Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79869
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 سرطان 1399 ساعت : 09:23:15

تمدید اقامت مهاجرین در ایران مشروط به درخواست رسمی حکومت افغانستان

وزیر امورمهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران از حکومت افغانستان خواسته است تا طی یک مکتوب رسمی تمدید اقامت مهاجرین و اتباع کشور را درخواست کند.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امورمهاجرین و عودت کنندگان که به ولایت بلخ سفر کرده، در رابطه به وضعیت مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران گفت: مهاجرینی که پاسپورت‌های دست‌نویس دارند، دچار مشکل شده و این‌که گفته می‌شود کارت بانکی افغانستانی‌ها در ایران مسدود گردیده، صحت ندارد.
 
وی افزود:  "اقامت 110 هزار خانواده که 450 هزار نفر می‌شوند، تمام شده و در انتظار تمدید است. همچنان تاریخ کارت‌های اقامتی 950 هزار نفر رو به اتمام می‌باشد. در جریان سفر هیئت افغانستان، حکومت ایران گفته که باید طی یک مکتوب رسمی از آنان درخواست شود و بعد اجراات صورت خواهد گرفت".
 
عالمی بلخی می‌گوید، هیئتی از جمهوری اسلامی ایران به کابل آمده تا روی موضوعات چون مهاجرت، آب، بحث‌های امنیتی و تجارتی رایزنی صورت بگیرد و امید که این گفت‌وگوها نتیجه خوب داشته باشد.
 
وی گفت، طبق خواست جمهوری اسلامی ایران به زودی حکومت افغانستان یک درخواست رسمی آماده کرده و به دولت این کشور می‌فرستد تا مشکلات اتباع افغانستانی در ایران برطرف شود.
 
وزیر امورمهاجرین افزود که به زودی توزیع تذکره‌های الکترونیک در نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در ایران افتتاح خواهد شد و شهروندان مهاجر می‌توانند با سپری کردن روال قانونی، شناسایی و تثبیت هویت شوند.
 
وی اظهارداشت که حکومت افغانستان آمادگی دارد تا سالانه از یک میلیون عودت‌کننده پذیرایی کند و تلاش‌های آن‌ها برای سهولت شهروندان کشور می‌باشد.
 
قابل یادآوری است که مهاجرین ساکن در جمهوری اسلامی ایران حکومت افغانستان را به کم‌کاری و بی‌توجهی نسبت به سرنوشت مهاجرین متهم می‌کند.
 
اخیرا گزارش‌هایی منتشر شده که مدت اعتبار اقامت مهاجرین دارای پاسپورت‌های دست‌نویس در جمهوری اسلامی ایران پایان یافته و در مواردی، از دارندگان این پاسپورت‌ها خواسته شده این کشور را ترک کنند. هم‌چنین گفته می‌شود که شرکت‌کنندگان در طرح سرشماری اتباع غیرقانونی در ایران نیز غیرمجاز به حساب می‌آیند. قرار بود دولت افغانستان این مهاجرین را تثبیت هویت کرده و برای آن‌ها پاسپورت صادر کند، اما پس از چند سال، هنوز این وعده عملی نشده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد