Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75434
تاریخ انتشار : جمعه 8 قوس 1398 ساعت : 16:05:10

مشاور کرزی: رفتار ترامپ نقض حاکمیت ملی افغانستان بود

 مشاور کرزی با بیان اینکه از ابتدا تا انتهای ورود ترامپ به بگرام نقض قوانین دیپلماتیک است، گفت: رفتار ترامپ نقض حاکمیت ملی افغانستان بود.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته (پنج‌شنبه) در سفری از پیش‌اعلام‌نشده، وارد افغانستان شده است.

بنا بر اعلام کاخ سفید، این سفر با هدف سرکشی به نظامیان آمریکایی به مناسبت عید شکرگزاری صورت گرفته است. ترامپ در جریان این سفر در پایگاه نظامیان آمریکایی در «بگرام» که بزرگترین پایگاه این کشور در افغانستان است، حضور یافته است.

بعد از پایان سخنان «اشرف غنی» رئیس جمهور، ترامپ از سربازان می‌خواد که جایی برای باز کرده و غنی به میان سربازان و در پشت سر رئیس جمهور آمریکا قرار می‌گیرد که این موضوع خشم مردم را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

«عبدالکریم خرم» مشاور حامد کرزی، رئیس جمهور سابق کشورمان در این رابطه گفت: تمام چیزهای که در هنگام سفر شب گذشته ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به پایگاه نظامی بگرام رخ داد، از ابتدا تا انتها همگی برخلاف دمکراسی و عرف دیپلماتیک بود.

وی اضافه کرد: این اقدام رئیس جمهور آمریکا نه تنها توهینی به تمام مردم افغانستان بود، بلکه توهین به حاکمیت و استقلال افغانستان نیز بود.

مشاور کرزی به موضوع به زیر سوال رفتن استقلال افغانستان اشاره کرد و گفت: این بار اول نیست که روسای جمهوری آمریکا به افغانستان سفر می‌کنند، اوباما نیز در زمان مسئولیت خود و در اواخر سال 2013 به افغانستان سفر کرد و از کرزی خواست که به دیدن وی در این پایگاه برود.

خرم ادامه داد: کرزی در زمان دولت خود این پیشنهاد را رد کرد و حاضر نشد تا با اوباما در یک پایگاه نظامی دیدار کند.

رئیس دفتر کرزی یادآور شد: اما متاسفانه در شب گذشته شاهد بودیم که رئیس جمهور غنی برای دیدار به بگرام رفت و 2 یا 3 دقیقه محدود برای سخنرانی وی فراهم شد که وی در آن تنها از کشته شدن سربازان آمریکایی در افغانستان قدردانی کرد.

 وی به یک بخش دیگری از نقض عرف دیپلماتیک توسط رئیس جمهور غنی اشاره کرد و گفت: غنی در ملاقات محدودی که با ترامپ داشت خود در جای میهمان نشست و این ترامپ بود در جایگاه میزبان نشسته بود و همه این رفتارها خارج از عرف دیپلماتیک بود.

خرم تاکید کرد: یکبار دیگر باید تاکید کنم که همه این موارد نه تنها نقض قوانین دیپلماتیک بود بلکه نقض حاکمیت دولت افغانستان بود.

این کارشناس کشور در ادامه با بیان اینکه ترامپ تنها 2 ساعت و نیم در افغانستان حضور داشت، اظهار کرد: تا آنجایی که من اطلاع دارم و نوشته های خبرنگاران آمریکا را مطالعه کردم، رئیس جمهور آمریکا تنها 2 یا 3 ساعت در افغانستان حضور داشته و بعد کشور را ترک کرده است.

وی تاکید کرد: هیچ کدام از مقامات از سفر رئیس جمهور آمریکا به کشور اطلاع نداشتند و تنها در مدت زمان کمی قبل از فرود آمدن هواپیمایی وی در بگرام اطلاع یافتند که ترامپ در حال ورود به افغانستان برای بازدید از سربازان این کشور است.


پدرام: حضور مالکانه‌ ترامپ در بگرام تحقیر مردم افغانستان بود
 از سوی دیگر «لطیف پدرام» کاندیدای ریاست جمهوری درباره سفر رئیس جمهور غنی گفت: حضور مالکانه‌ ترامپ در بگرام تحقیر مردم افغانستان بود و با آن چه در بگرام اتفاق افتاد هنوز می‌توان از آزادی و استقلال و سربلندی یک ملت سخن گفت؟

وی اضافه کرد: ترامپ به عنوان صاحب این سرزمین به آن نوکر خود (اشرف غنی)دستور می‌داد در کجا بایستاد: دربین سربازان آمریکایی یا پشت سر ترامپ.

این کاندیدای رئیس جمهوری کشور ادامه داد: ترامپ آگاهانه و از سر قصد به کسی که ادعای زعامت مملکت را دارد، توهین کرد و به جهان نشان داد که سران حکومت افغانستان دلقک‌های کوچکی در برابر وی هستند.

وی یادآور شد: وقتی برخورد آمرانه‌ ترامپ در بگرام را دیدم، اعتقادم محکم تر شد که بگویم برای یک کشور در بند هیچ چیزی مهم تر از مبارزه برای حفظ استقلال اش نیست.

پدرام تصریح کرد: ما باید بیش از هر چیز برای آزادی سرزمین مان کمرببندیم و‌دست اشغالگران را کوتاه کنیم. در شرایط اشغالی، چنان که بار ها گفته ام، این اشغالگر است که تعیین می‌کند کدام یک از نوکران اش در قدرت باشد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد