Share/Save/Bookmark

کد مطلب :76954
تاریخ انتشار : يکشنبه 27 دلو 1398 ساعت : 18:55:58

امیدواری ها به برقراری امنیت در افغانستان پس از توافق امریکا و طالبان

هرچند امریکایی ها و طالبان تاکنون صداقت خود را به اثبات نرسانده اند اما این امیدواری وجود دارد که توافق آنان به کاهش ناامنی ها در افغانستان منجر شود.

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان گفت: هرچند امریکایی ها و طالبان تاکنون نتوانسته اند صداقت خود را به اثبات برسانند اما این امیدواری وجود دارد که توافق آنان به کاهش ناامنی ها در افغانستان هم منجر شود.
محمد حسن جعفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در خصوص احتمال توافق امریکا و طالبان برای کاهش خشونت اظهار داشت: بعید به نظر می رسد چنین چیزی را بصورت دوامدار شاهد باشیم زیرا طالبان بارها چنین مسایلی را مطرح کرده اند اما از سوی دیگر حملات انفجاری انجام داده اند و صداقت خود را برای مردم و دولت افغانستان به اثبات نرسانده اند با وجود این امیدوار هستیم که این مذاکرات و پذیرش کاهش خشونت در نهایت منتج به صلح شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این مردم افغانستان هستند که قربانی می دهند و باید شرایط مذاکره دولت افغانستان و طالبان فراهم شود زیرا طرف اصلی طالبان دولت، مردم و سیاستمداران افغانستان هستند، در غیر اینصورت نشست ها و گفت و گوها به جایی نمی رسد.

به گفته این فعال سیاسی کشور از سوی دیگر توافق امریکا با طالبان یک اقدام نمادین دولت امریکا برای خروج بخشی از نیروهایش از افغانستان را به دنبال خواهد داشت که برای انتخابات پیش روی امریکا هم حائز اهمیت است هرچند به نظر نمی رسد که صادقانه عمل کرده و تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

جعفری عنوان کرد: ضرورتی به حضور نیروهای خارجی در افغانستان احساس نمی شود و این حضور در حقیقت بهانه ای به دست تروریست ها برای ایجاد ناامنی بیشتر می دهد بنا بر این بهتر است نیروهای خود را از کشور خارج کنند، مردم افغانستان حضور خارجی ها را تحمل نمی کنند چنانکه انگلیسی ها روس تزاری و شوروی در کشور شکست خوردند و اکنون امریکایی ها هم اذعان می کنند که در افغانستان شکست خورده اند.

این کارشناس سیاسی اظهار کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا هم که یک تجارت پیشه است و تجربه ای در سیاست ندارد هر روز در مورد افغانستان و خروج نیروهایش از کشور حرفی می زند، به هر صورت اگر نیروهای غربی افغانستان را ترک کنند به نفعشان خواهد بود و اگر خارجی ها در کمک به افغانستان صادق هستند به بازسازی کشورمان و تقویت نیروهای مسلح آن کمک کنند.

جعفری گفت: در صورتی که امریکایی ها از فرصت پیش آمده و پس از چندین دور گفت و گو با طالبان برای خروج از افغانستان استفاده نکنند به ضررشان تمام خواهد شد، آن ها باید بگذارند که مردم افغانستان خودشان سرنوشت خود را رقم بزنند.

وی اضافه کرد: دیگر کشورها هم باید از سرنوشت انگلیسی ها، روس ها و امریکایی ها در افغانستان پند بگیرند و در امور این کشور مداخله نکنند و بویژه پاکستانی ها باید حسن همجواری را حفظ کنند و کشورهایی مانند عربستان هم از نفاق افکنی در افغانستان بپرهیزند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد