Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73066
تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 سرطان 1398 ساعت : 10:45:42
رئیس جمهور غنی:

برگزاری انتخابات شفاف تعهد اخلاقی حکومت بوده و سر وقت برگزار می‌شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور تأکید میکند که در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 6 میزان سال جاری، نباید هیچ نوع شک و شبهه وجود داشته باشد.

به نقل از دفتر مطبوعاتی ارگ، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور روز گذشته (سه شنبه، 18 میزان) در صحبت هایش در جلسه کابینه، گفت که برگزاری انتخابات "وظیفه ملی، وجیبه قانونی و تعهد اخلاقی" حکومت است.

رئیس جمهور غنی، حملات بالای اطفال در کابل و غزنی را مذبوحانه خواند و تاکید کرد حمله بالای اطفال نه نشانه مذهب، نه دین و نه افغانیت است و اگر فکر می‌کنند که این موجب امتیاز گرفتن " طالبان" می‌شود، دو باره فکر کنند.
 
وی افزود که جایگاه اصلی صلح قلوب مردم افغانستان است و کسی که در قلب مردم افغانستان جای نگیرد، موجب عزت و اعتبار این ملت شده نمی‌تواند.
 
او در ادامه خاطرنشان کرد، یک نکته کلیدی که برای قوای امنیتی و تمام اداره ملکی ما مطرح است، تامین امنیت انتخابات و برگزاری انتخابات به وقت و زمانش است.
 
آقای غنی گفت، در قسمت برگزاری انتخابات هیچ نوع شک و شبهه وجود نداشته باشد، این وظیفه ملی، وجیبه قانونی و تعهد اخلاقی ما است. بنابراین، هدایت واضح من و خواهش من از تمام همکاران این است که هرنوع کمکی را که ضرور باشد برای اجرای انتخابات شفاف و همه شمول و در زمان تعیین شده انجام دهند.
 
وی ضمن تشکر از وزارت مالیه گفت که این وزارت منابع بین‌المللی را هم تهیه کرده و در تعیین منابع ملی ما اولویت برای انتخابات تعیین شده بود، آن ضرورت واضح است هر مشکل پولی و مالی که وجود داشته باشد، به وقت و زمان به آن توجه شود و این توجه به صورت اساسی هستیم.
 
رئیس جمهورغنی گفت: صلح و انتخابات متمم یکدیگر است، بدیل یکدیگر نیست. نقشه راه صلح را لویه جرگه تاریخی افغانستان تعیین کرده و تمام اقداماتی را که حکومت انجام داده و مخصوصاً شخص من از نگاه سیاست خارجی که یک مدت عمده ی وقت مرا در دو ماه گذشته گرفت، از خاطر این بود که ما بتوانیم یک اتحاد بزرگتر از جنگ را برای صلح ایجاد کنیم. این اتحاد در راه ایجادشدن است.
 
او گفت: از سفر من به عربستان در کنفرانس اسلامی گرفته تا کنفرانس شانگهای تا انگلستان و خاصتاً به پاکستان دیدید که همۀ این ها زمینه این را فراهم می‌کند که ما بتوانیم ثبات را که از یک نظام قانونمند و نظام متکی به قانون اساسی و یک نظام مردمی میآید، تعیین کنیم.
 
رئیس جمهور تاکید کرد که موقف ما مخصوصاً در قبال همسایه ما از ضعف و تکبر است، تکبر و ضعف در سیاست جای ندارد، افغانستان امروز از برکت همه‌ی شما در دور این میز، یک افغانستان محاط به خشکه نیست، یک افغانستانی است که در حال تبدیل به چهار راه منطقه است و انشاالله تعالی خواهید دید که اگر با وحدت، اتحاد و اتفاق کار کنیم، کلید انکشاف منطقه در دست نسل های آینده افغانستان خواهد بود.
 
وی افزود که از هر نگاه آماده شده ایم که یک نقش کلیدی را بازی کنیم و وقتی که ما با همسایه های خود نه تنها که آشتی می‌خواهیم و جنگ نمی‌خواهیم، بلکه همکاری اساسی می‌خواهیم و امید است که طرح های را که دولت افغانستان ارائه کرده، نشان دهنده این باشد که ما نه تنها برای رفاه خود فکر می‌کنیم، بلکه برای رفاه منطقه فکر می‌کنیم و یک راه اساسی را در پیشرو داریم.
 
رئیس جمهور گفت، خواهش من از تمام اعضای کابینه در این مرحله که انتخابات و کمپاین ها شروع می‌شود، ارائه خدمات است.
 
او با اشاره به اعضای کابینه تاکید کرد که کار شما انتخابات نیست، به حیث فرد، به هر کسی که رای می‌دهید، آزاد هستید، اما به حیث کارکنان عالی رتبه دولتی در انتخابات نه مداخله کرده می‌توانید و نه انتخابات باید شما را از راه ارائه خدمات دور کند.
 
آقای غنی می‌گوید که بی‌طرفی کامل قوای امنیتی و دفاعی فضل خدا گرنتی و تثبیت شده است، ضرورت واضح است که اراکین ملکی ما قانون، مقررات و احکامی را که صادر شده اند، اجرا کنند.
 
رئیس جمهور گفت: بدون خدمات به پیش رفته نمی‌توانیم، تجارب ممالک را که ببینید، وقتی که همه اداره به طرف سیاست‌های کوچک می‌رود، عوض ارائه خدمات که سیاست ملی است، مردم و خاصتاً فقیرترین اقشار جامعه صدمه می‌بینند. کار ما خدمت است، تا دقیقه آخر وظیفه ما، قانون و خواست های مردم ما همین است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد