Share/Save/Bookmark

کد مطلب :76442
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 دلو 1398 ساعت : 10:58:09
معاون رئیس جمهور:

کسی نمی تواند برداشت های شخصی خود را از دین بر همه تحمیل کند

سرور دانش معاون رئیس جمهور که قبل از ظهر روز گذشته نشست سه جانبه حکومت، جامعه بین المللی و نهاد های حامی رسانه ها را در قصر گلخانه صدارت رهبری می کرد، بار دیگر در برابر اظهارات تندروانه مجیب الرحمان انصاری واکنش نشان داد.

معاون رئیس جمهور اظهارات آقای انصاری در راستای تطبیق شریعت و جایگاه زنان در اسلام را برداشت های شخصی خوانده گفت «هیچ کسی حق ندارد برداشت شخصی خود را از دین بر همه تحمیل کند.»

مجیب الرحمان انصاری خطیب مسجد گازر گاه هرات در تازه ترین اقدامی از ورود خبر نگاران زن در یک کنفرانس خبری جلو گیری کرد و گفت خبرنگاری کار زنان نیست، آنها باید در خانه بمانند.

معاون رئیس جمهور اما این گونه برداشت های افراط گرایانه را مورد سوال قرار داد و گفت: «ما همگی حامی دین و فرهنگ خود هستیم اما در کجای قرآن آمده است که زنان باید در خانه بنشینند؟ در کجای دین آمده است که زنان حق هیچ فعالیت سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی را ندارند؟»

وی با ذکر چند نمونه تاریخی از فعالیت های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همسران، دختر و‌ نوه پیامبر اسلام و حضور زنان در رده های بالای مدیریت سیاسی جوامع اسلامی، هرگونه حرکت و برداشت تنگ‌نظرانه در مورد حقوق و کرامت انسانی زنان را بی «معنا» خواند.

معاون رئیس جمهور از نهادهای مدنی، حقوق بشری و نهادهای رسانه ای و از خبرنگاران مرد گلایه کرد که در مقابل چنین رویدادهایی آنچنان که لازم است موضع نگرفتند.

استاد دانش تأکید کرد مردم افغانستان همه مسلمان اند و دین اسلام در انحصار افراد خاصی نیست که تنها آنان اسلام را بفهمند و خود را مدافع و حامی اسلام بدانند.

وی از همه مردم افغانستان، نهادهای مدنی، فرهنگی، علمای دینی و اساتید پوهنتون ها خواست شجاعانه در مقابل چنین حرکت های بی «معنا» بایستند.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت که در انتخابات ها برای کسب قدرت سیاسی همه تلاش می کنند که از زنان کشور رأی بگیرند ولی این بسیار غیر منصفانه است که رأی آنان ارزشمند باشد ولی خود آنان ارزشی نداشته و صاحب هیچ حق و صلاحیتی نباشند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد