Share/Save/Bookmark

کد مطلب :76644
تاریخ انتشار : شنبه 12 دلو 1398 ساعت : 11:54:27

از پشت پرده مذاکرات صلح مطلع شوید

قرار است جنرال اسکات میلر، بر اختلاف میان غنی و خلیلزاد دامن بزند و طالبان را مخالف حضور غنی در حکومت جلوه دهد و جنرال کنت مکنزی اوضاع را کنترول کند

جنرال کنت مکنزی رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا در کابل درخواست دیدار اشرف غنی را پذیرفت و با وی ملاقات کرد.
دفتر رسانه‌های ریاست جمهوری اعلام کرد که دو طرف در این دیدار درباره تحولات اخیر امنیتی در منطقه، همکاری‌های دوجانبه امنیتی و تعهدات دوام‌دار امریکا با افغانستان به ویژه در سکتور امنیتی و دفاعی، گفتگو کرده است.
اشرف غنی در این دیدار از همکاری امریکا با افغانستان سپاسگزاری کرده و آن را دوامدار توصیف کرد.
اشرف غنی گفت: نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانایی دفاع از کشور را دارند و این نیروها توانستند گروه تروریستی داعش را در افغانستان سرکوب نمایند.


و اما پشت پرده ماجرا!
اخیرا مشاجره لفظی میان زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و اشرف غنی رییس جمهور (تاریخ گذشته) افغانستان رخ داده است. در این مشاجره لفظی اشرف غنی تاکید کرده است که باید وی در پروسه صلح آینده امریکا دخیل باشد.

اشرف غنی برخلاف میل زلمی خلیلزاد، لیستی از حواریون خود را برای گفتگو با طالبان تهیه دیده است، در این لیست، هیچیک از رهبران سیاسی و بانفوذ و سابقه دار و جهادی افغانستان حضور ندارند و بیشتر افراد از خارج آمده و مسلط به زبان آمریکایی شامل لیست شده اند.

از آن طرف زلمی خلیلزاد طالبان را وادار کرده است تا در هیچ صورتی با اشرف غنی و افراد لیست تهیه دیده شده توسط غنی حاضر به مذاکره و دیدار نشوند و غنی همواره تاکید داشته است که باید افراد دولتی و نماینده های وی با طالبان دیدار کنند.

اشرف غنی که می بیند مذاکرات (به اصطلاح) صلح باب میل وی پیش نمی رود، همواره در روند این مذاکرات اخلال می کند و تلاش دارد تا خود و تیم کاری خویش را در راس این مذاکرات داشته باشد که این خواسته وی در تمام مقاطع زمانی با مخالفت طالبان و زلمی خلیلزاد مواجه شده است.

با ورود جنرال اسکات میلر فرمانده ماموریت پشتیبانی قاطع ناتو و فرماندهی نظامیان آمریکایی در افغانستان به صورت رسمی به مذاکرات صلح، اوضاع رنگ دیگری بخود گرفت.
اینبار بدون حضور خلیلزاد، هیات مذاکره کننده طالبان (ملا عبدالغنی برادر، شیر محمد عباس استانکزی و مولوی امیر خان متقی) با جنرال اسکات میلر دیدار کردند. این نشست دو روز بدون حضور زلمی خلیلزاد ادامه یافت.

همزمان با حضور جنرال میلر در قطر و مذاکره با طالبان، چند تن از فرماندهان نظامی طالبان از پاکستان عازم قطر شدند.
گفته شده است، احتمال می رود که در دو روز مذاکره میان هیات طالبان و جنرال بلند پایه نظامی آمریکا، بحث بر سر اینکه چه گروهی بعد از طالبان وابسته به دفتر سیاسی قطر، مسوولیت حملات بر نیروهای دولتی افغانستان و خارجی ها را در افغانستان برعهده بگیرد، به نتیجه برسند.

جنرال اسکات میلر پس از گذشت بیست ماه از مسوولیت اش در سمت فرماندهی نظامیان آمریکایی به این پختگی رسیده است تا کنترول کننده جنگ و صلح افغانستان باشد.
وی از برجسته‌ترین فرماندهان نظامی امریکا است که در نبردهای عراق و افغانستان قبل از این اشتراک داشته‌است.
جنرال اسکات میلر قبل از این‌که به مقام جدید راه‌ یابد، رهبری ستاد مرکزی نیروهای ویژۀ امریکا را بر عهده داشته‌است.

با ورود جنرال میلر به مذاکرات سیاسی صلح افغانستان، اوضاع بگونه دیگری به پیش خواهد رفت. زیرا قرار است در کنار خلیلزاد در تمامی نشست ها و گفتگوهای صلح افغانستان، هم باطالبان و هم با سران حکومت و اپوزیسیون، یک نماینده از جانب جنرال اسکات میلر حضور داشته باشد و مذاکرات را در راستای اهداف آمریکا جهت دهی کند.
زیرا خلیلزاد به هر درجه ای در نزد سران آمریکایی برسد باز یک افغانی الاصل است و فقط برای آینده شخصی خودش آمریکایی شده است.

در هر حال، با ورود جنرال اسکات میلر به مذاکرات صلح و جنگ افغانستان، جنگ و ناامنی سال های دیگر در کشور ادامه خواهد یافت. زیرا اسکات میلر از قبل توجیه شده است تا روند جنگ را در افغانستان طولانی کند. چنانچه وی در شانزده ماه قبل در سفرش به ولایت پنجشیر گفت که هنوز هم در افغانستان چالش‌های امنیتی زیادی وجود دارد و ممکن است جنگ کنونی در این کشور سال‌ها ادامه یابد.

قرار است جنرال اسکات میلر، بر اختلاف میان عنی و خلیلزاد دامن بزند و طالبان را مخالف حضور غنی در حکومت جلوه دهد و جنرال کنت مکنزی اوضاع را کنترول کند.

در هر حال، میلر و مکنزی و خلیلزاد و غنی و ملابرادر و کرزی و همه دست اندرکاران حکومت و اپوزیسیون و مخالفان مسلح وابسته به آمریکایی ها هستند و در سیاست آمریکا بر ناامنی بیشتر افغانستان تاکید شده است تا زمانیکه اهداف و غارتگری آمریکایی ها به پایان برسد.


  شبکه اطلاع رسانی افغانستان

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد