Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79551
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 سرطان 1399 ساعت : 12:20:31

شناسایی نوعی ویروس آنفلوآنزا در چین

محققان در چین گونه جدیدی از ویروس آنفلوآنزا را کشف کردند که از پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به یک همه‌گیری برخوردار است، این ویروس به‌تازگی در میان خوک‌ها مشاهده شده اما امکان سرایت آن به انسان‌ نیز وجود دارد.

این پژوهش در نشریه آمریکاییPNAS منتشر شده است. این ویروس G۴ نام دارد و از لحاظ ژنتیکی بهH۱N۱ شباهت دارد که در ۲۰۰۹ میلادی به شیوع یک همه گیری منجر شد.

به گفته محققان دانشگاه های چینی و مرکز کنترل بیماری و پیشگیری چین، این ویروس تمامی ویژگی‌های لازم برای سازگار کردن خود با ایجاد عفونت در میان انسان‌ها را دارد.

محققان بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ میلادی ۳۰ هزار سواب بینی از خوک های ۱۰ سلاخ خانه  و یک بیمارستان دامپزشکی جمع آوری کردند. در مرحله بعد آنها توانستند ۱۷۹ ویروس آنفلونزای خوکی را ایزوله کنند. بیشتر ویروس ها از یک نوع جدید بودند که از ۲۰۱۶ میلادی میان خوک ها شایع شده است.

در مرحله بعد محققان آزمایش های مختلفی از جمله تست روی موش خرماها انجام دادند.  در پژوهش درباره آنفلونزا آزمایش های متعددی روی این حیوان انجام می شود زیرا علائمی که در بدن آنها مشاهده می شود مانند تب، سرفه و عطسه در بدن انسان ها نیز به وجود می آید.

پژوهش ها نشان داد ویروس G۴ عفونی است و در سلول های انسانی تکثیر می شود. در مقایسه با ویروس های دیگر، این نمونه به ایجاد علائم شدید تری در موش خرماها منجر شد.

تست ها نیز نشان داد ابتلا به آنفلونزاهای فصلی  افراد را در برابر G۴محافظت نمی کند. آزمایش های خون نشان داد در بدن ۱۰.۴ درصد از کارگرانی که به این آنفلونزا مبتلا شده بودند، آنتی بادی تولید شده است.

بنابراین این ویروس از حیوانات به انسان ها منتقل شده اما هیچ شواهدی از انتقال انسان به انسان دیده نشده است.

محققان نویسنده این پژوهش خواهان انجام اقداماتی سریع برای رصد کارگرانی بودند که با خوک ها سروکار داشتند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد