Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80064
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 اسد 1399 ساعت : 23:38:39

معلم افغانستان و انسانیت؛ بازخوانی اندیشه‌ها و کارنامه‌ آیت‌الله محسنی(ره) امروز یک ضرورت است

همزمان با فرارسیدن اولین سالروز رحلت فقیه فرزانه و نامدار کشور، حضرت آیت‌الله محسنی(ره)، علما و دانشمندان می‌گویند که این دانشمند اسلامی یکی از چهره‌های شاخص و مطرح جهان اسلام است که نیاز به معرفی ندارد، اما بازخوانی اندیشه‌ها و بازنگری کارنامه‌های آن فقید سعید امروز یک ضرورت است.

"نظری پریانی"، نویسنده و پژوهشگر و مدیر مسوول روزنامه ماندگار در مصاحبه با آوا می‌گوید که آیت‌الله محسنی(ره) یکی از فرزانگان افغانستان و عالم بزرگ جهان اسلام است که پیروان خوبی در افغانستان و منطقه دارد.
 
به گفته پریانی، نقش آیت‌الله محسنی در 20 سال اخیر کاملا فرهنگی و علمی و برای شکل دادن یک جامعه فرهنگی و اتحاد عمیق مذهبی در افغانستان بوده است. هیچ‌گاه از ایشان سخنی که منجر به ایجاد اختلاف مذهبی گردد، شنیده نشده است؛ به همین دلیل سخنانش در میان شیعه و سنی خریدار دارد.
 
او تاکید کرد که آدرس آیت‌الله محسنی یکی از معتبرترین آدرس‌های قابل اعتماد و بی‌غرض برای مردم افغانستان بوده است؛ از این جهت در میان شخصیت‌های علمی و سیاسی هم‌سطح‌شان کم نذیر و غیر قابل تکرار است.
 
"داکتر حسین مزاری"، عضو شورای اخوت اسلامی نیز آیت‌الله محسنی را شخصیتی فراگیر و ملی خوانده که نه تنها در افغانستان بلکه نظیرش کمتر در آسیا وجود دارد.
 
به گفته مزاری، او نه تنها در عرصه سیاست و مدیریت نقش سازنده داشت، بلکه در بخش علمی و اکادمیک بزرگترین خدمات را در جهان اسلام انجام داد؛ از این جهت آیت‌الله محسنی همیشه زنده است و تفکر و اندیشه او در هر عصری راه‌گشا خواهد بود.
 
در همین حال "پوهاند لطف‌الله حق‌پرست"، عضو شورای اخوت اسلامی در مصاحبه با آوا می‌گوید که آیت‌الله محسنی شخصیت فراموش نشدنی و افتخار تمام جهان اسلام است.
 
او مرحوم آیت‌الله محسنی را معلم افغانستان و انسانیت خوانده و تاکید کرد که تلاش در راه ایجاد اخوت، تقریب مذاهب اسلامی و بجا گذاشتن آثار گران‌سنگ علمی در بخش‌های مختلف علوم دینی و انسانی، از بارزترین کارهای او در سطح منطقه و جهان است.
 
"مولوی رحیم گل" از علمای اهل سنت نیز رمز محبوبیت و موفقیت حضرت آیت‌الله محسنی را در میان شیعه و سنی، سعه صدر و تحمل‌پذیری او می‌داند.
 
 به باور وی، حضرت آیت‌الله محسنی می‌خواست که مردم افغانستان از اقوام مختلف و پیروان مذاهب مختلف در زیر لوای واحد به نام اسلام زندگی مسالمت‌آمیز و بدور از تعصب داشته باشند.
 
از دیگاه او، آیت‌‌الله محسنی می‌خواست که اختلافات قومی و مذهبی نه تنها در افغانستان، بلکه در تمام دنیای اسلام به صورت علمی و ریشه‌ای، کارشناسانه، عقلانی و منطقی حل گردد، از این جهت همیشه می‌گفت که باید بر مشترکات تکیه کنیم و در موارد اختلافی همدیگر را معذور بداریم، زیرا تنها از این طریق می‌توانیم به همدیگر نزدیک شویم و جلو توطئه دشمنان را بگیریم.
 
قابل یادآوری است که حضرت آیت‌الله العظمی محسنی(ره) از نادر شخصیت‌های افغانستان بود که در عرصه‌های مختلف از جهادی و مبارزاتی و خلق آثار مختلف علمی و پژوهشی گرفته تا تاسیس مراکز علمی و اکادمیک، میراث گران‌سنگی را بجا گذاشت و افتخارات بزرگی را خلق کرد و سرانجام در 14 اسد سال گذشته به عمر 84 سالگی دار فانی را وداع کرد و به ابدیت پیوست.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد