Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74686
تاریخ انتشار : شنبه 20 ميزان 1398 ساعت : 12:52:19

سردرگمی های در روند انتخابات و فاجعه بازگشت طالبان به قدرت

 علیرغم اینکه انتخابات ریاست جمهوری ایمن تر از آنچه انتظار می رفت برگزار شد، افغانستان دوره ای طولانی از بی ثباتی سیاسی را انتظار می کشد...

مقامات کشور در پی انتخابات، باید بدنبال مهار بی ثباتی سیاسی در کشور باشند. علیرغم اینکه انتخابات ریاست جمهوری ایمن تر از آنچه انتظار می رفت برگزار شد، افغانستان دوره ای طولانی از بی ثباتی سیاسی را انتظار می کشد. چرا که نشانه های مربوط به پر کردن دروغین صندوق های رأی باعث افزایش تنش در شمارش آراء شده است و این سردرگمی های موجود در روند انتخابات به نفع طالبان خواهد بود.

وضعیت آشفته سیاسی در کشور در حالی رخ داده است دو کاندیدای اصلی، قبل از شمارش رای ها مدعی پیروزی استند و به هر شکل ممکن نشان می دهند که شکست را نخواهند پذیرفت و هر کدام به طور جداگانه خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ می دانند. در عین حال شورشیان طالبان بیش از هر زمان دیگری بر کشور حکومت دارند و از پذیرش مشروعیت دولتی که آن را دست نشانده امریکا می دانند، سر باز می زنند.

این وضعیت سیاسی در کشور باعث شده است تا نگرانی ها میان مردم افزایش پیدا کرده است مبنی بر اینکه حادثه ۲۰۱۴ مجددا تکرار خواهد شد یا خیر. این انتخابات برای آینده کشور بسیار مهم ارزیابی شده بود، زیرا افغانستان در یک چند راهی قرار دارد. همچنین نتایج تاثیر بسیار مهمی بر روند مذاکرات صلح خواهد داشت.

کالین کوکمن، متخصص پروگرام موسسه صلح ایالات متحده، که از سال ۲۰۰۸ تاکنون سیاست افغانستان را تجزیه و تحلیل کرده است، معتقد است: خطر جدی یک بحران سیاسی گسترده و درگیری تفرقه جویانه ای در راستای نتیجه ی انتخابات وجود دارد.

از زمان انتخابات ۲۸ سپتمبر حدود ۴۵۰۰ شکایت مطرح شده است که بهانه جویی های احتمالی بازنده را برای نپذیرفتن نتایج فراهم می کند. کمیسیون مستقل انتخابات همچنین اعلام کرد برخی از دستگاه های تأیید سنجش بایومتریک گم شده اند.


سردرگمی دولت، پر کردن خلاء توسط طالبان
در پی مذاکرات اخیر در پاکستان دپلومات ها معتقدند هرچه سردرگمی بیشتر دولت افغانستان را تحت الشعاع خود قرار دهد، پر کردن خلاء برای طالبان آسان تر خواهد بود. به گفته آنها، دیدارهای اخیر خارجی توسط طالبان به مشروعیت این گروه کمک می کند. چراکه با وجود خسته شدن امریکا از جنگ و تمایل آنها به بازگشت به خانه و قدرت گرفتن طالبان، رییس جمهور جدید دورانی سخت و پر چالش خواهد داشت.

علیرغم حضور نظامی امریکا در افغانستان به همراه نیروهای امنیتی افغانستان، طالبان در سالهای اخیر قوی تر شده اند. موازنه قدرت به نفع شورشیان در افغانستان به طور چشمگیری تغییر کرده است و شکی نیست که عامل زمان بیش از حد قدرت طالبان را افزایش داده است.

در حال حاضر دولت افغانستان بخش های بزرگی از کشور را پس از جنیوری سال ۲۰۱۶ از دست داده است، وقتی کابل ۷۲ فیصد مناطق را به طور کامل کنترول می کرد. پس از گذشت ۳ سال، دولت افغانستان فقط ۵۴ فیصد از مناطق کشور را کنترول می کند! به نظر می رسد چنین دوگانه گی ها منجر به فاجعه بازگشت طالبان به قدرت شود!


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد