Share/Save/Bookmark

کد مطلب :72690
تاریخ انتشار : سه شنبه 28 جوزا 1398 ساعت : 23:24:35

ایجاد یک مرکز دادخواهی برای زنان از سوی یک بانو در غزنی

بانویی درغزنی از بهر دادخواهی برای زنان مرکزی ایجاد کرده است. این بانو می‌گوید که روزانه در حدود بیست زن برای درمیان گذاشتن مشکلات شان به این مرکز میایند وسپس این مشکلات با مسأولان درمیان گذاشته می‌شوند.

درهمین حال ریاست امور زنان  غزنی می‌گوید که در سه ماه گذشته حضور زنان درنهادهای دولتی  این ولایت سی درصد افزایش یافته است.

مسؤولان این نهادها می‌گویند که در سال روان بیشتر از یک هزار زن در نهادهای مختلف دولتی و خصوصی ولایت غزنی مشغول کار شده اند.
 
‎ این بانو که ‎خدیجه نام دارد  بیست و چهار ساله است و باشنده ولسوالی مقر  غزنی است.

‎پس از آنکه سند لیسانش را در رشته حقوق‌ و علوم سیاسی به دست آورد تصمیم گرفت تا برای زنان غزنی روند آگاهی دهی را درباره حقوق شان آغاز کند.

‎از همین رو با ایجاد این مرکز حقوقی و فرهنگی روزانه به بیشتر از بیست زن درباره حقوق و صلاحیت‌های شان در همایش هایی آموزش می دهد.

‎ خدیجه، رییس مرکز دادخواهی برای زنان  درغزنی گفت:« آن بانوانی که از حقوق شان بی خبر استند باید از حقوق شان با خبر شوند و در تعلیم و صحت نقش داشته باشند.»

‎‎او در شهر و بازار شهر غزنی نیز با زنان گفت‌و‌گو می‌کند و از آنان میخواهد برای به درمیان  گذاشتن چالش‌های شان  به دفتر او بیایند.  

‎ وحیده بهار، باشنده غزنی گفت:« به همگی حقوق شان را نشان داده که یک زن چی حقوق دارد بتوانند از خود دفاع کنند.»

زینب احمدی، باشنده غزنی گفت:« به ادارات دولتی و خصوصی معرفی میکند.»

‎خدیجه مادر دو  دختر است، او در کنار تلاش برای خانواده خود ، برای نان آوران نزدیک به پنجاه  خانواده بی سرپرست نیز فرصت‌های کاری را ایجاد کرده است.
 
‎ خدیجه اشرفی گفت:« چند شب پیش طالبان مرا تهدید کردند گه دیگر نباید از خانه بیرون شوم  من هم هدف شان را نمی دانم که به چه علتی چنین میکنند اما من مبارزه میکنم زیرا غزنی یک شهر سنتی است.»

عبدالوکیل اشرفی، همسر خدیجه گفت:« زیاد مشکلات بود از طرف فامیلم توسعه می شد که خوب نیست یک جامعه سنتی است بد است برای ما که در جامعه کار بکند او هم در جامعه غزنی برای ما یک ننگ است خوب مه نخواستم مه چیزی که دلم می خواست همان کار را کردم .»

‎بر بنیاد اطلاعات ریاست امور زنان  غزنی در سه ماه گذشته بیشتر از یک هزار زن در نهادهای دولتی و خصوصی  غزنی مشغول به کار شده اند که این آمار یک افزایش سی درصدی را در مقایسه با سال پار نشان می‌دهد .

‎ شکریه ولی، رییس اموز زنان ولایت غزنی گفت:« خانم های ما در مرکز شهر مشکلی ندارد اما در بعضی ولسوالی‌ها مشکلات خود را دارد ما خوشبختانه توانستیم برنامه های آموزشی سیمینار و ورکشاپ برای اموزش دهی خانم ها از حقوق شان داشته باشیم.»

اما خشونت‌ها هنوزهم دربرابر زنان درغزنی همانند بخش‌های دیگر کشور جریان دارند و بر بنیاد اطلاعات ریاست امور زنان، تنها در در سه ماه گذشته چهارده رویداد خشونت در برابر زنان در این ولایت ثبت شده اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد