Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73773
تاریخ انتشار : پنج شنبه 31 اسد 1398 ساعت : 10:07:12

روزنامه کانادایی: توافقنامه صلح افغانستان جعلی است؛ بحران دیگر در راه خواهد بود

یک روزنامه کانادایی، توافقنامه احتمالی صلح میان امریکا و طالبان را جعلی خوانده و تاکید کرده که این توافق بحران دیگری را در افغانستان در پی‌خواهد داشت.

روزنامه دی ستار کانادایی در تازه‌ترین مطلب خود در مورد صلح امریکا و طالبان، نوشته که اعتماد و باور بر طالبان بزرگترین اشتباه امریکا خواهد بود و اگر این اشتباه انجام شود، نتیجه اش همان خواهد بود که خطرات دهه 90 دوباره متوجه این کشور خواهد شد.

در دهه 90 افغانستان به مراکز امن تروریستی تبدیل شده بود و گروه القاعده از این کشور حمله 11 سپتمبر را در امریکا سازماندهی کرد.

به باور نویسنده این روزنامه، توافقنامه صلح امریکا و طالبان، به ترامپ راه خروج نیروهای امریکایی را باز خواهد کرد؛ اما گروه‌ تضعیف شده القاعده دوباره فعال خواهند شد.

این روزنامه افزوده که گروه داعش هم در افغانستان در حال رشد است و این گروه نیز همه روزه از مردم بیگناه افغانستان قربانی می‌گیرد.

این در حالی است که روزنامه امریکایی واشنگتن پست نیز دو روز قبل هشدار داده بود که آقای ترامپ با خروج سربازان امریکایی از افغانستان، احتمال پیروزی در این کشور را به شکست شرم آور تبدیل خواهد کرد.

نویسنده این روزنامه بر این باور است که دونالد ترامپ بدون تحلیل اوضاع افغانستان تصمیم دارد تا نیروهای امریکایی را از این کشور خارج کند؛ اما این کشور یک بار دیگر به میدان جنگ‌های شدید تبدیل خواهد شد.

این روزنامه افزوده که ترامپ تجربه ناکام اوباما را دوباره تکرار می‌کند؛ در حالی که از تامین صلح در این کشور اطمینان کامل به دست نیامده است.

این روزنامه پیشنهاد کرده که دولت امریکا ابتدا باید خود را از تامین صلح و ثبات در افغانستان مطمئین سازد و پس از آن برای خروج نظامی به شکل معقول و منطقی از این کشور تصمیم بگیرد.

در این مطلب به مقام‌های امریکایی هشدار داده شده که خروج بدون تدبیر از افغانستان، موفقیت احتمالی امریکا را به شکست شرم آور تبدیل خواهد کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد