Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73662
تاریخ انتشار : جمعه 25 اسد 1398 ساعت : 12:10:14

پدرام: افغانستان در اشغال نیروهای خارجی است/گفتگوهای صلح خارج از چارچوب حکومت فدرال مورد قبول ما نیست

عبداللطیف پدرام؛ نامزد انتخابات ریاست جمهوری در نخستین همایش انتخاباتی‌اش، افغانستان را تحت اشغال نیروهای خارجی خواند.

آقای پدرام در همایش روز (پنج‌شنبه، ۲۴ اسد/مردادماه) خود در کابل اعلام کرد که نیروهای خارجی افغانستان را اشغال کرده‌اند و مردم افغانستان باید از سرزمین‌شان دفاع کنند.

همچنین آقای پدرام می‌گوید : اگر گفتگوهای صلح درچارچوب یک دولت فدرال که تضمین کننده تامین حقوق همه اقوام افغانستان به شکل متوازون است، نباشد مورد قبول ما نخواهد بود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری حکومت افغانستان را بی‌خبر از جریان گفتگوهای صلح خوانده می‌گوید، اگر رییس جمهورغنی "دروغ نمی‌گوید" و توان دارد باید خودش امریکایی‌ها را از کشور خارج کند تا بدون حضور او با مخالفان نظام مذاکره نکنند.

آقای پدرام با بیان اینکه ما امروز استقلال نداریم، پیرمردان و زنان افغان مورد تجاوز امریکایی‌ها قرار می‌گیرند، وابستگی حکومت را به حضور امریکایی‌ها شرم آور خواند.

ایشان افزود: نیروهای خارجی افغانستان را اشغال کرده‌اند و مردم افغانستان باید از سرزمین‌شان دفاع کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌های انتخاباتی خود را متفاوت از دیگر نامزدان خواند و گفت: "تیم ما خواستار یک جمهوری اسلامی فدرالی که تضمین کننده حقوق تمام اتباع افغانستان به شکل یکسان می باشد، هستند که با هیچ تبعیضی(قومی، سمتی، لسانی و مذهبی) باور نداشته همه اینها را نفی می‌کند."

وی با بیان اینکه او دولت و ملت سازی را با احترام حقوق دیگران ایجاد خواهد کرد افزود که حکومت کنونی، درحال ادغام اجباری اقوام دیگر با یک قوم خاص است؛ ولی این کار درحقیقت به معنی نا بودی و به حاشیه کشانیدن دیگر اقوام است نه برابری و مساوات.

آقای پدرام در حالی کمپاین‌های انتخاباتی اش را آغاز کرد که 15 روز پیش رسماً کاروزارهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده و 45 روز دیگر تا پایان این روند باقی مانده است.

گفتنی است که تا هنوز بخش اندکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، کمپاین‌های شان را آغاز کرده، ولی بسیاری از تیم‌ها تاهنوز این روند را آغاز نکرده‌اند.

اکثر تیم‌های انتخاباتی، حکومت را به دخالت در امور انتخابات و سوء استفاده از امکانات دولتی متهم کرده و هشدار داده که در صورت ادامه این روند، انتخابات را تحریم خواهند کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد