Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79136
تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 جوزا 1399 ساعت : 09:46:37

امام خمینی (ره) از دیدگاه شخصیت‌های مختلف افغانستانی

امام خمینی (ره) فقیهی برجسته و ممتاز بود که به دلیل تاثیرگذاری بالا بر پیکرۀ امت اسلامی و انسان‌های آزاده‌ی سراسر عالم، به عنوان بی‌نظیرترین شخصیت جهان اسلام و بلکه تمام دنیا در قرن 21 به شمار می‌رود. امام خمینی (ره) با این حجم از اثرگذاری، تاثیر خاصی بر شخصیت‌های سیاسی، جهادی، حوزوی، دانشگاهی و فرهنگی مختلف افغانستانی نیز داشته است.

در این گزارش به بهانۀ فرارسیدن سالروز سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، به گزید‌ه‌ای از نظرات چند تن از چهره‌های مختلف و شاخص افغانستانی اشاره خواهد شد.


 "محمد اسماعیل قاسم یار" رئیس لویه جرگه اضطراری و عضو هیئت اجرائیه‌‌ی شورای عالی صلح افغانستان:
امام خمینی (ره) شخصیت سترگ و دارای روح بزرگ دین‌مداری و هدایت‌گر مؤثر و موفق در شئون مختلفه‌ی انقلاب اسلامی بود. حضرت امام خمینی (ره) نه تنها به جهان اسلام، بلکه به معنای دقیق‌تر به دنیای بشریت آزادی‌خواه و عدالت‌پسند تعلق دارد. هر چند، قد رسای او به امر خالق لایزال خمید و زیر خاک افتاد، اما، پیامی از آن برخاست که به دل‌های مؤمنین نه تنها در جهان تشیع، بلکه همه‌ی دین‌مداران اسلامی تا همیشه‌ی تاریخ ماندگار خواهد ماند.


"مولوی محمد یعقوب (نورزایی) سامانی" استاد حوزه و دانشگاه و معاونت آموزشی جامعة النور الاسلامیه:
بنیانگذار انقلاب اسلامی در ایران "امام خمینی ره" من‌حیث یک عالم جهانی با بینش جهانیِ ضدصهیون خود همانند همسنگران جهانی خویش همچون مولانا قاسم نانوتوی، سید قطب، حسن البنا، ابوالحسن ندوی، سید جمال‌الدین افغانی و سایر علمای بلاد اسلامی، به رسالت جهانی خویش عمل نمود. و شاخصه این عملکرد این است که فکر و تفکر این علمای بزرگوار همیشه در دل و اذهان ملت‌های بیدار زنده و با نگرش اسلامی نه مذهبی به مسائل امت اسلامی می‌نگرند، و برای فتح بیت‌المقدس و نابودی صهیونیسم لحظه شماری می‌کنند. امید است همه‌ی علمای جهان اسلام به پیروی از امام خمینی ره جهانی فکر کنند و جهانی برنامه‌ریزی کنند و جهانی عمل کنند.


"دکتر محمدهاشم عصمت الهی" مشاور رئیس‌جمهور پیشین:
امام خمینی (ره) شخصیت بی بدیل و در عین حال فقیه مجاهد و سیاست مدار برجسته از جنس انبیای عظام که با انقلابش به بازی‌های سیاسی تقسیم جهان به دو بلوک شرق و غرب پایان بخشید، و انقلاب امام پایانی برای آغاز و شروع دوره دینی‌سازی سیاست در جهان گردید.


"حفیظ الله سلطانی" فرمانده جهادی و شخصیت برجسته مردمی:
امام خمینی (ره) در واقع یک شخصیت عالم و آگاه به زمان یک شخصیت آزاد باعزت و سرشار از شجاعت دینی بودند. به مردم درس آزادی شجاعت و مردم سالاری آموختند. ایشان با مبارزه خویش در مقابل طاغوت و طاغوتیان ثابت کردند که این بازی بازیِ مستمره شدن و حکایت غربی‌ها و شرقی‌ها یعنی همان یهود و نصارا است، که با این حرکت می‌خواهند اسلام را از بین ببرند، که افغانستان با الگوبرداری از شخصیت امام خمینی (ره) در مقابل کمونیست زمان حرکت نمودند و جهاد را بر علیه دشمن دین خدا آغاز نمودند.


"رقیه سادات سجادی" حافظ قرآن کریم و کارشناس ارشد:
امام خمینی (ره) شخصیتی همه جانبه در ابعاد مختلف بود. ایشان در بعد فقهی، سیاسی، اجتماعی، فلسفی، عرفانی و فردی از افراد سرآمد روزگار خود است. اندیشه‌های امام، اندیشه‌های الهی بود و ایشان بدون ترس و واهمه اندیشه‌های خود را ابراز می‌کرد و با شجاعت به مبارزه با اندیشه‌های لیبرالیستی و مارکسیستی غرب و شرق می‌پرداخت. امام خمینی نقش و جایگاه مردم در اداره حکومت اسلامی را بسیار مهم می‌دانست و معتقد بود که تشکیل حکومت اسلامی بدون خواست و رضایت مردم غیر ممکن است.


"خانم هاشمی" فوق لیسانس و فعال فرهنگی:
امام خمینی (ره) الگوی کامل و نمونه‌ی بارز یک رهبر اسلامی با آرمان‌ها و اندیشه‌های جهان‌شمول بود. امام راحل به اسلام عزت و سرافرازی بخشید و پرچم دین و قرآن را در جهان معاصر به اهتزاز درآورد. او به مسلمین و مستضعفین دنیا عزت، غرور، شخصیت و خودباوری بخشید و فریاد رسای استقلال و آزادگی را در سراسر جهان سرداد و امید را در دل‌های ملت‌های ستم‌دیده جهان زنده کرد.


"دکتر حوریه بیانی" استاد جامعة المصطفی العالمیه:
امام خمینی (ره) باور داشتند که سعادت کشور در گرو وجود زنان آگاه است، مادرانی که نقش مربی را در خانواده دارند و اولین معلم برای فرزندان هستند. ایشان انسان‌سازی را مهم‌ترین ویژگی یک زن می‌دانند کاری اثرگذار و با دشواری فراوان، چرا که یک مادر باید در ابتدا خودش تربیت یافته باشد، یا در مسیر تربیت اخلاقی گام نهاده باشد و چنین زنانی می‌تواند به راحتی در جامعه اثرگذار باشد. اگر ما به عنوان زنان و دختران جامعه از پتانسیل فرهنگی خود درست استفاده کنیم، می‌توانیم در ساخت آینده کشورمان‌ در ایجاد صلح و ثبات، با تربیت انسان‌های صلح‌جو و همدل نقش داشته باشیم.


"فاطمه سجادی حسینی" فوق لیسانس اطلاعات و فعال فرهنگی:
امام خمینی (ره) اولین عالم دین و فیلسوفی بود که تمام احکام عملی اسلام را از بین قرآن و احادیث و سیره اهل‌بیت علیه‌السلام مطابق با نیاز عصر و زمان امروز جامعه انسانی، مخصوصا جامعه اسلامی بیرون کشید و به شکل یک نظام مهندسی شده کاربردی و هدفمند، بر اساس یک حکومت توحیدی بنام "جمهوری اسلامی" پیاده کرد، و این کاملا یک انقلاب و حرکت منحصر به فرد و غیرقابل پیش‌بینی برای جامعه جهانی بود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد