 ثور 1398
سلام چه خیری ازایران به افغانستانی ها رسیده که چنین تهدیدی میکنید اقای عراقچی افغانی های بی چاره جز خاری زلت چیزی ندارن تا حای که میتونید از افغانی هابه هر بهانه پول میکنید الان که به زلت انداختید بیرون میکنید
بهزاد یوسفی
يکشنبه 22 ثور 1398
بد ترین شرایط برای برادران افغانی درست کردین. حالا توقع دارین سازمان ملل پول هم بدهد. چه دادین به مهاجران وبرادران ... اتفاقا نباشند کار واقتصاد ایران خرابتر میشه
متین
شنبه 21 ثور 1398
اقای عراقچی اگر مرزهارو باز بزارین خیلی ازتون ممنون میشیم .سرنوشت ماافعانها ازروز اول این بوده که بازیچه ی سیاست های دیگر ملت ها باشیم.اما این روهم بدونین با خروج ما از ایران تنها کسی که متضرر میشه خود ایرانه.چرخه اقتصادتون فلج میشه .۷۰درصد خیاطا ،نجارها،بناها،اهنگرها،سنگ کارهاو.....افغانی هستن.خیلی از افعانیها تو ایران سرمایه گذاری کردن.هزاران کارمند دفاتر کفالت خودتون بیکار میشه
فضل خدا تاجیک
شنبه 21 ثور 1398
سلام آقای عراقچی دست دردنکنه چل سال درایران افغانستان زندگی می‌کنند حقوق شهروندی ندران
غ.نبی
شنبه 21 ثور 1398
دراین سالهاازحاکمان ایران فقط یک چیزروخوب متوجه شدم،اینکه دولت ایران همیشه ماافغان هارودرمقابل خطروجنگ به عنوان سپربرای خودشان استفاده میکنن حالافرقی نمیکندچه درسوریه باشدچه درعراق باشدو...چه حالادرمقابل آمریکا وغرب،تعجب کردم که آقای عراقچی چقدراطلاعات کمی داره یااینکه دروغ میگه
عبدالغفور
شنبه 21 ثور 1398
من از ایرانیهای فهیم سپاسگزارم. ولی اگر تمام مرزها را باز کند واقعا ما از آقای عراقچی تشکر میکنیم.
مرادی
شنبه 21 ثور 1398
به نظر بنده باید آقای عراقچی عذرخواهی کند..
جعفری
شنبه 21 ثور 1398
دست اقای عراقچی دردنکنه با ای صحبتایش. من که خیلی خوشحال شدم .خطاب به مهاجرینی که داخل ایران زندگی میکنند:اقای عراقچی موقعیت مهاجرا روخوب دقیق رسد کرد چهل سال یا یک سال فرقی نمیکنه خون های مایک نفر یاهزار نفرتوجنگ عراق یاسوریه فرقی نداره .دلتونرو خوش نکنین اینجا ایرانه وماافغانستانی هستیم. نظر منو لطفا بزارید. من به کسی توهین نکردم.