Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79150
تاریخ انتشار : پنج شنبه 15 جوزا 1399 ساعت : 10:37:55

آخرین اطلاعات از وضعیت مرزهای ایران


مرز ترکیه و ترکمنستان تا هفته آینده باز می‌شود
طبق اعلام مسئولان گمرک ایران و طی رایزنی‌های صورت گرفته مرزهای زمینی و هوایی ترکیه و همچنین مرز ترکمنستان تا هفته آینده باز خواهد شد.

به نقل از ایسنا، از ماه حوت (اسفند) و با شیوع ویروس کرونا تبادلات تجاری و البته عبور و مرور مسافر در مرزهای ایران با مشکلاتی مواجه شد؛ بطوریکه اغلب مرزها بسته شده و امکان تردد کاهش یافت اما بعد از آن با رایزنی‌ها و مذاکرات انجام شده مرور برخی مرزها بازگشایی شد و تعدادی همچنان بسته است.

بر اساس آخرین اطلاعات از وضعیت مرزهای ایران، مرز ترکمنستان که قرار بود ۱۲ جوزا (خرداد) باز شود، ۲۱ جوزا (خرداد) بازگشایی خواهد شد.

دو کشور در حال انجام و کنترل نهایی پروتکل‌های بهداشتی هستند و در این رابطه تکالیف جدیدی بر عهده آنها قرار گرفته که باید انجام شود. بر این اساس با توجه به بازدیدی که صورت گرفت و جلساتی که برگزار شد مقرر شده است تا ۲۱ خرداد مرز ایران و ترکمنستان بازگشایی شود.


مرز ترکیه تا ۱۹ خرداد باز می‌شود
اما مرز ترکیه که از سوم ماه حوت (اسفند) بسته شده بود و فقط در مسیر ریلی امکان تردد وجود داشت قرار است طی روزهای آینده هم زمینی و هم هوایی باز شود.

 قرار بود که طی این هفته این اتفاق رخ دهد اما اگر اینگونه نشوددر نهایت به نظر می‌رسد تا ۱۹ جوزا (خرداد) مرزهای زمینی و هوایی ترکیه باز شود.


وضعیت مرزهای عراق
در رابطه با مرزهای عراق نیز مرزهای عربی که احتمالاتی در رابطه با بازگشایی آنها وجود داشت همچنان بسته است و وضعیت‌شان مشخص نیست.

اما در مورد سایر مرزها با اقلیم کردستان فعالیت مرز باشماق از ساعت ۲۴ روز گذشته متوقف شده تا بررسی اجرا یا اصلاح پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا از سوی اقلیم کردستان عراق در این مرز انجام شود.

در سایر مرزهای عراق نیز مرز پرویزخان، تمرچین، کیله، شیخ صله، شوشمی و سیرابند باز است و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد