Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74180
تاریخ انتشار : يکشنبه 24 سنبله 1398 ساعت : 10:54:14

یمنی‌ها «ستون فقرات اقتصادی» ریاض را هدف قرار دادند

شماری از کارشناسان عرب ضمن تأکید بر اینکه حجم سلاح‌های زیاد وپدافند هوایی عربستان به این کشور کمکی در دفاع از تأسیساتش نکرده، افزودند، عملیات ارتش یمن علیه بزرگترین شرکت نفتی جهان، برنامه ولی‌عهد سعودی برای توسعه را نابود کرد.

پس از آنکه بامداد شنبه (دیروز) غول نفتی عربستان «آرامکو» با چندین پهپاد یمنی هدف قرار گرفت، سوال‌ها درباره عملکرد سامانه‌ها رصد و پدافند هوایی سعودی و میزان موفقیت آن در حمایت از اماکن استراتژی مطرح شد.

روزنامه «عربی 21» در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت: «مهم‌تر از نحوه عملکرد سامانه‌های پدافند هوایی سعودی، آینده این شرکت نفتی غول‌پیکر است که در نوع خود در جهان «بزرگترین» است و ستون فقرات اقتصادی کشور و محور چشم‌انداز «محمد بن سلمان» ولی‌عهد برای توسعه به شمار می‌رود.»

در ادامه این گزارش آمده، در این عملیات دو مجموعه نفتی بزرگ در مناطق «بقیق» و «خریص» هدف قرار داده شد. بقیق در ۶۰ کیلومتری جنوب غرب ظهران در منطقه «شرقیه» قرار دارد و بزرگترین پالایشگاه نفت جهان است و کارمندان خارجی زیادی دارد. خریص هم در ۱۹۰ کیلومتری جنوب غرب ظهران است و دومین چاه نفتی بزرگ عربستان است.

«نهاد اسماعیل» کارشناس عرب در بخش انرژی در همین زمینه به عربی ۲۱ گفت: «این حمله «تحولی خطرناک» است؛ حجم خسارت‌ها بالاست و نمی‌توان دقیق آنها را مشخص کرد، اما مهمتر از این تأثیرات بلندمدتی است که این موضوع بر آرامکو می‌گذارد.»

وی ادامه داد: «طی این مرحله قیمت نفت در بازارهای جهان ۱۰ تا ۱۵ درصد بالا خواهد رفت اما در آینده بلند مدت، این عملیات بر موضوع عرضه پنج درصد از سهام آرامکو در بازارهای جهانی و قیمت آن تأثیر خواهد گذاشت؛ موضوعی که محور اساسی چشم‌انداز بن سلمان برای توسعه است. سهام شرکت برای سرمایه‌گذاران جاذبه کمتری خواهد داشت زیرا آنها تمایلی به ریسک کردن ندارند.»

اسماعیل سپس گفت، از آنجایی که عربستان نتوانسته در طول پنج سال گذشته موضوع یمن را از نظرنظامی حل و فصل کند راه‌حل این است که با روندی سیاسی، به این جنگ پایان داده شود تا منافع سعودی و نفت آن در امان بماند.


ناکارآمدی سامانه‌های امنیتی و دفاعی عربستان
«فایز الدویری» کارشناس نظامی به ناتوانی سامانه‌های دفاعی و امنیتی عربستان در این مورد پرداخت و گفت، این سومین حمله به تاسیسات نفتی است و علاوه بر آن تقریبا به صورت روزانه حملاتی به فرودگاه‌های جنوب عربستان نیز صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: «مسافتی که پهپادهای حوثی ها طی کرده‌اند ۱۲۰۰ کیلومتر بوده  بدون اینکه راداری آن را ردیابی کند یا سامانه پدافندی آن را هدف قرار دهد. این پهپادها، ساده و ارزان قیمت هستند و طی این مسافت توسط آنها ساعت های زیادی طول می‌کشد.»

الدویری ضمن اشاره به اینکه عربستان از سامانه‌ها و سلاح‌های بسیاری زیادی برخوردار است، افزود: «اما سلاح چه فایده‌ای دارد زمانی که کسی وجود ندارد تا آن را به صورت شایسته مدیریت کند.»

روزنامه «العربی الجدید» نزدیک به قطر نیز نوشت، پس از افزایش عملیات ارتش یمن علیه پالایشگاه‌های نفتی شرکت آرامکو، برنامه بن‌سلمان برای فروش سهام آرامکو در حال سوختن است و این موضوع بر نظر سرمایه‌گذاران تأثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

«احمد ابراهیم» از کارشناسان بورس و بخش انرژی به العربی الجدید گفت، خطرات احتمالی علیه آرامکو در ارزش‌گذاری سهام آن و نیز تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید تأثیر بسیار زیادی دارد. متاسفانه با افزایش دفعات هدف قرار گرفتن آرامکو حتی ایده عرضه سهام شرکت در بازارهای جهانی نیز در معرض تهدید قرار گرفته است.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن دیروز برای اولین بار اعلام کرد، که افرادی از داخل عربستان به ارتش یمن برای این موضوع کمک کرده‌اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد