Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79614
تاریخ انتشار : شنبه 14 سرطان 1399 ساعت : 09:18:17

ادامه برکناری‌های حزب «جمعیت اسلامی» در پی واکنش ربانی؛ آیا انشعاب کلید خورده است؟

پس از اعلام برکناری رئیس حزب جمعیت اسلامی توسط برخی از اعضای هیئت رهبری این حزب، صلاح الدین ربانی نیز در اقدامی متقابل در حالی عضویت این افراد را به تعلیق درآورده است که پیش بینی برخی کارشناسان تا مرز انشعاب نیز پیش رفته‌ است.

تصمیم برکناری «صلاح الدین ربانی» رهبر حزب جمعیت اسلامی چهارشنبه گذشته پس از برگزاری نشستی در منزل «عطامحمد نور» رئیس اجرایی این حزب اعلام شد.

گفته می‌شود که دستکم 47 شرکت کنندگان در این نشست با انتخاب عنایت الله شاداب به ریاست جلسات شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی به برکناری ربانی رای داده‌اند.

از سوی دیگر، حزب جمعیت اسلامی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در «راستای اصلاحات و به هدف پایان دادن به سوء استفاده از نام و نشان این حزب» عضویت «عطامحمد نور»، رئیس اجرایی، «محمدیونس قانونی»، «کلیم‌الله نقیبی»، «عبدالحفیظ منصور»، «عبدالشکور واقف حکیمی»، «سید عنایت‌الله شاداب» و «عبدالستار مراد» از اعضای شورای رهبری جمعیت اسلامی را به تعلیق درآورده است.

بیانیه حزب جمعیت اسلامی، این افراد را متهم کرده است که بارها دست به «تحرکات نادرستی» در داخل صفوف این حزب زده و از نام آن «معامله‌های ناشایسته» انجام داده‌اند.

در این بیانیه خاطرنشان شده است که شماری از افراد منسوب به این حزب، پیش از این نیز با لغزش‌های مکرر، حتی در تصمیم‌های مهم و تاریخی‌ ماننده لویه‌جرگه قانون اساسی علیه برهان‌الدین ربانی و دیدگاه‌های اصولی جمعیت در مورد ساختار نظام و سایر مسائل حیاتی و ملی دیگر نیز شوریده‌اند.

صلاح‌الدین ربانی که مخالف توافقنامه سیاسی اشرف غنی و عبدالله است، در این بیانیه تاکید کرد که پس از این توافق‌ بار دیگر فرصت طلب‌ها با خلق «غائله و غوغاسالاری» تحت حمایت از نظام و روند صلح، به فکر رسیدن به کرسی چند ماهه افتاده‌اند.

وی با توافق سیاسی اشرف غنی و عبدالله به شکل کنونی مخالف بود و خواستار تغییر نظام سیاسی به پارلمانی و باطل شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

حزب جمعیت اسلامی در این بیانیه گفته است که شورای رهبری این حزب به هیچ گروه و یا شخصی اجازه نمی‌دهد تا از نام و نشان آن برای مقاصد شخصی استفاده کند و ارزش‌ها را به معامله بگیرد.

بر اساس این بیانیه، حزب جمعیت اسلامی به زودی کمیته‌ای را معرفی می‌کند تا در مورد چگونگی برگزاری کنگره این حزب کار و پیشنهاداتش را به شورای رهبری ارائه دهد.

حزب جمعیت هم‌چنان خاطرنشان کرده است که کار خود را به عنوان اپوزیسیون سیاسی دولت آغاز کرده است و پس از رایزنی‌ با تمام احزاب و جریان‌های تأثیرگذار دیگر، گام‌های مشترک و اساسی را در این راه بر خواهد داشت.

این حزب تاکید کرد که به زودی هیئت مستقل و غیردولتی را برای مشارکت فعال در گفت‌وگوهای ملی صلح به طالبان معرفی می‌کند. چند عضو این حزب که عضویت‌ آنها به تعلیق درآمده است عضو هیئت مذاکره‌کننده صلح دولت نیز هستند.

با این حال، برخی منابع گفته‌اند که در روزهای آینده صلاح الدین ربانی جلسات هئیت رهبری حزب جمعیت اسلامی را برگزار خواهد کرد و امکان انشعاب در این حزب دور از انتظار نیست.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد