Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74596
تاریخ انتشار : يکشنبه 14 ميزان 1398 ساعت : 16:22:58

چرا قضایای متهمان زورمند در نهادهای عدلی و قضایی به کندی طی مراحل می‌شوند؟

با آن‌که ۲۱ روز از احضار ملا تره‌خیل محمدی، به دادستانی کل می‌گذرد، اما وی تاکنون از بهر پاسخ‌گویی به این نهاد حاضر نشده است.

به نقل از آریانیوز سندهایی که به آن دست یافته است، نشان می‌دهد که ملا تره‌خیل، به اتهام لت و کوب وزیر حچ و اوقاف طی احضارنامه‌هایی به فرماندهی پولیس و شورای ملی تاکنون به ادادستانی حاضر نشده است.

دادستانی کل، دها پرونده از قتل و آزار جنسی گرفته تا پرونده‌های فساد اداری لت و کوب مقام‌های ارشد حکومتی را باز کرده است.

اما این پرونده‌ها در یک جای کار متوقف شده است و به اتمام نرسیده است.

دست کم دو ماه می شود پروندای در برابر ملاتره خیل  یک عضو پیشین مجلس نمایندگان  باز شده است آقای تره خیل برادرش و یک عضو دیگر از خانواده اش متهم به لت وکوب سرپرست وزارت حج و اوقاف اند تا کنون برای پاسخ گویی به دادستانی کل حاضر نشده اند.

پیش از این، آقای تره‌خیل، ادعای لت و کوب وزیر حج و اوقاف را رد کرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل، می‌گوید: “برعلاوه معلومات و پرسش‌های ابتدایی که خود سرپرست وزارت حج واوقاف صورت گرفته کسانی که در پیوند به این قضیه علیه شان ادعا شده است جلب آنها عنوانی مراجع مربوطه اش صادر شده است تا او اشخاص و افراد را برای شان ابلاغ بکنند و احضار بکنند تا ما بتوانیم تحقیقات بیشتر در این زمینه انجام بدیم در نهایت امر آنچه که قانون حکم می‌کند به اساس ان تصمیم گرفته می‌شود.”

به همین گونه پرونده کرام الدین کریم، رییس پیشین فدارسیون فوتبال نزدیک به یک سال است که در دادستانی کل باز است آقای کریم در این پرونده متهم بهرگیری جنسی از بانوان فوتبالیست می باشد. دادستانی می گوید: پرونده ای وی تکمیل است اما دادگاهی نشده است.

آقای رسولی، می‌افزاید: “دوسیه آزار و اذیت بانوان فوتبالیست در مربوطات فدراسیون فوتبال افغانستان تحقیقات اش از جانب سارنوالی به صورت بسیار کامل تکیل شده است و دوسیه به محکمه فرستاده شده است و اینکه محکمه چی زمانی تصمیم بر جلسه قضیه می‌گیرد در صورتی که جلسه علنی باشد و به ما محکمه به ما ابلاغ بکند ما به مردم هم شریک خواهد ساختیم.”

نگرانی از برخوردهای سیاسی و فرهنگ معافیت با این چنین پرونده‌های که وجود دارد برخی‌ها می‌گویند، یا حکومت در برابر افراد زورمند برای بستن پرونده عاجز است یا هم فرهنگ معافیت تا کنون در نهادهای عدلی  و قضایی زنده نگهداشته شده است.

عبدالسبحان مصباح، یک حقوق‌دان، در این مورد اظهار میدارد: “متاسفانه فرهنگ معافیت و همچنان عجز نهادهای عدلی قضایی در برابر زورمندان هنوز پا برجا است چرا نمی‌توانند پاسخ جدی ارایه کنند و چرا نمی‌توانند پرونده‌ها را بسته کنند.”

با این همه، دادستانی کل کشور می‌گوید، فرهنگ معافیت در کشور پایان یافته و قانون بالای همه یک‌سان تطبیق می‌شود این‌که بعضی از پرونده‌ها زمان برده است بر می‌گردد به نوعیت قضیه و دشواری‌ها در بررسی‌های آنان.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد