Share/Save/Bookmark

کد مطلب :72175
تاریخ انتشار : يکشنبه 29 ثور 1398 ساعت : 17:44:54

ادامۀ اختلاف‌ها در مجلس؛ نشست کمیتۀ حل تنش بی‌نتیجه پایان یافت

نشست امروز (یک‌شنبه، ۲۹ثور) مجلس نماینده‌گان با ادامۀ جنجال‌های روز گذشته آغاز شد. شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان، اجازه ندادند که میررحمان رحمانی کارش را به‌حیث رییس مجلس نماینده‌گان آغاز کند و به همین دلیل نشست برهم خورد.

اعضای مجلس امروز به‌دو دسته – طرف‌دارن میررحمان رحمانی و مخالفان او - تقسیم شده بودند.

طرف‌دارن آقای رحمانی، خواهان آغاز نشست امروز به ریاست او بودند در حالی‌که شماری دیگر از نماینده‌گان ریاست اورا قبول نداشتند.

برای حل این موضوع، یک کمیتۀ پانزده نفری ایجاد شد، اما نشست این کمیته بی‌نتیجه پایان یافت.

جنجال، روز گذشته پس از آن آغاز شد که دور دوم انتخابات داخلی مجلس نماینده‌گان برای تعیین رییس مجلس، برگزار شد و در آن میررحمان رحمانی که ۱۲۳رأی گرفته بود، از سوی رییس موقت مجلس، برنده اعلام شد.

اما کمال ناصر اصولی، رقیب آقای رحمانی که ۵۵ رأی گرفته بود و نیز طرف‌داران او با ریاست رحمانی مخالفت کردند.

استدلال مخالفان آقای رحمانی این است که با توجه به نصاب روز گذشته که ۲۴۷ نماینده در مجلس حضر داشتند، او نتوانسته پنجاه جمع یک رأی را که ۱۲۴رأی می‌شود پوره کند.

موضوع جنجالی اصلی این است که پس از شمارش آرا، ۲۴۴رأی در داخل صندوق‌ها موجود بودند و سه رأی دیگر ناپدید شده بودند که مطمینأ رییس موقت مجلس معیار پنجاه جمع یک رأی را از ۲۴۴ رأی حساب کرده‌است و آقای رحمانی را رییس مجلس اعلام کرد.

در ختم روز گذشته، آقای اصولی و طرف‌داران او هشدار دادند که اجازه نخواهند داد که آقای رحمانی به کرسی ریاست مجلس بنشیند که امروز چنین شد.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان که بسیاری شان زنان بودند امروز دور کرسی ریاست مجلس را حلقه کردند و اجازه ندادند آقای رحمانی به آن تکیه بزند.

این شمار از اعضای مجلس، تأکید دارند که باید رییس موقت برای مجلس انتخاب شود و سپس برای انتخابات رییس مجلس، مجددأ رأی‌گیری شود.

اختلاف‌ها روی این موضوع ساعت‌ها تنش و حتا دشنام و هتک حرمت را در پی داشت.

سرانجام برای حل این اختلاف‌ها، کمیته‌یی ایجاد شد. این کمیته متشکل از طرف‌داران رحمانی، اصولی و نماینده‌گان بی‌طرف است. نشست امروز اعضای کمیتۀ حل تنش به نتیجه نرسیده‌است.

منابع می‌گویند که قرار است این کمیته، فردا نیز نشستی را برای حل اختلاف‌ها برگزار کند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد