Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75099
تاریخ انتشار : يکشنبه 19 عقرب 1398 ساعت : 11:41:43

بحران انتخاباتی رقم زده شد و همانگونه که انتظار می‌رفت کودتای انتخاباتی صورت گرفت!

با خرید اکثر اعضای کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی از سوی تیم دولت ساز بالاخره کمیسیون‌های انتخاباتی استقلال خود را در مقابل تطمیع و پول و یا هم تهدید از دست دادند و زمینه کودتای انتخاباتی را مساعد نمودند.

من از روز اول و ده‌ها بار نوشتم که نتیجه انتخابات را نه آرای مردم بلکه تقلب تعیین می کند کمتر کسی باور می کردند.

ارگی‌ها معتاد به قدرت و ثروت شده‌اند و انسان‌های معتاد اکثرا تا دم مرگ ترک اعتیاد نمی کنند.

همین که دو تن از کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی تا هنوز در مقابل تقلب ایستاده‌اند از یک جانب در فضای عمومی افغانستان جای تعجب است و از جانب دیگر واقعا قهرمان هستند چون معلوم گردیده است که در مقابل پول، تطمیع و زور وجدان خود را نفروخته اند.

با تحریم تیم‌های انتخاباتی از حاضر نشدن در روند شمارش آرای اهداف را که تیم دولت ساز با شکستن قفل و آتش زدن گدام‌ها نتوانستند به دست آورند حالا دیگر بسیار ساده و با دست بالا به دست می آورند.

ناظرین غیر تیم دولت‌ساز بسیار مقاومت نمودند و حتی از توان بالا رسوایی تقلب را افشاء کردند دیگر چیزی از دست آنها بر نمی آمد و نمی‌آید.

در روز اول که عبدالله عبدالله خود را کاندیدای ریاست جمهوری نمود من تحت عنوان عبدالله عبدالله برنده بازنده تحلیل را نوشتم که عبدالله عبدالله بزرگترین چالش را در مقابل اشرف غنی احمدزی ایجاد می‌نماید که در نتیجه بازهم چنان شد و عبدالله عبدالله بازهم برنده بازنده است و سرنوشت انتخابات ۲۰۱۴ در انتظار عبدالله عبدالله و شرکای انتخاباتی‌اش است.

اکنون سوال این است که تیم عبدالله عبدالله چه می توانند بکنند و تا کجا پیش می روند و توانایی مقاومت در برابر کودتای انتخاباتی را دارند و یا ندارند؟

از قرینه بر می آید که ارگی ها حاضرند که قدرت را با طالبان تقسیم و یا حتی تسلیم نمایند و از به قدرت رسیدن عبدالله عبدالله جلوگیری نمایند و امکان دارد که هیات مخفی ارگی ها که در قطر در نزد طالبان فرستاده اند، چراغ سبز نشان دادن سرور دانش مبنی بر رهایی زندانیان طالبان و اظهار نظر داوود سلطانزوی مبنی بر تصفیه ادارات دولتی در همین راستا باشد.

بحران که ایجاد گردیده است با گذشت هر روز عمیق‌تر میگردد و گذار از این بحران هم کار ساده نیست و تغییرات بنیادی را در جامعه افغانستان به بار خواهد آورد، مگر اینکه مایک پمپیو در نقش جان کری ظاهر شود.


  حسن علی عدالت

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد