Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75153
تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 عقرب 1398 ساعت : 17:14:28

رسیده‌گی به بیش از 2500 قضیۀ خشونت علیه زنان در یک سال

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل می‌گوید، از ماه جدی سال گذشته تاکنون به دو هزار و 527 قضیۀ خشونت علیه زنان رسیده‌گی شده است.

آقای رسولی، امروز (چهارشنبه‌ 22 عقرب) در نشستی خبری در کابل می‌گوید، لت‌وکوب، تجاوز جنسی، آزارواذیت، عقد اجباری، ممانعت از حق ازدواج و کار و منع تصرف در اموال از مهم‌ترین موارد ثبت‌شدۀ خشونت علیه زنان‌ست.

به گفتۀ او، از مجموع دو هزار و 527 قضیۀ خشونت علیه زنان، 1240 مورد آن لت‌وکوب، 263 مورد آزارواذیت، 149 پروندۀ تجاوز و 217 پروندۀ دشنام و تحقیر می‌باشد.

به گفتۀ سخنگوی دادستانی کل، این قضایا در 34 ولایت کشور ثبت شده است، اما ولایت‌های کابل، هرات، بلخ و قندهار بیشترین موارد خشونت علیه زنان را به خودشان اختصاص داده‌اند.

مسئولان دادستانی کل می‌افزایند که در چارچوب این اداره، معاونیت مبارزه با خشونت علیه زنان ایجاد شده و در 34 ولایت کشور دادستانی‌های مبارزه با خشونت علیه زنان نیز فعالیت می‌کنند.

بربنیاد آمارهای دادستانی کل، حضور زنان در این نهاد نسبت به گذشته تا 22 درصد افزایش یافته است و در 32 ولایت کشور دادستان‌های زن حضور دارند، در حالی که در گذشته تنها پنج یا شش ولایت دارای دادستان‌های زن بوده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد