Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74693
تاریخ انتشار : يکشنبه 21 ميزان 1398 ساعت : 09:14:10

چرا مسعود اندرابی شب‌ به مجلس فراخوانده شد؟

شام روز (جمعه، ۱۹میزان) نیروهای امنیتی و اعضای مجلس نمایندگان در جادۀ پلچرخی کابل برای بیش از شش ساعت درگیر شدند و این جاده را به روی رفت و آمد بستند.
به گزارش طلوع، وزارت امور داخله، اعلام کرد که نگهبانان اعضای مجلس نمایندگان در واکنش به پاک کردن شیشه‌های سیاه از موترها، توقف موترهای بی اسناد و حمل جنگ‌افزارهای غیرقانونی با نیروهای امنیتی دست به ماشه شدند.
نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در اینباره گفت: «تنفیذ قانون و حفظ امن و نظم عامه وظیفۀ اصلی پولیس است. قضیه‌ای که شب گذشته بین پولیس ملی و وکلای محترم اتفاق افتاده بود به‌گونه جدی و عادلانه زیر بررسی قرار دارد.»

پس از این درگیری، ساعت یازدۀ شب، اعضای مجلس نمایندگان مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله را به مجلس نمایندگان فراخواندند و تا ساعت یک شب اورا زیر پرسش گرفتند.

امیرخان یار، معاون نخست مجلس نمایندگان، محمد کریم اتل، دبیر نخست مجلس، عرفان‌الله عرفان، معاون دبیرمجلس، میرداد نجرابی، محمد اکبر سلطان زاده، ضیاالدین اکازی، میرزا کتوازی، محمد عالم ساعی، فدا محمد الفت، گل رحمان همدرد از جملۀ نمایندگانی بودند که در کنار نزدیک به صد نمایندۀ دیگر در این نشست شبانۀ مجلس حضور داشتند.

نرندر سنگ خالصه، یک عضو مجلس که نخستین برخورد را با نیروهای امنیتی داشته‌است، از برخورد نادرست نیروهای امنیتی انتقاد می‌کند: «مرا گفت پایین شو! مرا هم تلاشی کرد. گفتم: او برادر من وکیل مردم استم! گفت: ....ما را وزیر صاحب [داخله] و [خوشحال] سادات صاحب [معین ارشد امنیتی وزارت داخله] گفته.»

در همین حال، گواهان رویداد، می‌گویند که نخست نگهبانان اعضای مجلس نمایندگان به هشدار نیروهای امنیتی در یک ایست بازرسی اعتنایی نکردند و حتی در برابر این نیروها دست به ماشه شدند.
محبوب شاه، گواه رویداد، گفت: «سر پولیس کلاشینکوف‌ها را کشیده بودند. [پولیس] شیشه‌های [موترهای نمایندگان] را پاک می‌کرد، به پولیس اجازه این کار را ندادند.»

با این هم، شماری از اعضای مجلس می‌گویند که برگزاری نشست در شب، خلاف قانون است.
رمضان بشردوست، عضو مجلس بیان داشت: «جلسه دایر کردند که چرا قانون بالای ما تطبیق می‌شود؟ چرا موتر شیشه سیاه ما تلاشی می‌‎شود؟»
منابعی، می‌گویند که اعضای مجلس نمایندگان خواهان برکناری و زیرپیگرد قرار گرفتن مقام‌هایی هستند که دستور توقف و بررسی وسایط اعضای شورای ملی را داده‌اند، اما وزارت امور داخله تأکید می‌ورزد که در برابر زورگویی‌ها و قانون شکنی‌های اعضای مجلس خواهد ایستاد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد