Share/Save/Bookmark

کد مطلب :76423
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 جدي 1398 ساعت : 09:19:34

حامد کرزی: دولت به بهانه آتش‌بس مانع آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی نشود

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین کشورمان می‌گوید که دولت این کشور نباید "به بهانه آتش‌بس" مانع آغاز گفت‌وگوهای "بین‌الافغانی" صلح شود.

آقای کرزی دیروز یکشنبه در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که "کاهش خشونت‌ها" در این مرحل برای افغانستان یک موضوع بزرگ است.

با مطرح شدن پیشنهاد "کاهش خشونت" از سوی طالبان درمذاکرات صلح با آمریکا؛ دولت افغانستان از چند روز به اینسو پیوسته به بر برقراری آتش‌بس تاکید کرده و این طرح "کاهش خشونت" را مبهم خوانده است.

آقای کرزی گفت تاکید بیش از حد به برقراری آتش‌بس از سوی دولت افغانستان، مانع آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها خواهد شد.
آقای کرزی تاکید کرد که با دیدگاه دولت موافق نیست و از اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور می‌خواهد تا هرچه زودتر برای "مذاکرات بین‌الافغانی" حاضر شود.
استدلال دولت
در همین حال سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید طرح "کاهش خشونت" نوعی "فرار از صلح و فریب جامعه جهانی" است.
آقای دانش امروز در مراسمی در کابل با اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان گفت: ممکن است با چنین توجیهاتی از سوی گروه طالبان جانب ایالات متحده حاضر شود سند توافقنامه را امضا کند اما این برای مردم افغانستان که طرف اصلی قضیه است هیچ مشکلی را حل نخواهد ساخت.
آقای دانش از به حاشیه رانده شدن دولت، احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی در گفتگوهای صلح انتقاد کرد و گفت در چنین وضعیتی صلح "به آن معنایی که مورد نظر مردم افغانستان است امکان پذیر نیست."

آقای دانش اضافه کرد تا زمانی که مذاکرت بین‌الافغانی با محوریت دولت افغانستان آغاز نشده و آتش‌بس سراسری تامین نشود، "هیچ اعتمادی بین دو طرف و یا هیچ امیدی برای آینده به وجود نخواهد آمد."
همچنین او تاکید کرد که "توافق بر نظام امارتی یا هر نوع نظامی که از آن صدای پای دیکتاتوری و استبداد شنیده شود و جمهوریت و حقوق بشری افراد را نقض کند، نه تنها صلح را به ارمغان نمی‌آورد بلکه جنگ را با نام و عنوان دیگری در افغانستان تشدید خواهد کرد."

گروه طالبان گفته درست بعد از امضای توافق‌نامه با آمریکا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز و در آن روی آتش‌بس بحث خواهد شد. اما دولت افغانستان تاکید می‌کند که قبل از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی باید آتش‌بس سراسری در این کشور تامین شود.

دو روز قبل نیز آقای خلیلزاد با فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، نمایندگان اتحادیه اروپا، آلمان و سفیر غیرنظامی ناتو و سفیر فرانسه درباره طرح "کاهش خشونت" از طرف طالبان در دبی بحث و رایزنی کردند.

بعد از این دیدار مارک پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان درصفحه تویترش نوشت که آنان درباره گام‌های پیش رو برای رسیدن افغانستان به یک توافق همه جانبه صلح بحث کردند و توافق کردند که کاهش خشونت مهم است.

همزمان رونالد کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز در توییترش نوشته که آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها و گفتگوهای "بین‌الافغانی" در این نشست مورد بحث قرار گرفت و به گفته او "نکات مشترک" زیادی وجود داشت.

روز گذشته صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان نیز تاکید کرد که روسای جمهوری افغانستان و آمریکا در دیدار اخیرشان بر برقراری آتش‌بس به عنوان پیش‌شرط آغاز دوباره مذاکرات صلح آمریکا با طالبان به توافق رسیده بودند. اما تصریح کرد که نمایندگان آمریکا و طالبان تا هنوز روی آتش‌بس به پیشرفت‌های لازم دست نیافته‌اند.

در دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان که ۱۶قوس آغاز شد و تا تاریخ ۲۲ ادامه یافت، موضوع اصلی کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود. بعدا این نشست متوقف و به طالبان اجازه مشورت با رهبرانشان در این باره داده شد.

اما اکنون دولت افغانستان تاکید دارد که به غیر از آتش‌بس؛ طرح دیگری زیر نام "کاهش خشونت‌ها" برایش قابل قبول نیست.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد