Share/Save/Bookmark

کد مطلب :77004
تاریخ انتشار : سه شنبه 29 دلو 1398 ساعت : 21:37:54
عبدالله عبدالله:

تقلب کاران روسیاه تاریخ هستند؛ ما حکومت همه شمول را تشکیل می دهیم

داكتر داکتر عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در یک نشست خبری با حضور هواداران این تیم، پس از اعلان نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون انتخابات، تصمیم این کمیسیون را "غیرقانونی" خواند و گفت: "ما حکومت همه شمول تشکیل می‌دهیم و تقلب کاران روسیاه تاریخ هستند".

داکتر عبدالله عبدالله که لحظاتی پس از پایان نشست محمد اشرف غنی و سخنرانی او سخن می‌گفت، از مردم که در شرایط خطیر پای صندوق‌های رأی رفتند، و از نیروهای امنیتی و دفاعی به خاطر تأمین امنیت انتخابات تشکر و قدردانی کرد.

وی همچنین از حامیان تیم ثبات و همگرایی تشکر و قدردانی کرد که در شرایط سخت و با استقامت از تصامیم این تیم حمایت کردند.

عبدالله تصریح کرد که به حیث تیم مسئولیت‌پذیر، تمام کوشش خود را کردند و حوصله‌مندی نشان دادند که پروسه انتخابات در مطابقت با قانون و با شفافیت و عدالت پیش برود.

اما به گفته وی، امروز در مورد 300 هزار رأی که شامل آرای مشکوک، آرای استفاده شده خارج از وقت رأی‌دهی، و آرای غیربایومتریک بود، تصامیمی گرفته شد که کاملا در مغایرت با قانون بوده است.

در نتیجه، رهبر تیم ثبات و همگرایی تأکید کرد: "بر این اساس، نتیجه امروز، نتیجه دزدی انتخابات، کودتا بر مردم سالاری و خیانت به اراده مردم بود و از اساس این نتیجه را غیرقانونی می‌دانم".

وی ادامه داد، آن‌هایی که در کمیسیون‌ها در بدل پول، تطمیع و یا هر شرایط دیگر به این پروسه ملی خیانت کردند، واقعا خیانت ملی انجام دادند و این خیانت فراموش مردم نخواهد شد.

داکتر عبدالله عبدالله خطاب به سایر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: "از همه آن هایی که به مردم سالاری باور دارند، به آینده سالم کشور باور دارند، به حقوق شهروندی باور دارند، تقاضای ما این است که امروز در برابر تقلب ایستاد شوند و همان طور که نپذیرفتیم، آن‌ها هم نپذیرند".

وی در پایان تصریح نمود که تیم ثبات و همگرایی به اساس آرای شفاف و بایومتریک شده، پیروز این انتخابات است و "ما حکومت همه شمول تشکیل می‌دهیم و تقلب کاران روسیاه تاریخ هستند".

این در حالی است که پیش از سخنان داکتر عبدالله عبدالله، محمد اشرف غنی در سخنانی ضمن ابراز خوشحالی و تبریک پیروزی خود، تصریح کرد که لحظه رقابت‌ها و مخالفت‌ها پایان یافته است. وی خطاب به سایر رقبای انتخاباتی خود گفت: "همه باید به یکدیگر دست بدهیم و صلح را تأمین کنیم. بیایید منافقین داخلی و خارجی را شرمنده کنیم".

بعد از ظهر امروز، کمیسیون انتخابات پس از 5 ماه، نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد؛ نتیجه ای که بر اساس آن، محمد اشرف غنی با بیش از 900 هزار رأی و 50.64 درصد آرا، در جایگاه نخست قرار گرفت و انتخابات به دور دوم نرفت. پس از او، داکتر عبدالله با بیش از 700 هزار رأی و 39.52 درصد آرا، در جایگاه دوم قرار گرفت.

این در حالی است که برخلاف انتظار، کمیسیون انتخابات تمام آرای جنجال‌برانگیز انتخابات ریاست جمهوری را مدار اعتبار اعلام کرد و بر این اساس، تغییری در نتیجه ابتدایی این انتخابات به میان نیامد.

مولانا عبدالله از کمیشنران کمیسیون انتخابات در وقت اعلام نتایج نهایی انتخابات در مقابل رسانه ها حضور نداشت و تصمیم این کمیسیون را غیرقانونی خوانده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد