Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73055
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 سرطان 1398 ساعت : 16:30:41

وزارت تحصیلات عالی: استادان دانشگاه پس از تقرر، شیوه‌ی تدریس را فرا می‌گیرند

بحث ظرفیت‌سازی استادان در حالی مطرح می‌شود که نقدها و پرسش‌های زیادی بر نحوه‌ی تدریس استادان در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی وارد است.

وزارت تحصیلات عالی کشور برنامه‌ای را روی دست گرفته است که براساس آن استادان دانشگاه پیش از رفتن سر کلاس برای تدریس و یا افرادی که به‌‌عنوان رییس دانشکده و رییس دانشگاه مقرر می‌شوند، پیش از آغاز به کار، یک یک دوره‌ی آموزشی شیوه‌ی تدریس و مدیریت را فرا می‌گیرند.

 وزارت تحصیلات عالی امروز (سه‌شنبه، ۱۸ سرطان) با امضای تفاهم‌نامه با ۲۰ دانشگاه و موسسه تحصیلات عالی در سراسر کشور عملا این برنامه را کلید زد.

عبدالتواب بالاکرزی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی این کار را یک گام مهم در راستای ظرفیت‌سازی و بهترشدن وضع تحصیلات عالی در کشور خواند و افزود که این برنامه از ابتکارات حکومت افغانستان و مشخصا وزارت تحصیلات عالی است.

آقای بالاکرزی گفت، ممکن یک نفر انجنیر، داکتر یا حقوق‌دان خوب باشد، ولی قطعی نیست که در کار تدریس نیز خوب عمل کند، بنابراین از این پس افرادی که به‌عنوان کادر علمی مقرر می‌شوند، پیش از آن‌که به تدریس شروع کند، در «مرکز انکشاف مسلکی اعضای کادر علمی» برنامه‌ی آموزشی کوتاه‌مدت شیوه‌ی تدریس و مدیریت را فرا می‌گیرند.

همچنان به گفته‌ی آقای بالاکرزی، این برنامه به افرادی که جدیدا در سطوح مدیریتی دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند، این امکان را می‌دهد که پیش از آغاز به کار، تمام تمهیدات مدیریتی را با استفاده از بسته‌ای که از سوی رهبری وزارت ترتیب می‌شود، فرا می‌گیرند.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی افزود که هزینه‌ی این برنامه از بودجه‌ی انکشافی بخش علمی و اکادمیک وزارت تحصیلات عالی پرداخت می‌شود.

بحث ظرفیت‌سازی استادان در حالی مطرح می‌شود که نقدها و پرسش‌های زیادی بر نحوه‌ی تدریس استادان در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی وارد است.

سال گذشته وزارت تحصیلات عالی اعلام کرده بود که نصاب تحصیلی را به‌طور جدی بازنگری و نتیجه‌ی آن را ظرف شش ماه اعلام می‌کند، اما تا کنون از جزئیات بازنگری نصاب تحصیلی اطلاعات دقیقی در دست نیست.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد