Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75058
تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 عقرب 1398 ساعت : 11:33:40

تکاپوی داعش در شمال کشور

مقامات محلی در شمال کشور از حضور دوباره داعشی های خارجی در این مناطق خبر داده و از همکاری های دوجانبه طالبان و داعش در ولایت‌های «فاریاب» و «سرپل» سخن گفته اند.

اوضاع افغانستان طی ۲۰ سال گذشته بویژه پس از سال ۲۰۱۴ بیشتر پیچیده شده و با حضور و گسترش مناطق تحت نفوذ داعش در کشور پیش بینی برای آینده آن نیز دشوارتر از هر زمانی شده است.

مقامات محلی در شمال کشور بتازگی از حضور داعشی های خارجی با خانواده های آنها در ولایت فاریاب و سرپل خبر داده اند و در باره همکاری دوجانبه بین آنها گفته اند.

«نقیب الله فایق» والی فاریاب که در این روزها در پایتخت بسر می برد، روز گذشته (دوشنبه) در نشست مطبوعاتی از حضور ۴۰ خانواده داعشی در ولسوالی‌های «المار»، «گرزیوان» و «کوهستان» این ولایت خبر داد که در مناطق تحت کنترل طالبان جابجا شده اند.

وی افزود: اطلاعاتی در اختیار دارد که داعشی ها افراد گروه طالبان را در بخش پرتاب خمپاره و تک تیراندازی آموزش می دهند و طالبان هم در بخش تجهیزات با داعشی ها همکاری می کنند.

فایق گفت که «عبدالعزیز» پسر «طاهریولداش» از تروریستان شناخته شده ازبکستانی نیز در جمع این داعشی ها است و هرچند این افراد در حال حاضر هیچ پرچمی با خود حمل نمی کنند.

والی فاریاب گفت که حضور دوباره داعش در شمال تهدید جدی برای امنیت پنداشته می شود و این موضوع نگرانی را افزایش داده ا ست.

در ششم عقرب نیز مقامات محلی در ولایت سرپل از حضور حدود ۴۰ خانواده دیگر از داعشی های خارجی در این ولایت خبر دادند که بتازگی در ولسوالی کوهستانات جابجا شده بودند.

منابع محلی با تائید حضور داعش در این ولایت افزوده بودند که داعشی ها مشغول ساخت مین های دستی، جذب سرباز و تبلیغ هستند که در این راستا شب نامه نیز منتشر می کنند.

این منابع گفته اند که داعشی های که در سرپل حضور یافته اند با سلاح های دید در شب مجهز هستند و این افراد از کشوهاری ازبکستان، تاجیکستان و چچن هستند.

«اسد الله خرم» یکی از اعضای شورای ولایتی سرپل ضمن تائید این گزارش افزوده است که نگرانی مردم از حضور دوباره داعش بشدت افزایش یافته است.

حضور داعش در شمال کشور به سال های ۱۳۹۶ و ۹۷ بر می گردد که در ولایت‌های جوزجان، سرپل و فاریاب بصورت گسترده حضور یافته و از این مناطق شماری زیادی سرباز برای خود جذب کردند.

اما در ماه اسد سال ۱۳۹۷ یک گروه ۲۰۰ نفری داعش که در ولایت جوزجان با طالبان مشغول نبرد سنگین بودند، به فرماندهی مولوی «حبیب الرحمان» به دولت تسلیم شدند.

طالبان در آن زمان دولت را متهم کرد که در نبرد بین آنها و داعش از افراد داعش حمایت کرده و آنها را با بالگرد نجات داده اند.

اما دولت با رد این ادعای طالبان گفت که افراد داعش به دولت تسلیم شدند که پس از تسلیمی آنها به مرکز استان جوزجان منتقل کرده اند اما سرنوشت این داعشی ها پس از آن روشن نشد.


نقش آمریکایی ها در حضور داعش
اما روی دیگر سکه در تحولات افغانستان آمریکایی ها  است که بارها به تجهیز و جابجایی داعش در کشور متهم شده اند.

پس از نبرد جوزجان بین داعش و طالبان، افراد گروه طالبان اسرای داعش در نزد خود را به ولایت بادغیس انتقال داده و در ولسوالی «جوند» در روستانی صعب ‌العبور «پنج ‌بز» جابجا کردند.

براساس گزارش منابع داخلی، پس از مدتی یکی از اسیران ازبکستانی داعش به نام «امین الله ازبکستانی» از نزد طالبان از ولسوالی جوند موفق به فرار شد و طالبان مسئول زندان خود را در پیوند به فرار این زندانی بازداشت کرد.

با فرار امین الله اطلاعات به دست آمریکایی ها رسید و محل نگهداری زندانیان داعش را پیدا کرده و عملیات ویژه در این منطقه انجام دادند.

آمریکایی ها در غروب روز ۲۳ جدی وارد ولسوالی جوند شدند و پس بمباران این منطقه که شماری جنگجویان طالبان در آن کشته شدند، زندانیان داعش را با خود بردند.

اکنون که موضوع آغاز دوباره صلح آمریکا با طالبان برسرزبان ها افتاده است، و تلاش های زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح با طالبان از سر گرفته شده است، نگرانی های نیز بوجود آمده است که اگر صلح پایدار تأمین نشود، با جایگزینی داعش برای طالبان وضعیت خطرناکتر از قبل خواهد شد.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی کشورمان پس از سفر اخیر زلمی خلیل زاد به کابل، گفت: نقش پاکستان در صلح افغانستان حیاتی بوده و اگر پاکستان حاضر نشود که صلح پایدار را تضمین کند، با پیوستن طالبان به روند صلح، داعش جایگزین این گروه خواهد شد.

محب گفت، اطلاعاتی دارند که برخی از فرماندهان مهم طالبان به داعش پیوسته و از فرماندهان طالبان دیگر حرف شنوی ندارد و به همین دلیل از طالبان خواست که برای اثبات یک پارچگی خود در روند صلح، آتش بس یک ماهه را پیش از آغاز دوباره گفت وگوها اعلام کند.

دولت به همین دلیل بارها تأکید کرده است که به صلحی تن نخواهد داد که آغازگر جنگ دیگری تحت عنوان جدید باشد و حضور دوباره داعش در شمال، نگرانی ها در این رابطه را افزایش داده است.

یکی از مقامات سابق  دولت وحدت ملی که به ولایت‌های شمالی کشور سفر کرده بود پیشتر از  افزایش حضور گروه تروریستی داعش در مناطق شمالی خبر داده و این روند را موضوعی نگران کننده خواند.

«محمد محقق» افزود که پس از شکست داعش در کشورهای عراق و سوریه فعالیت داعش در کشور بیشتر شده و جنگجویان خارجی که از کشورهای ازبکستان، چچن و برخی کشورهای دیگر از آسیای میانه، در شمال کشور تجمع کرده اند افزایش و هر روز وسعت فعالیت خود را گسترده می سازند.
وی گفت که تعداد زیادی از مردم در مناطق تحت کنترل داعش خانه های خود را ترک و آواره شده اند و این موضوع باعث نگرانی مردم در مناطق شمال کشور شده است.

پیش از این نیز رسانه های داخلی گزارش هایی مبنی بر حضور افراد وابسته به داعش در ولسوالی «درزاب» ولایت جوزجان منتشر کردند و اشاره داشتند که این گروه تروریستی 54 زن و دختر این مناطق را مجبور کرده اند با افراد داعش ازدواج کنند.

گروه تروریستی داعش سه سال پیش برای نخستین بار در ولایت شرقی «ننگرهار» دیده شد و در مدت زمان کمی حضور خود را در ولایت‌های بدخشان، زابل، غزنی، کنر، جوزجان، هلمند، فراه و سرپل گسترش داد.

اگر چه دولت وحدت ملی و وزارت دفاع کشور از سرکوب داعش خبر می دهند و در هر ولایت که خود نشان دهد به شدت سرکوب می شوند اما شاهدان عینی و مردم مناطق مختلف از حضور روز افزون آنها همواره ابراز نگرانی می کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد