Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71980
تاریخ انتشار : شنبه 21 ثور 1398 ساعت : 09:35:44

پولیس آلمان به شکنجه پناهجویان متهم شد

استرداد صدها پناهجویای افغانستانی در شرایطی که این کشور ناامن‌تر از همیشه شده، تاکنون انتقادات شدیدی را از سوی مدافعان حقوق بشر و پناهندگان متوجه دولت آلمان کرده است؛ اما اینکه کمیته ضد شکنجه شورای اروپا، پولیس این کشور را به اعمال شکنجه علیه این پناهجویان متهم کند تازگی دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، براساس آمار رسمی در پایان سال ٢٠١۵ میلادی ١۵۶ هزار افغان در آلمان زندگی می‌کردند؛ این رقم در پایان سال ٢٠١٧ به بیش از ٢۵١ هزار تن رسید و برای پایان سال ٢٠١٨ بیش از ٣٠٠ هزار تن برآورد می شود.

افزایش تعداد افغان‌ستانی های ساکن آلمان، بیشتر به سرازیر شدن سیل پناهجویان در سه سال گذشته ارتباط داده می‌شود. توافق آلمان و افغانستان بر سر استرداد پناهجویان وزیر داخله پیشین آلمان، در سال ٢٠١۶ میلادی در سفری به کابل با دولت افغانستان توافق کرد که پناهجویان افغانستانی را که درخواست پناهندگی آنان رد شده است به این کشور بازگرداند و کمک مالی در اختیار آن‌ها قرار دهد تا در مناطق امن افغانستان زندگی جدیدی را آغاز کنند.

در پی این توافق، از سال ٢٠١۶ تا مارس امسال (٢٠۱٩)، ٢٣ هواپیمای دربست صدها پناهجوی افغانستانی را به کابل بازگرداندند، اما تاکنون هیچ گزارشی درباره نحوه کمک مالی به پناهجویان بازگردانده شده و وضعیت زندگی آنان داده نشده است.

این توافق را ریس جمهور اشرف غنی در سال ۲۰۱۶ در برلین با خانم مرکل امضا نمود که به تعقیب آن اخارج پناهجویان افغانستانی آغاز شد و تا حال همچنان ادامه دارد.


  محمود منجم زاده

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد