Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73969
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 سنبله 1398 ساعت : 20:23:46

تصویب صدور گواهی‌نامه رانندگی، حل مشکلات بانکی و افزایش عنوان‌های شغلی برای صدور پروانه کار مهاجرین در ایران

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله جمهوری اسلامی ایران از افزایش عنوان‌های شغلی و اختیاری شدن بیمه برای صدور پروانه کار و اشتغال مهاجرین افغانستانی در این کشور خبر می‌دهد. دکتر مهدی محمودی در عین حال از تصویب صدور گواهی‌نامه رانندگی برای مهاجرین دارای اقامت قانونی به شمول دارندگان کارت آمایش، حل مشکلات بانکی مهاجرین و هم‌چنین راه‌اندازی یک اپلیکیشن ویژه برای آن‌ها برای حل مشکلاتی چون مشکل سیم‌کارت خبر می‌دهد.

دکتر مهدی محمودی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در تهران، در مورد طرح آمایش 14(طرح تمدید کارت‌ها و پروانه‌های اقامت پناهندگان در ایران) و تفاوت‌های آن با طرح‌های سال‌های گذشته، گفت: مرحله 14 هم‌زمان با افتتاح سامانه جامع صیام آغاز شده، اما امسال چند خدمات دیگر را نیز در طرح آمایش مد نظر گرفتند؛ همزمان با این طرح، ثبت‌نام برای اخذ مدرک حمایت تحصیلی، صدور پروانه کار و اشتغال و هم‌چنین بحث غربالگری سلامت در سه ولایت نیز آغاز شد.
 
وی ابراز امیدواری کرد که بتوانند بحث غربالگری سلامت را برای مهاجرین در سراسر ایران گسترش دهند.
 

صدور پروانه کار و اشتغال
دکتر محمودی در مورد صدور پروانه کار و اشتغال مهاجرین نیز خاطرنشان کرد که امسال این طرح به گونه‌ای اجرا گردیده که شغل‌ها به صورت محدود نباشد، شغلی واقعی صورت بگیرد و در عین حال، راستی آزمایی نیز توسط وزارت کار صورت بگیرد.
 
وی افزود که امسال بحث بیمه کار را به صورت اختیاری قرار دادند.
 
مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران در پاسخ به این سوال که در طرح آمایش 14، گرفتن کارت آمایش و کارت کار، لازم و ملزوم یک‌دیگر شده، گفت: "الزامی برای صدور پروانه کار نیست، بیشتر به صورت داوطلبی است".
 
وی در مورد جزییات طرح صدور پروانه کار سال 1398 ادامه داد: "افرادی که در ایران هستند و کار می‌کنند، عمدتا کار فنی و مهارتی دارند، خودشان داوطلب می‌شوند که ما برای این رسته و دسته شغلی کارت می‌خواهیم و ثبت‌نام می‌کنند و برای‌شان کارت صادر می‌شود که تبعات مثبتی هم برای‌شان دارد؛ از طرف وزارت کار حمایت قانونی صورت می‌گیرد و عمدتا هم برای صدور کارت اشتیاق پیدا کردند".
 
دکتر محمودی در مسأله خود اظهاری مشاغل نیز گفت: "در سال‌های گذشته، 13 یا 14 عنوان شغلی بیشتر وجود نداشت، گفتیم عنوان‌های شغلی را افزایش بدهند، وزارت کار این کار را کرده و به صورت دقیق مشخص می‌شود که مثلا یک فرد در رشته ساختمانی، در رسته گچ‌کاری کار می‌کند، این را هم مشخص می‌کنند و کارت برایش صادر می‌شود".
 
وی در پاسخ به این سوال که در صدور پروانه کار خوداظهاری آزاد مشاغل ایجاد نشده، بلکه دامنه شغل‌ها افزایش پیدا کرده، خاطرنشان کرد: "بله، افزایش پیدا کرده است".
 

گواهی‌نامه رانندگی
این مقام ارشد سامان‌دهی امور اتباع در جمهوری اسلامی ایران در ادامه به بحث صدور گواهی‌نامه رانندگی برای مهاجرین، هم‌زمان با طرح آمایش 14 اشاره کرد و گفت: "یکی از برنامه‌های مان این بود که در این طرح آمایش، بحث گواهی نامه رانندگی را جز برنامه ها داشته باشیم، اما هنوز دستورالعمل اجرایی آن صادر نشده است. اگر بتوانیم تا آخر طرح برسیم، در غیر آن، کار منتظر دستورالعمل اجرایی است و آن‌هایی که دارای مدارک معتبر کارت آمایش و گذرنامه هستند، انشالله بعدا می‌توانند مراجعه کنند و کارت گواهی‌نامه رانندگی اخذ کنند".
 
وی در پاسخ به این سوال که بحث داشتن گواهی‌نامه رانندگی یک خواست و آرزوی دیرینه مهاجرین در ایران است، خاطرنشان کرد: "در ارتباط با بحث گواهی رانندگی که مطالبه اکثریت پناهندگان است، آن‌هایی که دارای مدرک معتبر هستند، مثل کارت آمایش و گذرنامه، ما در آخرین جلسه کمیسیون سامان‌دهی این موضوع را مطرح و مصوب کردیم که برای این افراد گواهی‌نامه صادر شود، اما این امر مستلزم هماهنگی دستگاه‌هاست که برایش دستورالعمل اجرایی تنظیم شود، به استان‌ها‌ ابلاغ شود و عملیاتی و اجرایی شود".
 
دکتر محمودی تصریح کرد که پی‌گیر بحث گواهی‌نامه رانندگی برای مهاجرین هستند تا بتواند به آخر طرح آمایش برسد و اگر نرسید، در طول سال، عملی خواهد گردید.
 
این درحالی است که در گذشته تنها دارندگان پاسپورت می‌توانند گواهی‌نامه رانندگی بگیرند، اما به گفته این مقام ارشد وزارت داخله ایران، بر اساس تصمیم جدید به دارندگان کارت آمایش هم گواهی‌نامه رانندگی داده خواهد شد.
 

کارت بانکی
مشکل گرفتن کارت بانکی نیز یکی از گرفتاری‌های مهاجرین در دو سال گذشته بوده، اما مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران می‌گوید که این مشکل را حل کرده‌اند.
 
وی گفت: "یک محدودیتی در بانک‌ها ایجاد شده بود، کارت‌های بانکی، این را هم ما حل کردیم، با همه بانک‌ها صحبت کردیم، یک قانون برای جلوگیری از برخی تخلفات بود، بیشتر مسأله را به طرف دو بانک آوردند، اما به همه ابلاغ شده، بخش‌نامه شده که همه بانک‌ها می‌توانند برای دارندگان کارت آمایش هم ارائه خدمات بانکی داشته باشند".
 

مشکل سیم‌کارت
دکتر محمودی در مورد بحث مشکل مهاجرین برای خریداری سیم‌کارت‌ها نیز گفت: "در بحث سیم‌کارت، الان هر کسی که بیمه تأمین اجتماعی شود، توسط سازمان تأمین اجتماعی و اداره اتباع دو سیم کارت رایگان تحویل می‌گیرد".
 
وی ادامه داد که بعد از پایان طرح آمایش، اپلیکیشنی را برای اتباع و مهاجرین راه‌اندازی می‌کنند که تمام موضوعات و موارد در آن تعریف می‌شود تا مهاجرین بتوانند از این خدمات هم بهره‌مند شوند؛ "در این اپلیکیشن همه چیز به صورت متمرکز است و ارائه خدمات مثل اپلیکیشن‌هایی که الان به شهروندان ایران خدمات ارائه می‌دهد، مختص اتباع کشور افغانستان و سایر کشورها خواهد بود که یکی از این خدمات، بحث ارائه سیم کارت است".


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سید حسین موسوی
يکشنبه 1 جدي 1398
سلام. بابا ی کاری کنید بخدا برا گواهینامه: تاهل شرطه داشتن دو فرزند باز چی هست که شرط کردین اگه دادنی هستید درست بدین
امیری
يکشنبه 19 عقرب 1398
سلام کارت عابر بانک مشکل حل نشده کارت امایش قبول ندارن فقط با گذرنامه تمدید میکنن حالا اعتبار کارت تمام شده نمیدانم چیکار کنم خواهش این را کار درست کنید با تشکر
سید یحیی سجادی
پنج شنبه 21 سنبله 1398
گرفتن کارت کار الزامی بوده من خودم مراجعه کردم کارت آمایش 14 صادر نمیشه بدون کارت کار
زهرا موسوی
سه شنبه 12 سنبله 1398
ای بابا! متاسفانه در ایران رؤسا یک چیز می گویند و زیردستهایش چیز دیگری....؟! یادت نیست رئیس کل انتظامی ایران در تلویزیون گفت هرکس پاسپورت اقامتی داشته باشد گواهینامه می دهیم و شرط تاهل برداشته شده است حال آیا این قضیه اجرایی شده است؟! و یک شخص مسئول درست و حسابی هم نداریم که پیگیر گفته های متناقض آنها شود.... پس بهتر است خودمان را به نادانی بزنیم.
معصومی
سه شنبه 12 سنبله 1398
در خبر ذکر شده است که: در طرح آمایش 14، گرفتن کارت آمایش و کارت کار، لازم و ملزوم یک‌دیگر شده، گفت: "الزامی برای صدور پروانه کار نیست، بیشتر به صورت داوطلبی است". در حالی که بنده به دفتر کفالت گفتم من کارت اشتغال نمی خواهم ولی گفت تا کارت اشتغال نگیری پرینت کارت آمایش جهت چاپ غیرفعال است و لازم و ملزوم همدیگر است. حال ما گفته های این رئیسی که اطلاعی از برنامه ندارد را قبول کنیم یا زیر مجموعه هایش دروغ می گویند: لطفا پیگیری کنید.