Share/Save/Bookmark

کد مطلب :76429
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 جدي 1398 ساعت : 12:06:52

عبدالله: یک نفر و یک وزارت نمی‌تواند به تنهایی کار صلح را پیش ببرد

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور می‌گوید که صلح خواست جمعی مردم افغانستان است و وزارت دولت در امور صلح نمی‌تواند به تنهایی کار صلح را در کشور به پیش ببرد.

آقای عبدالله که امروز (دوشنبه، ۳۰ جدی) در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، همچنان گفت که مردم افغانستان حق دارند درباره‌ی صلح موضع‌گیری، بحث و گفت‌وگو داشته باشند.

عبدالله تأکید کرد که تیم مذاکره‌کننده باید جامع و حکومت‌شمول باشد. او گفت: «گفت‌وگوها و تیم مذاکره‌کننده تیم جامع باشد به‌شمول حکومت، اما به هیچ صورت یک وزارت نمی‌تواند کار صلح را در کشور پیش ببرد. برخی اظهارات صورت گرفته بود که تمام فعالیت‌ها در محور یک وزارت صورت بگیرد که فکر کنم آنقدر سنجیده شده نبود.»

رییس اجرایی کشور همچنان افزود که مردم افغانستان به‌خاطر آرمان‌ها، آزادی‌ها و حقوق‌شان قربانی زیادی داده‌اند و صلح آرزوی تمام مردم است.

به گفته‌ی او، موقف دولت افغانستان حمایت از روند صلح است، اما صلح در انحصار یک فرد بوده نمی‌تواند و تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی مردم افغانستان است.

آقای عبدالله با اشاره به مقرری‌های اخیر نیز گفت که «برخی مقرری‌ها و تصامیم یک‌طرفه به هیچ صورت به نفع ثبات در کشور نیست».

این در حالی است که رییس‌جمهور اشرف غنی در تاریخ هشتم سرطان سال جاری با صدور فرمانی، وزارت دولت در امور صلح را ایجاد و عبدالسلام رحیمی را به عنوان وزیر در این وزارت تعیین کرد.

اخیرا «کمیته‌ی ارشد هماهنگی در امور صلح» نیز براساس یک فرمان آقای غنی به‌خاطر ایجاد هماهنگی در تصمیم‌گیری‌ها در مورد صلح تشکیل شده است. ریاست این کمیته را عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح به عهده دارد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد