Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74241
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 سنبله 1398 ساعت : 11:52:47

افغانستانی‌ها ناامید ترین مردم دنیا: ازهر ده افغانستانی 9 تن از ناامیدی رنج می‌برد

براساس نتایج نظرسنجی تازه مرکز تحقیقاتی گالوپ افغانستانی ها ناامید ترین مردم دنیا شناخته شده و گفته می شود که، از هر ده افغانستانی، 9 تن در زندگی روزمره رنج می برد و ناامید است.

نظرسنجی تازۀ نهاد تحقیقاتی گالوپ، نشان می‌دهد که افغانستانی‌ها پیشرفت‌های قابل توجه نداشته و 85 درصد آنان در زندگی روز مرۀ شان رنج می برند که بلندترین آمار در سطح جهان است.

نهاد تحقیقاتی گالوپ نظرسنجی را در مورد وضعیت زندگی و امید به آینده افغانستانی ها انجام داده و نتایج آن را اخیرا منتشر کرد.

نتایج این سروی نشان می‌دهد که میزان امید به زندگی میان مردم افغانستان در پایین‌ترین سطح نسبت به هرکشور دیگر قرار دارد و 36 درصد مردم گفته اند که همه روزه موقع خندیدن در زندگی شان مساعد نمی‌شود. بربنیاد این نظرسنجی، خوشحالی مردم افغانستان در مقایسه با سال 2016 حدود ،52 در صد کاهش یافته است.

همچنان نزدیک به نصف مردم افغانستان که در این نظر سنجی اشتراک کرده اند، گفته اند که تجربه لذت بردن و یا برخورد احترام‌ آمیز، همه روزه در زندگی شان تکرار نمی‌شود.

در نظرسنجی گالوپ آمده است: "برای دوسال پی درپی، در 2018 نیز هیچ افغانستانی زندگی آینده خود را به گونه مثبت که همراه با پیشرفت باشد، ارزیابی نکرده است. در عین حال، 85 درصد افغانستانی‌ها زندگی خود را بسیار ضعیف ارزیابی کرده و یا رنج می‌کشند. این جدیدترین ریکارد نه تنها برای افغانستان، بلکه برای جهان است. افغانستان در سال های 2013، 2014 و 2017 پررنج ترین کشور جهان بوده است.

گالوپ گفته که نظرسنجی آنان این مساله را واضح می‌سازد که جنگ‌های شدید زندگی روزمره مردم را "ویران" می‌سازد و شاخص‌های "بهزیستی" تصویری از ناامیدی و رنج در میان مردم افغانستان را می‌دهد.

بربنیاد نتایج نظرسنجی گالوپ، میزان پایین مصوونیت و امنیت، سبب شده که مردم فرصتی اندک برای بهبود وضعیت اقتصادی و یا بازسازی زیرساخت‌های مهم "مانند سرک‌ها، مکاتب، تسهیلات صحی" داشته باشند و درگیری در حومه شهرها سبب شده که افغانستانی‌ها مجبور به فرار شوند و به مراکز شهرها مانند کابل هجوم بیاروند، مکانی به گفته گالوپ "فقر و بیکاری در آنجا حکم‌فرما است."

بربنیاد سروی گالوپ، سطح ناامیدی، عدم پیشرفت و غمگینی در میان مردم افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر و بلندتر از هرجای دیگر در جهان است.

گالوپ می‌گوید که این نخستین بار است که چنین ارقام پایین را ثبت کرده است.

به گفته گالوپ، در این نظرسنجی، با دو-سوم کسانی که صحبت شده، پایین‌تر از 35 سال سن داشته اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد