Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79051
تاریخ انتشار : شنبه 10 جوزا 1399 ساعت : 08:53:07

شهروندان: پیکار با کرونا دیگر در برنامه‌های حکومت نیست

هم‌زمان با افزایش شمار بیماران کووید نُزده در کشور، آنچه که کم توجهی حکومت در پیکار با ویروس کرونا – عامل این بیماری - گفته می‌شود، واکنش برانگیز شده‌است.

شماری از شهروندان کشور بدین باوراستند که دیگر معضل کرونا، در برنامه های اصلی حکومت جا ندارد؛ در شهرهای بزرگ کشور، محدودیت بر رفت و آمدها نیز دیده نمی شود.

وحید پیمان، عضو پیشین کمیته پیکار با کرونا در هرات گفت: «دوماه پیش، هر روز حکومت افغانستان ده پانزده جلسه را برگزار می‌کرد در سطوح کلان. در بعضی از جلسات، رییس‌جمهور افغانستان شرکت داشت. حالا که موارد بسیار زیاد شده و خانه به خانه، در شهرهای کلان افغانستان نفوذ کرده، ما شاهد این استیم که طی حداقل ده پانزده روز گذشته، حکومت افغانستان مطلقاً سکوت کرده است.»

شماری از باشنده‌گان کابل می‌گویند که در اطراف‌شان، گواه افزایش در شمار کسانی استند که نشانه‌های بیماری کووید نُزده را دارند؛ اما در مقابل می‌بینند که تدابیر حکومت در  این زمینه، کم‌رنگ‌تر شده‌اند.

عبدالله شیرزی، باشنده کابل بیان داشت: «دولت مجبور است که جلو این کار را بگیرد. به خاطر این که اگر نگیرد، فاجعه زیاد می‌شود.»

رخسارنظری - باشنده کابل: «دولت نمی‌تواند که همه‌گی را به حال خودشان رها بکند تا این که مردم به‌طور عادی به‌کار خود برگردند.»

در صفحه انترنتی ارگ هم، دیگر از نشست‌های ویژه‌یی که در هفته‌های نخست شیوع ویروس کرونا در کشور، از سوی حکومت در این پیوند برگزار می‌شد، خبری نیست.

در خبرهای چند روز اخیر این صفحه، تنها دیده می‌شود که به روز هفتم ماه جوزا، رییس جمهور در نشستی از راه دور با مسوولان بانک جهانی در پیوند به کمک‌ها و تعهدات بانک جهانی برای افغانستان، معضل کرونا را هم به بحث گرفته‌اند.

با این‌حال، ریاست جمهوری تأکید می‌ورزد که پیکار با کرونا، همچنان در اولویت‌های حکومت جا دارد.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی رییس‌جمهور گفت: «بخش عمده کار رییس جمهور افغانستان را مبارزه با کرونا تشکیل می‌دهد. تأثیرات منفی این ویروس بالای اقتصاد افغانستان و برنامه‌های زیادی که در حال اجراء است.»

پیش از این، وزارت صحت عامه، بارها از پیشرفت پیکار با کرونا در کشور، اطمینان داده بود.

وحید مجروح، معین وزارت صحت عامه به تاریخ ۱۷ ثور در این باره بیان داشت: «دولت افغانستان و وزارت صحت عامه افغانستان با روی دست گرفتن برنامه‌های متعدد در قسمت تقلیل وسعت تهدید ویروس کرونا، به عنوان یکی از الگوهای موفق در منطقه مطرح باشد.»

تاکنون، نتایج آزمایش کرونای نزدیک به چهارده‌هزارتن در افغانستان، مثبت اعلام شده است و این در اوضاعی است که همه‌گان می‌پندارند که شمار بیشتری در کشور به بیماری کووید نُزده گرفتار استند؛ اما مشکلات گونه‌گون باعث شده است که این شمار، مشمول روند آزمایش کرونا نشوند.


  طلوع نیوز

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد