Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75084
تاریخ انتشار : شنبه 18 عقرب 1398 ساعت : 15:28:39

ظالمانه بودن طرح ممنوعیت استفاده‌ی مردم بامیان از سنگ زعالِ اشپشته

طرح ممنوعیت استفاده ی مردم بامیان از سنگ زعالِ اشپشته و اختصاص آن به مس عینک ظالمانه است.

ممنوعیت استخراج و استفاده ی مردم از زغال سنگ در بامیان مرا بیاد، ممنوعیت استخراج "نمک" در هند انداخت. بنا به حکم دولت دست نشانده ی بریتانیا در هند، شهروندان هند حق نداشتند تا از معدن، نمک استخراج و استفاده نمایند.

برای رفع این محدودیت ظالمانه، مهاتماگاندی طرح جسورانه ای را ریخت و طی یک راپیمایی بزرگ در سال 1930 بیشتر از 380 کیلومتر راه راپیمود. ایشان در سن 60 سالگی روزانه 16 کیلومتر راه را برای رهایی می پیمود تا مردم اش پیروز گردید.

سناریوی ممنوعیت استخراج زغال و بسته شدن آن برای استفاده ی مردم، در بامیان در سال 1391 در نتیجه سفر "نصیر احمد درانی" معاون وزارت معدن ان وقت به ولایت بامیان آغاز گردید و تا امروز این ممنوعیت ظالمانه جریان دارد.

جواد عمرسخنگوی وزارت معدن در آن زمان گفته بود که از استخراج غیر قانونی معادن زغال در بامیان جلوگیری شده و زغال سنگ بامیان برای استخراج معدن مس عینک ولایت لوگر اختصاص داده شده است.

اما پس از آن تاریخ چندین گزارش دقیق و مستند نشر گردید که استخراج غیر قانونی زغال از جهت ولایت بغلان توسط زورمندان و طالبان گسترده تر از قبل جریان دارد و فقط استفاده ی آن بروی مردم ولایت بامیان قطع گردیده است.

زغال سنگ بامیان که از طریق ولایت بغلان استخراج می گردد، بعضا در کابل رسیده و از آن جا در ولایت بامیان با قیمت بسیار بلند، وارد می گردد.

و اما، ولایت بامیان دارای زمستان بی نهایت سرد و خشن هست که در اوایل ماه عقرب آغاز و در اواخر ماه حمل پایان می یابد.

از سوی دیگر در حدود 56% مردم در زیر خط فقر قرار دارند و توان خرید مواد سوخت را ندارند.

برق نیز در این ولایت وجود ندارد تا مردم بتوانند از آن برای گرم نمودن خانه های شان استفاده نمایند.

گازمایع نیز فی کیلو 70- 75 افغانی می باشد و در زمستان قیمت تر میشود.

چوب سوخت در این ولایت نیز فی سیر در حدود 100 افغانی هست.

تهیه هیزوم سوخت از طرف محیط زیست ممنوع قرار داده شده و مردمِ قانون پذیر بامیان آن را اکثرا تا مجبور نشوند، رعایت می نمایند.

با این وجود قطع نمودن زغال بامیان بروی مردم فقیر این ولایت و اختصاص دادن آن به پروژه دیگر، یک طرح کاملا ظالمانه است. اگر هم دولت بر طبق منافع ملی این کار را میکند، باید گزینه ی بدیل را برای رفع نیازمندی های مردم ارائه نماید.

دلیل ممنوعیت استخراج زغال بامیان که دسترسی مردم به آن قطع کرده این است که؛ معدن مس عینک در ولایت لوگر با شرکت چنایی MCC قرار گردیده و زغال سنگ بامیان نیز برای استخراج آن اختصاص داده شده و تسلیم شرکت چینی مذکور گردیده است.

شرکت چینی مذکور با استفاده از زغال سنگ ولایت بامیان یک کارخانه تولید برق با ظرفیت 400 میگاوات برق می سازد. برق مذکور برای استخراج مس عینک استفاده گردیده و اضافی آن برای مردم لوگر و احیانا کابل توزیع می گردد.

ولی تا اکنون کار شرکت مذکور به دلایلی هم در مس عینک و هم در معادن زغال بامیان متوقف است. و انچه قطعی است این است که زغال سنگ بامیان به معدن مس عینک اختصاص داده شده است.

طرح اختصاص زغال سنگ بامیان به مس عینک، در حالیکه رنج بزرگ مردم بامیان بی برقی است و بی سوختی هستند، ظالمانه بوده و بیانگر این واقعیت که دولت مرکزی نمی خواهد در ولایت بامیان هیچ کار بنیادی صورت گیرد.

برق این ولایت باید وارداتی باشد - اگر هم باشد - و زغال سنگ آن که ظرفیت بزرگ برای تولید بیشتر از 400 کیلووات برق را برای صدها سال دارد، برای استخراج یک معدن دیگر اختصاص یابد، چنانچه قرار است در بامیان برق وارد کنند و زغال سنگ بامیان را برای تولید برق مس عینک اختصاص داده اند.

و اما در نهایت من به حکومت محلی و مرکزی هشدار میدهم که اگر زمینه دسترسی مردم را به زغال سنگ بامیان به قیمت ارزان، عمومی و بگونه ای که خرید آن در توان مردم فقیر بامیان باشد، فراهم نکند، عدم این دسترسی و سرمای شدید و طولانی در بامیان فاجعه انسانی خلق خواهد کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد