Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79689
تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 سرطان 1399 ساعت : 18:47:07

رسالت رسانه ها و سواد رسانه ای

از جمله رسالت رسانه ها افزایش اعتماد به نفس به مردم وتقویت روحیه خودباوری است. به رغم افزایش کمی رسانه های دیداری وشنیداری در افغانستان؛ در طول بیست سال گذشته رسانه های ما عالمانه یا جاهلانه روی این موضوع مهم کار هدفمند انجام نداده اند.

وبسیاری از اوقات مسیر معکوس را پی گرفته وموجبات ضعف خودباوری در ملت را فراهم ساختند. به گونه ای که امروز بعداز دو دهه مردم ما در تامین امنیت؛ مقابله بافقر ؛ طی کردن مراحل پیشرفت وترقی و...بیش از هر زمانی از نظر روحی و روانی احساس ضعف و ناتوانی میکنند.رسانه ها میتوانند با مرور تاریخ درخشان کشور ؛ ویا تبارز استعدادها وخلاقیت های جوانان و همچنین تحت فشار قرار دادن دولت برای بهادادن به ایده پردازان در قسمت افزایش روحیه خودباوری ملی نقش ارزنده ایفا نمایند.

ضعف فنی وحرفه ای ومحتوایی رسانه های ما ؛ باعث شده است قشر وسیعی از مردم ما به سمت وسوی دیدن وشنیدن رسانه های خارجی وماهواره ای روی بیاورند.بعنوان نمونه یکی از رسانه هایی که مخاطبان زیادی در کشور ما دارد تلویزیون بی بی سی فارسی میباشد.

من معتقدم بی بی سی بلحاظ فنی یک رسانه ای بسیار قوی وحرفه ای میباشد و شکی نیست که ایجاد جاذبه های فنی وهنری این شبکه قادر است مخاطبان خود را بشکل مستمر وادار کند که بسیاری از اطلاعات خبری وتحلیلی خود را از این شبکه کسب نمایند.
اما بلحاظ محتوایی ؛ اگر موشکافانه به برنامه های این شبکه رسانه ای دقت صورت بگیرد متوجه میشویم که حتی یک برنامه منظم وهدفمند که در راستای تقویت روحیه خودباوری در مردم ما ؛ یا افزایش همدلی وهمدیگر پذیری بین اقوام و مذاهب موجود در کشور ما عمل کند وجود ندارد.

سایر رسانه های خارجی نیز عمدتا چنین رویکردی را در پیش دارند. لهذا لازم است متصدیان دلسوز امور رسانه در کشور ما ؛ که علاقمند به ترقی و عظمت کشور هستند و ادعای دفاع از منافع ملی را دارند در جهت تولید و نشر چنین برنامه هایی همت مضاعف از خود تبارز دهند

محمد داوود افشار


  

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد