Share/Save/Bookmark

کد مطلب :72927
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 سرطان 1398 ساعت : 11:03:20

ده فرمان» دولت عراق درباره حشد شعبی/ سازمان حشد شعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق شد

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق فرمانی ۱۰ بندی درباره حشدالشعبی عراق صادر کرد که به شرح ذیل است؛ در این فرمان آمده است که بر اساس اقتضای منافع مردم و با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی به ما داده است و با ایمان به نقش بزرگی که مبارزین حشدالشعبی در حال ایفای آن هستند دستورات زیر صادر می‌شود:

۱.همه نیروهای حشد شعبی به عنوان بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح مشغول به خدمت خواهند بود و هرگونه قوانینی که برای نیروهای مسلح اعمال می شود بر این نیروها نیز اعمال خواهد شد. نیروهای حشد شعبی تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح خواهند بود و بر اساس قوانین تصویب شده در پارلمان عراق و دستورات صادر شده عمل خواهند کرد و مسئولیت این تشکیلات بر عهده رئیس هیئت حشدالشعبی خواهد بود که او توسط فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.

۲. تمامی نام‌هایی که بر گروه‌های حشد شعبی در جریان نبرد برای داعش داشتند لغو و با نام‌هایی نظامی نظیر (لشکر، تیپ، گروهان و... )جایگزین می‌شود.

۳. گروه های وابسته به حشد شعبی باید تمام ارتباطات سیاسی خود را قطع کند.

۴.گروه‌هایی که به نیروهای مسلح نمی پیوندند می توانند به گروه های سیاسی که تحت قانون احزاب و قوانین و ضوابط کار سیاسی فعالیت می کنند تبدیل شوند و در این صورت نمی توانند سلاح حمل کنند  مگر با مجوز و در صورت نیاز برای محافظت از مراکز غیرنظامی و فرماندهی و شرایط این گروه‌ها مانند همه گروه‌های سیاسی خواهد بود.

۵. پادگان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی کاملا مانند سایر نیروهای مسلح بوده و درباره مکان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی برای مبارزه بر اساس چارچوب‌های معمول در نیروهای مسلح تصمیم گیری خواهد شد.

۶. تمامی مقرها و مراکزی که نام گروهی از گروه‌های حشد شعبی را داشته باشند بسته خواهند شد.

۷. هر گروه مسلحی که به صورت پنهانی یا آشکارا خارج از این چارچوب فعالیت می‌کند غیرقانونی است و تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.

۸. همه دفاتر اقتصادی، ایست و بازرسی‌ها و مؤسسات خارج از تصمیمات جدید بسته می شود و سازمان حشد شعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق به شمار می‌آید.

۹. تاریخ ۲۰۱۹/۰۷/۳۱ زمان پایانی برای اجرای این تصمیمات است.

۱۰. دستوراتی در آینده برای ساختار هیئت حشداشبعی و تشکیلات آن صادر خواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد