Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75273
تاریخ انتشار : پنج شنبه 30 عقرب 1398 ساعت : 17:38:54

قطعی اینترنت در ایران حساب بانکی 200 صراف افغانستانی را از دسترس خارج کرد

در پی قطعی اینترنت در ایران به علت وقوع اغتشاشات از صبح روز ۲۶ عقرب، حساب بانکی بیش از 200 صراف در هرات که با ایران مبادله ارزی دارند، از دسترس خارج شده است.

«جاوید مبارز»، دبیر اتاق بازرگانی هرات می گوید: از چهار روز پیش که اینترنت در ایران قطع شده، تجار افغانستانی تاکنون نتوانستند وارد حساب‌های خود شده و انتقال پول انجام دهند.

وی افزود: به دلیل آنکه تجار افغانستانی بیشتر خریدشان از شرکت‌های ایرانی است، قطعی اینترنت آنها را با مشکل جدی مواجه کرده و در طول این سه روز نتوانستند هیچ‌گونه پولی جابجا کنند و هیچ‌گونه عملیات بانکی را نمی‌توان انجام داد.

مبارز ادامه داد: بیش از 200 صراف افغانستانی در بانک‌های ایرانی حساب دارند که در این مدت نتوانستند هیچ‌گونه پولی را به ایران بفرستند.

دبیر اتاق بازرگانی هرات خاطرنشان کرد: اگر این مشکل برطرف نشود، مسیر خرید افغان‌ها از ایران تغییر می‌کند و از همسایه‌های دیگر مانند چین اقدام به خرید خواهند کرد.

وی تصریح کرد: ارتباط تجاری افغانستان با ایران، بسیار بیشتر از کشورهای دیگر است به‌طوری که سالانه 5 میلیارد دلار از این کشور خرید می‌کنیم.

مبارز همچنین گفت: اگر این مشکل حل نشود، ناچاریم تا آن را از طریق نامه رسمی به کنسول‌گری ایران در هرات و اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان پیگیری کنیم.

در پی قطعی اینترنت در ایران، حساب بانکی صرافان در هرات که با ایران مبادله ارزی دارند، از دسترس خارج شد.

به دنبال اعلام افزایش قیمت بنزین در ایران، برخی از مردم این کشور که به این موضوع اعتراض داشتند دست به تظاهرات‌ و تجمعاتی در شهرهای مختلف ایران زدند اما طولی نکشید که این تجمعات که در ابتدا مسالمت‌آمیز و به دور از خشونت بود، از سوی برخی عناصر نفوذی یا فریب‌خورده به بیراهه کشیده شد و مطالبات بر حق مردم به صحنه درگیری بدل شد و اغتشاش‌گران اقدام به خسارت‌زدن به اموال عمومی کردند.

بر همین اساس از چهار روز پیش تاکنون، دسترسی به اینترنت در تعدادی از شهرهای ایران محدود شده است. محمود واعظی، سخنگوی دولت ایران امروز اعلام کرد که اینترنت به محض برقراری آرامش کامل در این کشور، در روزهای آینده وصل خواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد