Share/Save/Bookmark

کد مطلب :78455
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 ثور 1399 ساعت : 16:29:22

سیارکی که ناسا هشدار داده بود، هم‌اکنون در حال گذر از کنار زمین است

سیارکی که ناسا دربارۀ برخورد آن با زمین هشدار داده بود، امشب به زمین نزدیک شد و تا دو روز دیگر از کنار زمین می‌گذرد. دانشمندان می‌گویند که این سیارک به زمین اصابت نمی‌کند و قابل نگرانی نیست.

با وجود عبور سیارک‌های دیگری از فاصله نزدیک‌تر با زمین، گذر سیارک «1998 OR2» اهمیت دارد؛ زیرا از سایر سیارک‌های ردۀ خود بزرگتر است و به اندازه‌یی پر نور خواهد شد که با دوربین‌های کوچک قابل مشاهده است. سیارک «1998 OR2» با سرعت بیش از ۳۰ هزار کیلومتر بر ساعت و بدون خطر از فاصله ۶.۳ میلیون کیلومتری زمین یا به طور حدودی از فاصله ۱۶ برابر فاصله ماه به زمین صبح امروز عبور کرد.

این سیارک توسط جست‌وجوگر سیارکی نزدیک به زمین در جولای ۱۹۹۸ کشف شد. این جرم از دستۀ نسبتاً نادر سیارک‌های سنگی است که از فاصله حضیض مداری زمین می‌گذرد و در فاصله ۵۷۰ میلیون کیلومتری در نقطۀ اوج مدار گردش خود، به دور خورشید می‌گردد. ستاره‌شناسان قطر این سیارک را حدود ۲.۱ کیلومتر تخمین زده‌اند.

سیارک «1998 OR2» یکی از بزرگترین سیارک‌های بالقوۀ خطرناک شناخته شده است و بین روز‌های دهم تا چهاردهم ثور در گذر نزدیکی به اوج درخشنده‌گی خود به اندازۀ ۱۰.۸ می‌رسد، تا آن‌جا که حتی با دوربین ۴.۵ اینچی زیر آسمان حومۀ شهر‌ها می‌توان آن را در ساعات اولیۀ شب بین صورت فلکی مارآبی و سکستانت رصد کرد.

در چند روز آینده حرکت ظاهری این سیارک به میزان یک‌چهارم درجه در هر ساعت یا ۱۵ ثانیۀ قوسی در هر دقیقه می‌رسد که می‌توان حرکت آن را طی دو دقیقه در بزرگ‌نمایی صدبرابری تشخیص داد.

ستاره‌های درخشان و یا الگو‌های ستاره‌یی در مسیر گذر سیارک، محل‌های مناسبی برای تشخیص این جرم هستند. این سیارک دقیقاً شبیه یک ستاره است و به آرامی به سمت جنوب‌شرق حرکت می‌کند.

گذر بعدی سیارک ۱۹۹۸ در تاریخ ۲۷ حمل/ فروردین ۱۴۵۸ اتفاق خواهد افتاد؛ هنگامی که سه بار نزدیکتر از این گذر از فاصلۀ ۴.۶ برابری فاصلۀ زمین تا ماه از کنار زمین می‌گذرد.


   سی‌ان‌ان

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد