Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74729
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 ميزان 1398 ساعت : 07:25:59

شهید تاتاری؛ نوجوانی 17 ساله ای که به جرم قاچاق اسلحه به شهادت رسید!

هفتۀ گذشته، یکی از دوست‌داران خاندان اهل بیت (ع) و کسی که در تأمین امنیت ایام محرمِ سال جاری در شهرک شکوفان احمدی هرات از دل و جان مایه گذاشته بود تا عزاداران حسینی با خاطر آسوده از سالروز شهادت امام حسین (ع) تجلیل کنند، توسط مأمورین منسوب به ریاست امنیت ملی هرات به شهادت رسید.

خبر این واقعۀ تلخ به سرعت فضای مجازی و حقیقی را درنوردید و واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.

محمد علی مجاهد "تاتاری" کسی که در هنگام شهادت حتی به سن قانونی نیز نرسیده و 17 سال بیشتر نداشت، در خانواده‌ای متدیّن به دنیا آمده بود. پدرش نگهبان و چوکی‌دار مسجد بوده و خانواده‌اش از لحاظ اقتصادی در سطح پایینی از جامعه قرار دارد.

محمدعلی، چهاردهم میزان و شب‌هنگام از سوی مامورین ریاست امنیت ملی به جرم قاچاق اسلحه در مقابل منزلش مورد هدف گلوله قرار گرفت و در محکمه‌ای صحرایی مجازات گردیده و جان خود را از دست داد. مردم شهرک شکوفان احمدی هرات و کسانی که او را می‌شناسند می‌گویند که هیچ‌گونه عمل خلاف قانون و ضد امنیتی و ضد ارزشی از او ندیده بودند.

ریاست امنیت ملی اما با نشر خبرنامه‌ای مدعی شدند که از مدت‌ها بدین‌سو محمدعلی را به جرم قاچاق اسلحه تحت تعقیب داشته‌‌اند و زمانی که اقدام به گرفتاری وی کردند او واکنش نشان داده و در نتیجه با فیر مستقیم مأمورین زخمی و پس از انتقال به شفاخانه جان باخته است.

حجت‌الاسلام فصیحی امام جماعت شهرک شکوفان احمدی که در مراسم گرامی‌داشت از مقام شهید تاتاری سخن می‌گفت با ابراز تأسف از حادثۀ تلخ شهادت محمدعلی بیان داشت: مامورین امنیت ملی حق نداشتند شهید محمدعلی را محاکمۀ صحرایی نمایند، بلکه باید وی را با دلیل و مدرک به مراجع قانونی تسلیم می‌کردند.

همچنین، محسن کاکای شهید محمدعلی تاتاری و از شاهدان عینیِ این رویداد می‌گوید که حادثۀ شهادت برادرزاده‌اش نزدیک اذان مغرب رخ داد و افراد تفنگ‌دار با لباس شخصی محمدعلی را مورد هدف گلوله و شکنجه قرار دادند.

او با ردِ این ادعا که محمدعلی از گذشته تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار داشته می‌گوید: "محمدعلی تا هنگام شهادتش هیچ نوع اخطاری از سوی امنیت ملی و دیگر ارگان‌های امنیتی دریافت نکرده بود و در زمان بازداشت نیز هیچ نوع لباس نظامی و اردوی ملی بر تن نداشت."

محسن عنوان می‌کند که برادرزاده‌اش تنها 17 سال سن داشت و تا سال گذشته در مکتب درس می‌خواند، چطور امکان دارد با این سن و سال کم چندین سال قاچاق اسلحه کند و به این خاطر تحت تعقیب امنیت ملی بوده باشد؟!.

او با وصف اینکه خانوادۀ برادرش در بدترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند، می‌گوید: زندگی آنها هیچ شباهتی به زندگی یک قاچاقچی حرفه‌ای اسلحه ندارد و حرف‌های گفته شده اتهامی بیش نیست. گفتنی است که این رویداد واکنش‌های شدید مردم و نمایندگان مردم را در شورای ملی و ولایتی در پی داشت و آنان از مسئولین محلی و کشوری خواهان رسیدگی جدی به این قضیه شدند.

روز پنج‌شنبۀ هفته گذشته شهید محمدعلی تاتاری با حضور جمع کثیری از مردم در جوار دیگر شهدای هرات در منطقۀ شهرک المهدی جبرئیل به خاک سپرده شد. ‎


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد