Share/Save/Bookmark

کد مطلب :76421
تاریخ انتشار : يکشنبه 29 جدي 1398 ساعت : 18:46:10

تصاویری که ماکرون نمی‌خواهد دیده شود؛ مشت آهنین پاریس به اعتراضات

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد پلیس ضدشورش فرانسه با خشونت تمام در تلاش است تا به هر نحو شده به اعتراضات عمومی که از ماه‌ها پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد، پایان دهد.

دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه اگر یک ویژگی روشن داشته باشد، آن هم به اوج رسیدن خشونت نیروهای پلیس فرانسه در دوران اوست، تا جایی که بسیاری از معترضان به خاطر همین خشونت، از دولت ماکرون تحت عنوان «رژیم ماکرون» یاد کرده و می‌گویند او باید از قدرت کناره‌گیری کند.


خشونت نیروهای پلیس در سرکوب اعتراضات عمومی به حدی است که هشتگ «خشونت پلیس» هفته‌هاست که جزء هشتگ‌های پرکاربرد کاربران فرانسوی است. هشتگ دیگری هم بین کاربران فرانسوی پرکاربرد است: سانسور. این هشتگ هم واکنشی است به خودداری رسانه‌های جریان اصلی فرانسه از انعکاس آنچه واقعا در خیابان‌های پاریس و دیگر شهرهای فرانسه در جریان است. با وجود آنکه در جریان اعتراضات در فرانسه صدها نفر زخمی و بازداشت شده و تعدادی نیز کشته شده‌اند، خشونت نیروهای پلیس به ندرت در رسانه‌های جریان اصلی فرانسه بازتاب داده شده است و حتی آمار دقیقی از تعداد زخمی‌ها و بازداشت‌شدگان وجود ندارد.

با وجود سکوت رسانه‌های فرانسوی، در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی تصاویر تازه‌ای برخورد خشن پلیس با معترضان منتشر شده که نشان می‌دهد با وجود وعده وزارت کشور فرانسه برای تغییر فرهنگ نیروهای امنیتی، پاریس هنوز با مشت آهنین به اعتراضاتی که از ماه‌ها پیش در فرانسه آغاز شده، پاسخ می‌دهد.

در یکی از این ویدئوها که از روز گذشته بارها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، پلیس یکی از معترضان را که لباس چندانی به تن ندارد و بدنش مستقیم با آسفالت در تماس است، با خشونت روی زمین می‌کشد. زمانی که چند نفر برای نجات این فرد مداخله می‌کنند، نیروهای ضدشورش روی سر آن‌ها ریخته و این افراد را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. پلیس تعدادی از این افراد را نیز بازداشت کرده و با خود می‌برد.

در ویدئویی دیگر هم بار دیگر پلیس در حال ضرب و شتم شدید یکی از معترضان است. زمانی که چند نفر از عابران برای توقف پلیس مداخله می‌کنند، پلیس به آن‌ها هم حمله کرده و با مشت و باتون آن‌ها را کتک می‌زند. ظاهرا همزمان پلیس به سمت شماری از معترضان هم از فاصله نزدیک اسپری اشک‌آور می‌پاشد.

 دیروز ویدئوی دیگری هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد حتی مجروحیت شدید معترضان هم مانع از آن نمی‌شود که پلیس از کتک زدن آن‌ها دست بردارد. در این ویدئو، مشخص است که یکی از نیروهای پلیس ضدشورش روی سینه معترضی نشسته که کنار دیوار روی زمین دراز کشیده است. با وجود آنکه کاملا مشخص است که این فرد از ناحیه صورت به شدت آسیب دیده و خون روی صورتش روی زمین ریخته، اما باز هم این نیروی پلیس با شدت بارها به صورت وی مشت می‌زند. همزمان دیگر نیروهای پلیس دور وی حلقه زده‌اند و تلاش می‌کنند از نزدیک شدن جمعیت و فیلمبرداری از این صحنه جلوگیری کنند.

ویدئوی دیگری که ظاهرا مربوط ۱۰ روز پیش است، نشان می‌دهد پلیس در برخورد خشن با معترضان، میان زن و مرد، تفاوتی قائل نمی‌شود. در این ویدئو مشخص است که وقتی پلیس با خشونت در حال بازداشت یکی از معترضان است، یک زن جوان، ظاهرا برای برداشتن گوشی تلفن همراهش که روی زمین افتاده نزدیک می‌شود. در پاسخ، یکی از نیروهای پلیس به باتون بارها صورت و دست وی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و زمانی که این زن بار دیگر برای برداشتن گوشی همراهش تلاش می‌کند، پلیس با لگد او را دور می‌کند.

ویدئوی دیگری که گفته می‌شود مربوط به اعتراضات هفته گذشته است، نشان می‌دهد چندین نیروی پلیس در برابر صف معترضانی قرار گرفته‌اند که بدون خشونت در حال ابراز اعتراض خود به دولت فرانسه هستند. نیروهای پلیس برای شکستن صف معترضان، با شدت شروع به ضرب و شتم آن‌ها کرده و با باتون به سر و صورت آن‌ها ضربه می‌زنند. در بخشی از ویدئو نیز به نظر می‌رسد که یکی از نیروهای پلیس از فاصله نزدیک اسلحه خود را به سمت معترضان نشانه می‌رود و آن‌ها را تهدید می‌کند. فردی که این ویدئو را در توییتر منتشر کرده، آن را نشانه «وحشی‌گری رژیم ماکرون» خوانده و از رسانه‌های فرانسوی به دلیل سانسور این ویدئوها انتقاد کرده است.

هرچند دولت فرانسه در دفاع از عملکرد پلیس مدعی شده است که نیروهای امنیتی صرفا در برابر آشوب از زور استفاده می‌کنند، اما ویدئویی که دیروز در توییتر منتشر شده، نشان می‌دهد نیروهای پلیس حتی شهروندانی که به صورت کلامی به رفتار آن‌ها اعتراض می‌کنند را هم مورد حمله قرار می‌دهند. در این ویدئو مشخص است که زمانی که یک زن رهگذر ظاهرا برای ابراز اعتراضش با نیروهای پلیس صحبت می‌کند، یکی از نیروهای ضدشورش پیش آمده، یقه او را گرفته و وی را زمین می‌زند.

ویدئوی دیگری که بارها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مربوط به لحظه‌ای است که یکی از نیروهای پلیس، عمدا کاری می‌کند تا یک معترض زن بازداشت‌شده، زمین بخورد. بر اساس این ویدئو، زمانی که نیروهای پلیس شهر «تولوز» در حال انتقال این معترض هستند، یکی از نیروهای پلیس که کنار پیاده‌رو ایستاده، عمدا برای این زن زیرپا می‌گیرد و وی با شدت زمین می‌خورد.

این ویدئو که مربوط به روز ۱۰ ژانویه (۲۰ دی ماه) است، آنقدر در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده که واکنش «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه را به همراه داشته است. فیلیپ گفته است که اگر مشخص شود اقدام این نیروی پلیس غیرقانونی بوده، ممکن است با تنبیه روبرو شود. وی البته بار دیگر به دفاع از عملکرد نیروهای پلیس پرداخته و با بیان اینکه شرایط نیروهای پلیس دشوار است، گفته است «گاهی برای حفظ نظم»، توسل به زور قابل توجیه و لازم است.


  فارس

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد