Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79542
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 سرطان 1399 ساعت : 18:26:59

دایکندی صاحب کارخانه بسته بندی بادام شد

نخستین کارخانه پروسس بادام در ولایت دایکندی، تحت نام «شکوفه‌های نیلی» به کمک موسسه آکسفام آغاز به کار کرد. مسوولان ریاست زارعت دایکندی می گویند پس از این بادام دایکندی با مارک دایکندی صادر خواهد شد.

کارخانه پروسس بادام که توسط موسسه آکسفام با هزینه ۶.۱ میلیون افغانی ساخته شده روز گذشته یک شنبه (۸سرطان)‌ با ۹ کارمند زن، آغاز به فعالیت کرده است.

سیدعبدالواحد فیروزی رییس زراعت ولایت دایکندی امروز دوشنبه به خبرنامه گفت که برای نخستین‌بار است که بادام دایکندی در خود این ولایت پروسس خواهد شد و با آغاز به فعالیت این کارخانه، بادام دایکندی جایگاه «واقعی» خود را از لحاظ کیفیت به‌دست می‌آورد.

فیروزی افزود بادام دایکندی در کنار این که در شماری از ولایت ها عرضه می شود در شمار ی از کشورهای خارجی نیز صادر می شود و پیش از این به دلیل نبود مراکز پروسس بادام در این ولایت این محصول به شکل خام به بازار عرضه می شد.

او خاطرنشان کرد با افتتاح این مرکز پروسس در دایکندی پس از این بادام دایکندی با «مارک دایکندی و بنام دایکندی» در سایر ولایت ها و کشورهای خارجی صادر شود.

رییس زراعت دایکندی تاکید کرد: «پیش از این بادام دایکندی به کشورهای هندوستان، امارات و شماری از کشور های دیگر صادر می شد ولی بنام دایکندی نبود و توسط تاجران در غزنی و کابل پروسس می شد و بنام ولایت های دیگر صادر می شد.»

به گفته او: «انجمن تاجران میوه خشک دایکندی نیز تاسیس شده و با احداث این فابریکه امیدواری بر این است که صادرات بادام دایکندی افزایش یابد و نیز دهاقین تشویق شوند تا به بادام خود ارزش قایل شوند و از این ناحیه عاید خوب بدست اورند.»

سیدعبدالواحد فیروزی در ادامه افزود با افزایش برف در زمستان گذشته و بارندگی های به موقع پیش بینی می شود که نه تنها امسال حاصلات بادام بلکه حاصلات تمامی فراورده های زراعتی دایکندی افزایش داشته باشد.

او اضافه کرد که در تمامی ۱۰ ولسوالی دایکندی باغ های بادام وجود دارد و بیشتر از ۱۵ هزار هکتار زمین تحت پوشش ان قرار دارد و ۲۴ نوع بادام در دایکندی تولید می شود که ریاست زراعت کلکسیون آن را دارد.

رییس زراعت دایکندی با بیان اینکه ولایت دایکندی در سال گذشته حدود ۲۵ هزار متریک تن بادام تولید داشته گفت امسال امیدواری بر این است که این حاصلات افزایش داشته باشد.

دایکندی از عمده‌ترین ولایت تولیدکننده بادام است. بادام این ولایت از کیفیت و شهرت خاصی برخوردار بوده که در حال حاضر هر کیلو بادام دایکندی ۵۰۰ تا ۸۷۵ افغانی به فروش می رسد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد