Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75679
تاریخ انتشار : جمعه 22 قوس 1398 ساعت : 08:43:08

انتقاد همسر رئیس جمهور غنی از گزارش‌های منفی شماری از رسانه‌های امریکایی

همسر رئیس جمهور غنی در واکنش به گزارش‌های منفی شماری از رسانه‌های امریکایی گفت که رسانه‌های خارجی به جز از تلفات، جنگ و ویرانی در افغانستان، از دیگر زوایا هیچ گزارشی نمی‌دهند.

خانم غنی که در نشست حضور زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که بر اساس شماری از گزارش‌های رسانه‌های امریکایی، در حدود ۱۹ سال گذشته، ایالات متحده ۲۰۰۰ ملیارد دالر در افغانستان مصرف کرده و هیچ دستاوردی نداشته است.

او با اشاره به مقالات نیویارک تایمز و واشینگتن پست، دو رسانۀ معتبر امریکایی گفت: سر افغانستان پول زیاد مصرف شده و آنها طوری وانمود می‌کنند که این پول هیچ فایده نکرد و همچنان ۲۴۰۰ عسکر امریکایی که از بین رفتند، مرگ آنها هیچ فایده نکرده است.

همسر رئیس جمهور غنی در واکنش به آن مقالات گفت که رسانه‌های خارجی به جز از تلفات، جنگ و ویرانی در افغانستان، از دیگر زوایا هیچ گزارشی نمی‌دهند.

خانم غنی، کمک‌های جامعۀ جهانی خاصتاً ایالات متحده و ناتو را موثر خواند و گفت: از ایالات متحده امریکا و دیگر کشورهای ناتو که اینجا آمدند و ما را کمک کردند، تشکری می‌کنیم که ما را فرصت دادند یک تهداب بسیار محکم برای حکومت افغانستان بسازیم و ما از طریق این تهداب می‌توانیم یک کشور مرفع و پیشرفته داشته باشیم.

به گفتۀ وی، از جملۀ ۲۰۰۰ ملیارد دالری که امریکا در افغانستان مصرف کرده، تنها ۱۲۱ ملیارد آن در بخش‌های امنیتی، اقتصادی و مبارزه با مواد مخدر مصرف شده و بخش اعظم آن را ایالات متحده برای عساکر و تجهیزات شان مصرف کرده است.

روزنامه واشینگتن پست پس از سه سال مبارزه حقوقی اسنادی دولتی را نشر کرده است که به گزارش این روزنامه، مقامات بلند پایۀ امریکایی در مورد جنگ ۱۸ ساله غیرقابل برد در افغانستان مردم را با بیانات بیش از حد خوشبینانه، گمراه کرده اند و برای کاهش فساد، ایجاد یک اردوی خوب و کاهش تجارت تریاک، ایالات متحده تلاش های نه چندان خوبی را به خرج داده است.

اسناد نشر شده مبتنی بر بیش از ۴۰۰ مصاحبه با نظامیان بلند رتبه و مقامات بلند پایه حکومت بوده است. مقامات در این مصاحبه ها در مورد این که چه اشتباهی در افغانستان رخ داد و چگونه ایالات متحده در منجلاب جنگ تقریباً ۲۰ ساله افتاد، انتقادات نامحدود ارایه کرده اند و به این گمان که بیانات آنان همگانی نخواهد شد، پذیرفته اند که ایالات متحده در تلاش برای مبدل ساختن افغانستان به یک کشور با ثبات و دموکراتیک، صد ها ملیارد دالر را ضایع کرد.

بر بنیاد این اسناد، از سال ۲۰۰۱ به این سو، ۴۳۰۷۴ فرد ملکی، ۶۴۱۲۴ نیروی افغان، ۴۲۱۰۰ جنگجویان مخالف، ۳۸۱۴ پیمان کاران امریکا، ۴۲۱۰۰ طالبان و دیگر شورشیان، ۲۳۰۰نیروی امریکایی و۱۱۴۵ نیروهای ناتو و ایتلاف در افغانستان کشته شده اند.

پیش از این روسای جمهور ایالات متحده – جروج دبلیو بش، بارک اوباما و دونالد ترمپ – همه تعهد کردند که از افتادن در منجلاب ملت سازی در افغانستان جلوگیری خواهند کرد.

این اظهارات در حالی بیان میشود که وزارت دفاع ملی ایالات متحده این موضوع را رد می‌کند که گویا عمداً در مورد جنگ ۱۸ ساله افغانستان به مردم معلومات گمراه کننده ارایه کرده است.

جنگ افغانستان در حدود ۱۵۰ هزار کشته بر جاگذاشته که در این جنگ تنها بیش از ۲۴۰۰ نظامی امریکایی کشته شده و واشینگتن در حدود یک ترلیارد دالر را در آن هزینه کرده است.

ازمیان دو ترلیون دالر مصارف امریکا درجنگ افغانستان، یک اعشاریه پنج ترلیون درجنگ ، هشتادو هفت ملیاردبرای آموزش اردو و پولیس افغانستان، بیست و چهار ملیارد برای توسعه اقتصادی ، ده ملیارد برای مبارزه با مواد مخدر و پنج صد ملیارد قرضه‌های مربوط به افغانستان را دربرمی گیرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد