Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75966
تاریخ انتشار : يکشنبه 8 جدي 1398 ساعت : 16:51:15

ریاست حکومت موقت؛ اسماعیل خان یا حشمت غنی؟

 در آخرین نشست زلمی خلیلزاد و انس حقانی، آمریکایی ها بیشتر به ریاست حشمت غنی احمدزی (برادر اشرف غنی) و طالبان به ریاست اسماعیل خان فرمانده جهادی حوزه غرب افغانستان تمایل نشان داده اند.

هماهنگونه که بارها تذکر داده ایم که همراهی و همیاری با اشغالگران و همچنان نوکران شان مانند طالبان، راه آینده روشن این سرزمین را تیره تر می سازد، اینک نیز تاکید می کنیم که کشورهای غربی و عمال شان در منطقه هرگز برای افغانستان سعادت و رفاه را به ارمغان نمی آورند بل آنان بیشتر بفکر بدتر کردن اوضاع هستند تا از این آب گل آلود ماهی های دالخواه شان صید گردد.

از دوسال قبل با اطلاع از نقشه حکومت موقت توسط آمریکایی ها در افغانستان به اطلاع همه رساندیم که بیایید و حالا که طرح خارجی ها برای افغانستان حکومت موقت است، چه بهتر که مردم ما و سران متدین و صادق ما پیشگام باشند اما متاسفانه با این پیام بدیده شک نگریسته و بازهم طرح ترسیم شده خارجی ها را نادیده گرفتند که امروز به سردرگمی رسیده اند و نمیدانند در مقابل اعمال انجام شده خارجی ها به کدام سو روان باشند.

متاسفانه هنوزهم هرکدام از سران گروه ها و نامزدان مطرح ریاست جمهوری تلاش دارند تا در مسیر حکومت موقت بصورت جداگانه وارد شده و امتیازات این طرح را بیشتر از آن خود سازند که این نیز راهی باطل در دام طرح های خارجی ها است.

هرچند غارتگران برنامه های مدون و طرح های از پیش تعیین شده ای برای افغانستان دارند، اما هوشیاری و ذکاوت سران حکومتی و حزبی ما می توانست راه را برای آنان دشوار و در مسیر رفاه عمومی گام های موثری را رهنمون باشد که متاسفانه دنباله روی این سران از ماموران آمریکایی و خودشیرینی شان در مقابل آمریکایی ها و دیگر متجاوزان، زمینه عبور از بحران فعلی را از بین برد و میدان را برای طرح های اشغالگرانه خارجی ها بیشتر از پیش فراهم آورد.

اینک که بحران افغانستان به نقطه غیر کنترل رسیده و سران حکومت وحدت ملی قسمتی از بحران شده اند، راهی بجز ایجاد حکومت موقت نمانده است. حکومت موقتی که خارجی ها از قبل برنامه ریزی کرده اند تا این کشور یک دوره دیگر از ناآرامی ها و سرگردانی ها را طی کند تا آنان به تداوم اشغال و تسلط منطقه ای و غارت شان بپردازند.

در همین راستا زمزمه هایی بگوش می رسد که برای ریاست اداره موقت دوساله دونفر درنظر گرفته شده است، اسماعیل خان و حشمت غنی! در آخرین نشست زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان و انس حقانی رییس گروه سیاسی طالبان در قطر، این موضع مطرح شده و آمریکایی ها بیشتر به ریاست حشمت غنی احمدزی (برادر اشرف غنی) و طالبان به ریاست اسماعیل خان فرمانده جهادی حوزه غرب افغانستان تمایل نشان داده اند.

در هر حال، هرکدام از این دو تن که به عنوان رییس دولت موقت برای دوسال دیگر انتخاب شود، اوضاع را بدتر از گذشته خواهد کرد. زیرا هیچکدام از این دو تن توانایی اداره موقت دوساله را نداشته یکبار دیگر کشور را به تکرار گذشته تاریک رهنمون خواهند بود.

خداوند عاقبت ما را بخیر کند!


  شبکه اطلاع رسانی افغانستان

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد