Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75208
تاریخ انتشار : يکشنبه 26 عقرب 1398 ساعت : 17:16:55

پس لرزه‌های یک شکست بزرگ برای کاخ سفید

شکست جمهوریخواهان در انتخابات دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا و باخت نامزد جمهوریخواه فرمانداری ایالت لوئیزیانا به رقیب دموکرات فعلا جایی برای خوشبینی رئیس جمهور ایالات متحده و سران جمهوریخواه نسبت به آینده باقی نگذاشته است.

 ایالت "کنتاکی" در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، به مانند ایالاتی مانند میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین و فلوریدا، به یکی از نمادهای پیروزی دونالد ترامپ بر هیلاری کلینتون  و حزب دموکرات تبدیل شد. رئیس جمهور ایالات متحده هرگز تصور نمی‌کرد که سه سال پس از حضور وی در کاخ سفید، "کنتاکی" بر خلاف سال 2016، به زنگ خطری برای جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تبدیل شود.

اگرچه ترامپ و همراهانش اکیداً تلاش دارند تا سخنی در خصوص شکست اخیر جمهوریخواهان در انتخابات فرمانداری‌های دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا به میان نیاورند، اما پس لرزه‌های این شکست همچنان گریبانگیر حزب جمهوریخواه است. انتخابات فرمانداری‌ها در دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا، فرصتی برای جمهوریخواهان بود تا نظرسنجی‌های صورت گرفته در دو سطح ایالتی و ملی را در ایالات متحده به چالش کشیده و دموکرات‌ها را نیز به لحاظ تبلیغاتی خلع سلاح کنند. اما پیروزی نامزدهای حزب دموکرات در این دو ایالت، همه رویاهای ترامپ و سران حزب جمهوریخواه را بر باد داده است. "اندی بیشر" نامزد دموکرات‌ها در ایالت کنتاکی هم اکنون به عنوان فرماندار جدید این ایالت انتخاب شده است. در ایالت ویرجینیا نیز دموکرات‌ها پس از 26 سال توانسته‌اند کنترل هر دو مجلس ایالتی را در دست گرفته و جمهوریخواهان را به صورت مطلق به حاشیه برانند. به راستی چه اتفاقی در کنتاکی و ویرجینیا رخ داده است؟ به عبارت بهتر، چه پدیده خاصی در این انتخابات، منجر به تشدید نگرانی‌های ترامپ در قبال انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شده است؟


نقش جمهوریخواهان ناراضی در شکست اخیر کاخ سفید
واقعیت امر این است که بسیاری از تحلیلگران آمریکایی، گردش آرای بخشی از آرای جمهوریخواهان ناراضی در سبد رای دموکرات‌ها را عامل اصلی شکست ترامپ در دو ایالت مذکور، خصوصا ایالت کنتاکی قلمداد می‌کنند. شکست در ایالات کنتاکی و ویرجینیا، منجر به تعبیر کابوس ترامپ در خصوص "رویگردانی جمهوریخواهان" از وی شده است. ترامپ در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، از حمایت مطلق جمهوریخواهان برخوردار بود. با این حال آخرین نظرسنجی‌ها در ماه‌های گذشته، پیام‌های هشدار آمیزی را در خصوص از بین رفتن جایگاه وی در نزد هم حزبی‌هایش مخابره می‌کرد، خوشبینانه‌ترین نظرسنجی‌های صورت گرفته در آمریکا نشان می‌دهد که 18 درصد از جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آینده قصد ندارند آرای خود را به سود ترامپ به گردش در آورند. البته این به معنای گردش آرای تمامی این جمهوریخواهان ناراضی در سبد رای دموکرات‌ها نیست، اما در نهایت این بازی به سود رقبای ترامپ تمام خواهد شد. در برخی نظرسنجی‌ها، اوضاع خطرناک تر از برآوردهای اولیه ترامپ است. تا قبل از افشای ماجرای اوکراین گیت، حدود 13 درصد از جمهوریخواهان با سیاست‌های ترامپ مخالف بودند اما در نظرسنجی‌های اخیر مشخص شده است که حداقل، تعداد جمهوریخواهان ناراضی به میزان 5 درصد رشد داشته است.


بدترین خبر ممکن برای ترامپ
برگزاری انتخابات فرمانداری در ایالت کنتاکی به خوبی نشان می‌دهد که بخشی از آرای جمهوریخواهان ناراضی در این ایالت، مستقیما به سود نامزد حزب دموکرات یعنی "اندی بیشر" به گردش در آمده است. این بدترین خبر ممکن برای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. بازی جایی پیچیده‌تر می‌شود که ترامپ به آرای جمهوریخواهان در ایالاتی خاکستری و تعیین کننده مانند اوهایو، پنسیلوانیا، ویسکانسین، میشیگان و فلوریدا نیاز دارد. اگرچه کنتاکی از جمله ایالات کم اهمیت (به لحاظ دارا بودن میزان رای الکترال) در آمریکا محسوب می‌شود، اما نباید فراموش کرد اگر ماجرای انتخابات فرمانداری ایالت کنتاکی، در مقیاسی وسیع تر و در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 (در ایالات مهم با آرای الکترال بیشتر) تکرار شود، ترامپ شانسی برای بقا در مسند ریاست جمهوری نخواهد داشت. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد که اگر ترامپ تنها در سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان به واسطه رویگردانی جمهوریخواهان ناراضی، در مقابل نامزد نهایی دموکرات‌ها بازی را ببازد، دیگر باید با مسند ریاست جمهوری آمریکا خداحافظی کند. در این صورت، حتی تکرار پیروزی وی در ایالات اوهایو و فلوریدا نیز تاثیری در جلوگیری از شکست وی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره (سال 2018) توانستند هر دو کرسی سنا و مجلس نمایندگان را در سه ایالت مذکور فتح کنند. ضمن اینکه افشای ماجرای اوکراین گیت و ناکامی ترامپ در هدایت مناقشه‌های سیاست خارجی آمریکا، منجر به تشدید نارضایتی عمومی از رئیس جمهور جنجالی ایالات متحده شده است.


عدم خوشبینی ترامپ به آینده
تنها اقدامی که ترامپ می‌تواند در راستای جلوگیری از تاثیر منفی آرای جمهوریخواهان ناراضی بر سبد رای خود انجام دهد، خنثی سازی آرای آنها با آرای اقلیت دموکرات طرفدار خود است. با این حال میانگین نظرسنجی‌ها طی ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که تنها حدود 7 درصد از رای دهندگان دموکرات، حاضر به حمایت از ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 هستند. به عبارت بهتر، لشکر شکست خورده  7 درصدی دموکرات‌های طرفدار ترامپ، توان خنثی سازی رای منفی 18 درصدی جمهوریخواهان ناراضی به وی را نخواهد داشت. فراتر از آن، با توجه به اقبال بسیاری از رای دهندگان مستقل به موضوع استیضاح ترامپ (که در نظرسنجی‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است)، ترامپ امید چندانی نسبت به گردش موثر آرای رای دهندگان مستقل به سود خود و حزب جمهوریخواه ندارد. در چنین شرایطی ترامپ مسیر بسیار سخت و دشواری برای تغییر معادلات بازی در ایالات متحده و خصوصا ایالت خاکستری و سرنوشت ساز خواهد داشت. شکست جمهوریخواهان در انتخابات دو ایالت کنتاکی و ویرجینیا، فعلا جایی برای خوشبینی رئیس جمهور ایالات متحده و سران جمهوریخواه نسبت به آینده باقی نگذاشته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد