Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73694
تاریخ انتشار : شنبه 26 اسد 1398 ساعت : 17:07:17

مراسم گرامی‌داشت از آیت‌الله محسنی(ره) در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره) در تهران برگزار شد

بعد از ظهر روز گذشته (جمعه، 25 اسد) مراسم گرامی‌داشت از شخصیت برجسته و فقیه عالی‌قدر افغانستان، جهان تشیع و جهان اسلام، آیت‌الله محسنی(ره)، در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره) در تهران برگزار شد.

در این مراسم هزاران تن از مهاجرین مقیم ایران به خصوص دوستان و هواداران این عالم بزرگ، آیات عظام و تقلید، آیت‌الله اختری، رییس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، روحانیون، فرهنگیان، ورزشکاران و اقشار مختلف جامعه مهاجرین، اعضای بیت آیت‌الله محسنی(ره) و هم‌چنین شماری از مقام‌ها و شخصیت‌های جمهوری اسلامی ایران به شمول مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی ولایت تهران حضور داشتند.


آیت‌الله اختری: موفقیت‌های امروز جهان اسلام و حرکت علما به برکت حرکت امام خمینی(ره) است
رییس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در مراسم گرامی‌داشت از آیت‌الله محسنی(ره) در حرم مطهر امام خمینی(ره) در تهران، تأکید کرد، موفقیت‌های امروز جهان اسلام و کشورهایی چون عراق، لبنان، افغانستان و حرکت علما، از تحولی است که امام خمینی(ره) ایجاد کرد و علمای نجف، ایران، افغانستان، پاکستان، لبنان و... به برکت حرکت امام خمینی(ره)، وارد میدان شدند.

آیت‌الله اختری، رییس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در سخنانی در این مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت آیت‌الله محسنی(ره)، برگزاری مراسم گرامی‌داشت از این شخصیت بزرگ جهان اسلام و افغانستان در کنار حرم مطهر امام خمینی(ره) را گویای عشق و علاقه و وجود ارتباطات بسیار قوی و ناگسستنی بین دو ملت ایران و افغانستان خواند و از برگزارکنندگان آن تشکر کرد.
 
وی در ابتدای سخنان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و روایات اهل‌بیت(ع) در مورد جایگاه عالم و روحانی، گفت که در قرآن کریم، خداوند به شهدا یک درجه عنایت کرده، اما به عالمان درجات مختلفی داده، زیرا جایگاه عالمان و رسالت ایشان همان رسالت انبیا، بس بزرگ است.
 
آیت‌الله اختری با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) خاطرنشان کرده که عالمان به خاطر نقش‌شان در تربیت انسان‌ها، تا زمانی که زمان باقی است، باقی خواهند ماند.
 
وی با این مقدمه به بیان شخصیت و جایگاه آیت‌الله محسنی(ره) پرداخت و گفت که همراه با این فقیه بزرگ، از 15 سال پیش در مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) آشنا و همراه بوده است. او هم‌چنان عضو شورای عالی مجمع جهانی تقرب مذاهب اسلامی بود.
 
رییس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) بار دیگر با اشاره به برگزاری مراسم گرامی‌داشت از آیت‌الله محسنی(ره) در کنار حرم امام خمینی(ره)، با بیان این‌که این رویداد اتفاقی نیست، بلکه تقدیر خداوند است، تأکید کرد: "پس از آغاز حرکت امام خمینی(ره) در سال 1340 هجری شمسی، حوزه‌های علمیه و علمای دین وارد یک میدان و عرصه جدید شدند. موفقیت‌هایی که امروز ما در دنیا به خصوص در جهان اسلام و در کشورهایی چون عراق، لبنان، افغانستان و... شاهد بوده و هستیم، از همین تحولی است که امام خمینی(ره) ایجاد کرد".
 
به گفته وی، علمای نجف، ایران، افغانستان، پاکستان، لبنان و... به برکت ثمرات حرکت امام خمینی(ره)، وارد میدان شدند.
 
آیت‌الله اختری در ادامه در مورد ابعاد شخصیتی آیت‌الله محسنی(ره) گفت که او یک حرکت چند بعدی را در عین حالی که یک عالم بود، از سال 1345 هجری شمسی و از زمانی که به افغانستان و ولایت قندهار برگشت، آغاز کرد.
 
به گفته وی، آیت‌الله محسنی(ره) پس از برگشت به ولایت قندهار، ابتدا حوزه علیمه قندهار را پایه‌گذاری کرد و مسأله تربیت علما و مبلغین را در اولویت کار خود قرار داد؛ بر این اساس، اولین عرصه‌ای که این فقیه عالی‌قدر در برابر خود باز کرد، مسأله علم و دانش، تبلیغ، ترویج و تربیت عالم، استاد و مبلغ بود و حوزه علمیه، مدرسه، دانش، دانش‌پروری و دانش‌آموزی را در قندهار پایه‌گذاری کرد.
 
رییس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) ادامه داد، وقتی آیت‌الله محسنی(ره) با اشغال افغانستان توسط جنایت‌کاران کمونیزم شوروی مواجه شد، متوجه شد که این میدان، یک میدان خاص است و برای فعالیت در آن، نیاز به تشکیلات، تجهیزات و آموزش‌های جدید است؛ بناء سریع به این فکر افتاد که باید یک تشکیلات حزبی درست کند تا بتواند افراد شایسته را جمع کند.
 
در مرحله بعد، به گفته وی، این حرکت نیاز به گروه نظامی و مسلحانه و سرباز داشت و لذا آیت‌الله محسنی(ره) گروه‌های جهادی مسلحانه را ایجاد کرد و وارد میدان جهاد شد.
 
آیت‌الله اختری خاطرنشان کرد که آیت‌الله محسنی(ره) درک کرد که این حرکت برای تداوم نیاز به فعالیت سیاسی دارد.
 
بر این اساس، به گفته وی، آیت‌الله محسنی(ره) هم در زمینه علمی، تشکیلاتی، جهاد و سیاسی توانست موفقیت‌های بسیاری را به دست‌ آورد و برای ما به یادگار بگذارد.
 
رییس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در بخش پایانی سخنان خود، خطاب به مهاجرین گفت که امروز مسئولیتی بزرگ بر عهده آن‌هاست و نباید خود را جدای از تحولات داخلی افغانستان و فاقد مسئولیت در قبال این تحولات بدانند.
 
وی با بیان این‌که دشمن امرز افغانستان را مورد هدف قرار داده، تأکید کرد: "جنایت‌کاران امپریالیزم امریکا و انگلیس، صهیونیزم و کشورهای عرب و مترجع منطقه، همه دست به دست هم داده‌اند تا فتنه و آتش را در افغانستان روشن کنند تا همه چیز از بین برود".
 
آیت‌الله اختری تأکید کرد که با درک توطئه‌ها باید دانست که چگونه می‌توان در برابر آن‌ها نقش بازی کرد. به گفته وی، مردم باید در صف اول رویارویی با جنایات و حرکت‌های تکفیری قرار داشته باشند، در هر کجا که هستند، پشتیبان و حامی حرکت‌های ضد تکفیری بوده و در صحنه حضور داشته باشند تا دست‌آوردهای علمای بزرگی چون آیت‌الله محسنی(ره) و شهدا از دست نرود.
 
وی خاطرنشان نمود که بزرگداشت از علمای بزرگی چون آیت‌الله محسنی(ره)، برای تداوم و ادامه راه این علما و حرکت اسلامی آن‌هاست.


دکتر سجادی: آیت‌الله محسنی(ره) بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان بود
دکتر سید عبدالقیوم سجادی، استاد دانشگاه و از نزدیکان آیت‌الله محسنی(ره) در سخنانی در مراسم گرامی‌داشت از این فقیه برجسته جهان اسلام و افغانستان در تهران، تأکید کرد که این شخصیت و عالم برجسته کشور و جهان اسلام، بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی افغانستان و هم‌چنین قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان در لویه جرگه‌های اضطراری و تصویب قانون اساسی بود.

دکتر سجادی در سخنانی در مورد ابعاد شخصیتی آیت‌الله محسنی(ره) با بیان این‌که امام خمینی(ره)، از فقهای پیشگام و پرچم‌دار اصلاح‌گری و ظلم‌ستیزی در دنیای اسلام و یکی از نیروهای زنده عصر و زمانه بود، تأکید کرد که آیت‌الله محسنی(ره) نیز از نظر شخصیتی، علاوه بر تبحر و تخصص در منابع علمی و علوم اسلامی، از اشراف کامل نسبت به علوم عصری و زمانه خود برخوردار بود؛ به همین لحاظ او در عرصه علم و دانش در میان امت اسلامی، به عنوان یکی از نویسندگان و اندیشمندان چیره‌دست شناخته می‌شود که ابتکارات و نوآوری‌های ارزشمندی داشت.
 
این چهره نزدیک به آیت‌الله محسنی(ره) خاطرنشان کرد که این شخصیت برجسته کشور، در عرصه مباحث فقهی، ابعاد و مباحث تازه‌ای را در کتاب‌ها و آثار ارزشمند خود به یادگار گذاشت که یکی از آن موارد بحث فقه و سیاست و یا فقه سیاسی اسلام است.
 
وی تأکید کرد که این فقیه مجاهد، در کنار تلاش‌های علمی شبانه روزی، برای ترویج مکتب اهل بیت(ع)، تدوین فقه اسلامی و ترویج اخوت اسلامی گام‌های بلندی را در افغانستان برداشت.
 
این استاد دانشگاه در بعد دیگر، تصریح کرد که آیت‌الله محسنی(ره) با تأسیس حزب حرکت اسلامی در جایگاه پرچم‌داران جهاد با اشغال شوروی قرار گرفت و برای اولین‌بار پرچم جهاد با اشغالگران را از حوزه قومی و مذهبی فراتر برد و سنگرهای جهاد را با حضور جهادگران شیعه و سنی مقاوم و استوار نگه‌داشت.
 
سجادی گفت که آیت‌الله محسنی(ره) با تأسیس حزب حرکت اسلامی دو هدف داشت؛ نخست این‌که حرکت اسلامی حرکتی برای آزادی کشورهای اسلامی از لوث وجود ننگین اشغالگران و مستکبران باشد و دوم، مذهب و فقه جعفری در افغانستان به رسمیت شناخته شود و به راستی او، با سال‌ها مجاهدت فکری و عملی، توانست به این دو هدف مهم و اساسی دست یابد.
 
وی خاطرنشان کرد که امروز نه تنها افغانستان، بلکه جماهیر 17گانه تحت اشغال شوروی به استقلال دست یافتند و کمونیزم به فرموده امام خمینی(ره) دفن تاریخ شد، بلکه شیعیان مظلوم افغانستان پس از سال‌ها قربانی تحجر و تعصب، امروز از هویت رسمی مذهبی و فقهی برخوردارند.
 
این چهره نزدیک به آیت‌الله محسنی(ره) در ادامه سخنان خود در مورد شخصیت سیاسی این فقیه مجاهد گفت: "در فردای جهاد، وقتی که جنگ‌ها و جنجال‌های داخلی بر سر قدرت و سیاست در کشور زبانه می‌زد، این فقیه مجاهد با کناره‌گیری از تمام فتنه‌ها و با تلاش مداوم برای ایجاد مصالحه، تلاش کرد تا مردم مسلمان افغانستان را از نعمت امنیت و صلح برخوردار سازد".
 
وی تأکید کرد که اگر خامی رهبران مجاهد افغانستان که اسیر دسایس فتنه‌گران گردیدند، نبود، جهاد پر افتخار ملت غیور افغانستان، می توانست الگوی عظیمی برای جنبش‌های اسلامی و جریان‌های آزادی بخش در جهان اسلام باشد.
 
و اما پس از دوران سیاه طالبانی، به باور دکتر سید عبدالقیوم سجادی، آیت‌الله محسنی با ترویج اندیشه‌های ناب اسلامی و تفکر اخوت اسلامی تلاش کرد تا زمینه‌های همدلی بیشتر را بین شیعیان و برادران اهل سنت در افغانستان تحکیم نماید و سرآغاز این همه مجاهدت‌های فرهنگی این عالم بزرگوار، تصویب نظام جمهوری اسلامی افغانستان بود.
 
این استاد دانشگاه تأکید کرد: "بنیان‌گذار جمهوری اسلامی افغانستان، سخن گزافی نیست، او کسی بود که در لویه جرگه اضطراری و تصویب قانون اساسی، نام این نظام را جمهوری اسلامی افغانستان اعلام نمود و مورد حمایت مردم قرار گرفت؛ پس بدون شک او بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی افغانستان است".
 
وی تصریح کرد که آیت‌الله محسنی(ره) بنیان‌گذار قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان نیز است که با ابتکار این عالم بزرگوار و با تأیید اندیشمندان جهان اسلام، یکی از بهترین قانون‌های اساسی اسلامی است که مردم‌سالاری و نقش مردم در سیاست و حفظ ارزش‌های اسلامی را پیوند داد.
 
سجادی از دست‌آوردهای بزرگ دیگر آیت‌الله محسنی(ره) را تصویب قانون احوال شخصیه اهل تشیع در مجلس نمایندگان افغانستان خواند و تأکید کرد: "باید به عنوان یک الگو در امت اسلامی و در تاریخ به ثبت برسد، در تصویب قانون احوال شخصیه اهل تشیع ما هیچ مخالفی در مجلس نمایندگان نداشتیم و این قانون به اتفاق آرا به تصویب رسید".
 
وی تصریح کرد که آیت‌الله محسنی(ره) هم متن و مسوده این قانون را با همکاری جمعی از علما و فرزانگان حوزوی تدوین نمود و هم برای تصویب آن، تلاش‌های پی‌گیری را انجام داد که خوشبختانه به تصویب رسید.
 
این چهره نزدیک به آیت‌الله محسنی(ره) در پاسخ به انتقاد برخی که می‌گویند که این عالم برجسته پس از دوران جدید از فعالیت‌های سیاسی گوشه‌گیری کرد، تأکید کرد که او تا آخرین لحظه فعالانه در متن فعالیت‌های سیاسی حضور داشت، اما هیچ‌گاه اجازه نداد حلقات سیاسی از چهره ایشان سوءاستفاده کنند.
 
وی در بخش پایانی سخنانش با بیان این‌که امروز در سطح جهان اسلام و افغانستان با شرایط بسیار حساسی روبرو هستیم و توطئه‌ها و دسیسه‌های ننگینی از سوی دشمنان دین و افغانستان برای تکه تکه کردن امت اسلامی جریان دارد، گفت: "بیش از هر زمانی به تقویت میراث ماندگار آیت‌الله محسنی(ره) که در حقیقت میراث پیامبر خاتم(ص) است، نیاز داریم".
 
سجادی تأکید کرد که باید با بازگشت به اندیشه‌های اسلامی، دست هم را با استحکام بفشاریم و اجازه ندهیم دشمنان، ما را به نام قوم، مذهب و زبان تکه تکه نمایند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد