Share/Save/Bookmark

کد مطلب :78960
تاریخ انتشار : شنبه 3 جوزا 1399 ساعت : 09:55:14

عیدفطر در کشور زیرسایه کرونا

عید سعید فطر و قربان در افغانستان با بیشترین روزهای تعطیلات رسمی در کشور و دید و بازدید در خانواده‌ها و دوستان و نزدیکان برگزار می‌شود که امسال زیر سایه سنگین کرونا قرار گرفته و محدودیت های شدید بر این مراسم نیز تاثیر گذاشته است.

دولت روز یکشنبه را روز نخست عیدسعیدفطر اعلام کرده و به همین مناسبت روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه در افغانستان به‌صورت رسمی تعطیل اعلام شده است.

اما عید امسال برخلاف سال‌های گذشته تردد، دید و بازدید و رفتن به پارک و منازل دوستان و خویشاوندان ممنوع شده و خانواده‌ها فقط مجاز هستند به تنهایی عید را در منازل خود برگزار کنند.

دولت و وزارت صحت از شهروندان کشور خواسته‌اند که در روزهای عید از رفتن به منازل دوستان و خویشاوندان به علت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا خودداری کنند.

وزارت صحت هشدار داده است که در صورت رفتن به منازل دوستان، امکان آن وجود دارد که بجای خوشی، مرگ را برای آنها تحفه ببرند و به همین دلیل از تردد در روزهای عید بشدت خودداری شود.

«عبدالحکیم منیب» وزیر حج و اوقاف کشور هم اعلام کرد که نماز عیدفطر در مساجد برگزار می شود اما با حفظ فاصله و تدابیر شدید بهداشتی و از افرادی که علائم کرونا دارند نیز خواست که به نماز عید حاضر نشوند.

وزارت داخله نیز گفته است که محدودیت تردد در روزهای عید به‌شدت اعمال می شود و مردم نباید در سه روز عید از منازل خود خارج شوند.

این وزارت هشدار داده است که در صورت تخلف، پلیس در کوچه و پس کوچه شهرهای بزرگ حضور خواهد داشت و مانع تردد مردم برای تجمعات خانوادگی خواهد شد تا جلو گسترش ویروس کرونا گرفته شود.

دولت اما طرح جدیدی را آماده کرده است که پس از روزهای عید محدودیت‌های تردد کاهش یافته و ادارات دولتی نیز باز می شود.

براساس این طرح دولت فعالیت ادارات دولتی را در دو وقت پیش از ظهر و بعد از ظهر تنظیم کرده است که تیم نخست از ساعت هشت صبح تا ۱۳ و تیم دوم از ساعت ۱۳ تا ۱۷ در دفاتر حضور خواهند یافت.

همچنین در این طرح موترها نیز براساس شماره پلاک زوج و فرد در روزهای هفته تردد خواهند کرد و از فعالیت وسایل نقلیه عمومی همچنان ممانعت می شود و موترهای کوچک نیز حق ندارند بیش از سه نفر را انتقال دهند.

بر اساس این طرح، اصناف، مغازه‌ها، سرای‌ها، فروشگاه‌ها و دیگر کسب‌وکارها با تطبیق توصیه‌های وزارت صحت و به صورت نوبتی بازگشایی می‌شوند.

این در حال است که وزارت صحت از روند صعودی ثبت ویروس کرونا در کشور خبر داده و گفته است که مردم برای خرید عیدی شرایط قرنطینه را نقض کرده اند و به همین دلیل شمار مبتلایان در این روزها به‌شدت افزایش یافته است.

وزارت صحت گفته است که طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۴۲ مورد جدید بیمار کرونایی شناسایی شده‌اند که با ثبت این افراد تعداد کل مبتلایان در کشور به ۹ هزارو ۲۱۶ تن رسیده و از این جمله شمار افرادی که بهبود یافته‌اند به ۹۵۵ نفر و شمار جان باختگان نیز به ۲۰۵ نفر رسیده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد