Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80009
تاریخ انتشار : پنج شنبه 9 اسد 1399 ساعت : 10:58:56

طنین لبیک حجاج بیت الله الحرام در حجی استثنایی با شرایط کرونا

زائران عربستانی بیت الله الحرام در جمعیتی کمتر از 10 هزار نفر، برگزاری مناسک حج را تحت تدابیر شدید بهداشتی که از سوی وزارتخانه های " بهداشت " و " حج و عمره " عربستان سعودی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در بین حجاج اتخاذ شده است، با طنین «لبیک ، اللهم لبیک و لاشریک لک لبیک » آغاز کردند.

بنابر گزارش رسانه های عربستان، زائران بیت الله الحرام از دیروز (چهارشنبه هشتم ذی الحجه) که «یوم الترویه» نام داشت، در مسجد "سیل الکبیر" واقع در "قرن المنازل" که یکی از بزرگ ترین مساجد عربستان سعودی است با به تن کردن لباس سفید احرام، مُحرِم شدند.

این برای اولین بار در تاریخ است که همه حجاج فقط در یک مکان مُحرِم و به مناسک حج وارد می‌شوند، زیرا امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط استثنایی بوجود آمده، تعداد حجاج نسبت به سال‌های گذشته بسیار اندک است و به 10 هزار نفر می رسد این در حالی است که سال گذشته ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مراسم حج شرکت کردند.

در پی شیوع «ویروس کرونا» ، عربستان امسال برای نخستین بار اجازه نداده که حجاج از خارج از این کشور به حج وارد شوند و فقط به ساکنان خود اجازه داده، حج امسال را برگزار کنند.


روز عرفه
بر اساس اعلام مقامات عربستان سعودی، زائران امروز (نهم ماه ذی‌الحجه معروف به روز عرفه) از منا به عرفات می‌روند تا مهم‌ترین بخش از آیین‌های حج را برگزار کنند.

در مراسم منا و عرفات زائران همه باید ماسک داشته باشند و یک متر و نیم فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

بر اساس اعلام رسانه‌های عربستان سعودی، به هنگام ورود به عرفات، زائران باید دقیقا در جاهایی که مشخص شده بایستند و در هر پنجاه متر مربع چادر، نباید بیش از ۱۰ زائر بنشینند. ضمن اینکه وضوخانه‌های این مکان افزایش یافته است و برای وضو گرفتن زائران باید فاصله یک متر و نیمی را رعایت کنند.


رعایت پروتکل‌های بهداشتی به هنگام جابجایی زائران
مسئولان برگزاری حج، برای هر گروه از زائران یک اتوبوس مشخص در نظر گرفته‌اند و از مسئولان حمل و نقل، رانندگان و زائران خواسته‌اند تا پروتکل‌های بهداشتی در نظر گرفته شده برای این منطور را رعایت کنند.

بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده، هر زائر صندلی مشخص و ثابت دارد و پس از هر بار پیاده و سوار شدن مجدد باید بر روی همان صندلی بنشیند و چنانچه با خانواده هستند، حتی الامکان باید در کنار اعضای خانواده بنشینند ضمن اینکه ایستادن در اتوبوس ممنوع است و مسئولان حمل و نقل حق سوار کردن زائران بیش از ظرفیت اعلام شده را ندارند.

در هر اتوبوس تعداد مسافران نباید بیش از نصف ظرفیت اتوبوس باشد تا فاصله اجتماعی رعایت شود. مواد ضد عفونی کننده دست و دستمال باید در اتوبوس حامل زائران موجود باشد و بین مسافران توزیع شود ضمن اینکه درهای سوار و پیاده شدن نیز از هم جدا هستند.

در هتل ها و مراکز اقامت زایران نیز کارکنان و ساکنان باید ماسک داشته باشند و میهمانان فقط در اتاق خود می‌توانند ماسک را بردارند و در طول روز سطوحی که در معرض آلودگی هستند مانند میز غذاخوری ، صندلی‌ها، دستگیره‌ درب اتاق ها ، کلیدها و دکمه‌های آسانسود تمیز و ضدعفونی می‌شوند.

آب و آب زمزم فقط در بطری‌های یک‌بار مصرف به زایران عرضه می‌شوند و تمام آبسردکن ها در مکان‌های مقدس مکه برچیده یا غیرفعال می‌شوند و غذا فقط به صورت آماده و بسته‌بندی شده از قبل توسط خدمه به هر زائر داده می‌شود و بردن ظرف برای برداشتن آب زمزم هم امسال ممنوع است.

در تمام غذا خوری‌ها باید محلول ضدعفونی دست حاوی الکل در معرض و دسترس همگان باشد. دستورالعمل‌های بهداشتی به کارکنان داده و از آنها خواسته شده در گروه‌های مشخص کار کنند تا از احتمال شیوع آلودگی جلوگیری شود.


رمی جمرات با سنگ استریل
حجاج در سال‌های گذشته برای انجام " رمی جمرات " (پرتاب سنگ به نماد شیطان) باید خودشان اقدام به جمع آوری سنگ ریزه می‌کردند اما امسال برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا به هر زائر یک کیسه کوچک حامل سنگ‌ریزه‌های استریل داده می‌شود و به هنگام برگزاری مراسم رمی جمرات فاصله اجتماعی باید رعایت و نباید همزمان بیش از پنجاه نفر سنگ پرتاب نکنند.


مسجد الحرام برای مناسک حج آماده است
سازمان امور مسجد الحرام و مسجد النبی از آماده شدن مسجد الحرام برای انجام مناسک حج و طواف حجاج خبر داده و گفته، تمام اقدام‌های پیشگیرانه و کنترلی برای جلوگیری از پیامدهای بیماری کرونا در صحن بیت الله الحرام و اماکن مقدسه آن انجام شده است.

این سازمان اعلام کرده که با همکاری وزارت حج و عمره و مقامات امنیتی، مسیرهای اختصاصی برای مناسک حج و طواف کعبه مشخص و تمهیدات لازم برای رعایت فاصله اجتماعی حجاج به هنگام طواف و انجام سعی صفا و مروه انجام شده است.

بر این اساس این مسیرها با موانع مخصوص جداسازی شده و حجاج باید در بین آن‌ها به حرکت خود ادامه دهند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

زایران باید قبل از رفتن به عرفات اعمال خاص حج را در مکه با لباس احرام نظیر عمره مفرده و سعی بین صفا و مروه انجام دهند بنابر این از عصر دیروز (چهارشنبه) مکه را به سوی عرفات ترک کردند.

ضمن اینکه برای جلوگیری از شلوغی و ازدحام جمعیت درهای ورودی و خروجی حجاج برای ورود به صحن بیت الله الحرام تفکیک شده است و بوسیدن و لمس حجرالاسود و مقام حضرت ابراهیم ممنوع است و جلوی آن موانعی نصب شده است.

برای رعایت فاصله اجتماعی زائران در تمام صحن مسجدالحرام مکان‌هایی با رنگ‌های سبز و زرد مشخص شده است و هر زائر باید در محل مشخص‌ شده بایستد و ماموران انتظامی مراقبند تا با اجرای این مقررات، تماس حجاج با یکدیگر به حداقل برسد.

تمام راهروهای ورودی و خروجی مسجد الحرام با هدف ساماندهی رفت و آمد حجاج برای رعایت فاصله اجتماعی نشانه گذاری شده است و حجاج موظفند که به هنگام حرکت بر روی این نشانه گذاری‌ها حرکت کنند.


پرده کعبه تعویض شد
خبرگزاری رسمی عربستان (واس) از برگزاری آیین تعویض پرده کعبه در مکه مکرمه خبر داد و گفته پرده کعبه چهارشنبه شب طبق رسم هر ساله تعویض شده است.

همه ساله در روز نهم ذی‌الحجه زمانی که حجاج در صحرای عرفات حضور دارند، پرده کعبه تعویض می‌شود.

در بافت پرده کعبه از ۶۷۰ کیلوگرم ابریشم خالص سیاه، ۱۲۰ کیلوگرم نخ طلا و ۱۰۰ کیلوگرم نخ نقره برای نوشتن آیات قرآنی روی آن استفاده شده است.


کشتارگاه مخصوص بانوان
مسئولان برگزاری حج اعلام کردند در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا امسال یک سالن کشتارگاه ویژه زنان و افراد سالمند برای ذبح قربانی راه‌اندازی شده که دارای چهار مسیر با چهار رنگ مختلف برای دسترسی به محل خرید دام (شتر، گاو و گوسفند) و ذبح قربانی است.


سجاده استریل شده یکبار مصرف
امسال هیچک از حجاج حق آوردن وسایل شخصی حتی سجاده به بیت الله الحرام و مسجد النبی را ندارد و بر همین اساس سازمان امور حرمین الشریفین اعلام کرد که به هنگام برگزاری نماز به هریک از حجاج سجاده و به افراد نیازمند صندلی یک بار مصرف اهدا می‌کند.

این وسایل در کیسه‌های استریل شده یکبار مصرف قرار داده شده و به حجاج اهدا می‌شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد