Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79006
تاریخ انتشار : چهار شنبه 7 جوزا 1399 ساعت : 13:22:24

طالبان آزاد شده: احتمال دارد به ‌جنگ برگردیم!

برای نخستین بار بیش از ۵۸۰ زندانی طالب از زندان بگرام در ولایت پروان آزاد شدند.
شماری از این طالبان می‌گویند که اگر نیرو‌های خارجی افغانستان را ترک نکنند و رهبران سیاسی دولت افغانستان و طالبان کنار نیایند احتمال دارد دوباره به میدان‌های جنگ بر گردند.

به گزارش طلوع، محمد الله یکی از این طالبان است که هشت سال پیش در تخار به چنگ نیرو‌های امنیت ملی افتاد.
او می گوید هنگامی که نیروهای امنیت ملی وی را گرفتار کردند، با اعضای خانواده اش، دختر سه ماهه اش را که بیمار بود نزد پزشک می برد.
محمد الله می افزاید که اکنون که به خانه می رود، دخترش و پدرش وفات کردند.
او در بارۀ این که در تخار به چه کاری مشغول بود نمی خواهد چیزی بگوید، اما می افزاید که کارش با طالبان یک "راز" است و نمی خواهد در این بارۀ جزییاتی به دست بدهد.
او می گوید که در برابر نیرو‌های خارجی در افغانستان می جنگید و پس از رهایی نیز وضعیت کشور آینده اش را مشخص خواهد ساخت.

در حدود نهصد زندانی طالبان از زندان‌های حکومت آزاد شدند. رییس‌جمهور فرمان رهایی تا دو هزار زندانی را دو روز پیش صادر کرد.
این زندانیان پس از آنکه یک تعهد نامه را امضا می‌کنند که پس از این به میدان های جنگ بر نخواهند گشت رها می شوند، برای این زندانیان، پنج هزار افغانی پول نقد، لباس و بوت داده می شود.
مسوولان می گویند که تمامی این زندانیان، به جرم طرح ریزی و راه اندازی حمله های انفجاری و انتحاری و همکاری با طالبان گرفتار شده اند، اما اینکه دوباره به میدان های جنگ بر خواهند گشت یا نه روشن نیست.

محمد داوود یک عضو دیگر طالبان می گوید که در برابر نیرو های خارجی جهاد می کردیم به خاطر جهاد برآمده بودیم به خاطر اشغال افغانستان جهاد می کردیم.
محمد رسول، زندانی دیگری است که امروز آزاد شد. او می‌گوید که از کندز گرفتار شده بود پس از شش سال رها شده است، از موتر ی که زندانیان را از بگرام به شهر انتقال میدهد در نیمه راه پایین می‌شود ، با ان که می گوید خویشاوندانش به بردنش آمده اند اما هنگام گفت وگویش با کسانی که به استقبالش آمده اند متوجه می شوییم که آنان خویشاوندان او نیستند و نخستین بار است آنان را میبیند.
محمد رسول گفت: «حالا تازه آزاد شده ام و هوای آزاد را تنفس می کنم هنوز نمی دانم در کشور چی وضعیت است. بعد ببینیم چه می شود.»

به گفته مسوولان در حدود شش هزار طالب در بگرام زندانی هستند، پیش از این بیش از ۵۰۰ طالب از زندان بگرام رها شده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد