Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79055
تاریخ انتشار : شنبه 10 جوزا 1399 ساعت : 09:36:25

ساخت افزارهای تشخیص ویروس کرونا از سوی یک دانشگاه خصوصی در کشور

همزمان با افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در کشور، دانشگاه خصوصی غالب در هرات برای نخستین‌بار افزارهای شناسایی بیماری کوویدنوزده را در همکاری با شماری از دانشمندان خارجی ساخته‌است.

استادان این دانشگاه می‌گویند که این افزارها بربنیاد کارشیوه‌های سازمان جهانی بهداشت ساخته شده‌اند.
‪ ‬
پژوهشگران دانشگاه خصوصی غالب توانسته‌اند که برای نخستین‌بار سه صد نمونه از کیت‌ها یا افزارهای شناسایی بیماری کووید نوزده را در کشور بسازند.

سید حسین موسوی، یکی از استادان این دانشگاه می‌گوید که تجربه ساختن افزارهای شناسایی چندین بیماری ویروسی دیگر را نیز دارد و از ماه‌ها بدینسو برای ساخت این افزارها کار کرده‌است.

آقای موسوی می‌گوید که هر کدام این افزارها می‌توانند در چهار ساعت در حدود ۹۰ نمونه ویروس کرونا را شناسایی کنند: «کیت‌ها بسیار حساسیت بالایی دارد. کیت‌های مالکیولور بخاطر این سینسیویتی، حساسیت و اختصاصیت بسیار بالایی داره و از ۹۵ فیصد به بالا تشخیص می‌دهد.»

در ساختن این افزارها یا کیت‌های شناسایی، شماری از دانشمندان پزشکی امریکا، دنمارک و ایران نیز همکاری کرده‌اند.

این پژوهشگران می‌گویند که با همکاری دولت می‌توانند بخشی از نیازمندی‌های افغانستان را در این زمینه از میان بردارند.

سید حسین موسوی افزود: «دولت از ما حمایت کند. ما ازین هم کیت‌های بالاتر را می‌سازیم و هم با قیمت ارزان‌تر می‌سازیم.»

محمد ناصر رهیاب، رییس دانشگاه غالب در هرات گفت: «در حال حاضر ۳۰۰ کیت آماده شده‌است، انشاالله که این‌ها ارائه می‌شود و بعد از تائید وزارت صحت‌عامه و مراکز تحقیقاتی دیگر انشاالله که ما به صورت انبوه این‌ها را به بازار تولید می‌کنیم.»

در حال حاضر بیشتر افزارهای شناسایی ویروس کرونا در افغانستان از  چین، ایران و امارت متحده عربی، و چک کمک شده‌اند و در برخی از رویدادها آزمایشگاه‌ها نیز با کمبود کیت‌های شناسایی روبه‌رو شده‌اند.

در همین حال رویدادهای مثبت ویروس کرونا در کشور رو به افزایش استند و شمار مبتلایان به این ویروس به سیزده هزار و شش صد و پنجاه و نه رویداد رسیده‌است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه بیان داشت: «خواهش ما از مردم این است که به توصیه‌های وزارت صحت گوش دهند، به کمک مردم انشاالله می‌توانیم کرونا را شکست بدهیم. اگر کمک مردم نباشد، خدا نخواسته به یک بحران انسانی خواهیم رفت.»

تاکنون کابل و هرات بیشترین شمار قربانیان بیماری کوویدنزده را در کشور دارند ۲۴۶ تن به علت این بیماری جان باخته‌اند و ۶۲۳ تن دیگر شفایاب شده‌اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد