Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80078
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 اسد 1399 ساعت : 17:02:14

فرمانده مرزبانی ایران: ثابت کردیم در حادثه هریرود هیچ قصوری از سوی ما رخ نداده است

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران(ناجا) در یک گفت‌وگو در خصوص حادثه به آب افتادن شماری از اتباع افغانستانی در هریرود، در مرز دو کشور تأکید می‌کند که هیچ مدرکی مبنی بر مقصر بودن مرزبانان ایرانی در این حادثه وجود ندارد و آن‌ها ثابت کردند هیچ قصوری از سوی این مرزبانی رخ نداده است.

سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده مرزبانی ایران در یک گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العالم در خصوص حادثه هریرود گفت: "پس از شیوع ویروس کرونا، بخش‌هایی که برادران و خواهران افغانستانی قصد بازگشت به سرزمین خود را داشتند، در محل‌هایی قرنطینه می‌شدند و آن‌ها را تحویل مرزبانی کشور افغانستان می‌دادیم. از سوی دیگر بر اساس عملکرد ابلاغ شده، بنا شد از ورود برادران و خواهران افغانستانی به ایران جلوگیری شود و آن‌ها را از محل قرنطینه به کشور خود ارجاع دهیم".
 
اما به گفته وی، در تاریخ 12 ثورت تعدادی از برادران و خواهران افغانستانی قصد ورود به ایران را داشتند که آن‌ها را به کشور خود عودت دادیم؛ "در این روز خاص دبی آب در هریرود 103 متر مکعب در ثانیه بوده است، چهار، پنج جنازه در قسمت افغانستان پیدا شد که البته بر اساس پروتکل‌های مرزی سال 1335، اگر اتفاقی در حاشیه مرز ایران و افغانستان رخ داد، مرزبان کشور حادثه دیده موظف است صحنه را حفظ کند تا مرزبان کشور مقابل برای بررسی به منطقه حادثه مراجعت کند که البته متأسفانه بدون این‌که به ما اطلاع بدهند، صحنه را به هم زدند و جنازه‌ها را به هرات منتقل کردند و مدعی شدند که این افراد ضرب و شتم شدند که البته تحت هیچ شرایطی این موضوع ثابت نشد".
 
سردار گودرزی خاطرنشان کرد، گروه حقیقت یاب افغانستان نیز در تاریخ 20 ثور و با بررسی منطقه ادعایی که اعلام شده بود مرزبان‌های ایرانی برادران و خواهران افغانستانی را از رود منتقل کردند، امتحان کردند و یک نفر در شرایطی که دبی آب بیش از دو برابر روز حادثه بود، به راحتی از رودخانه عبور کرد.
 
وی یادآور شد: مرزبانی ایران پنج بار به مرزبانی افغانستان نامه نوشت و در مورد موضوعاتی که در فضای مجازی در حال پخش بود، سوال پرسید و اعلام کرد، در این خصوص به مرزبانی ایران اطلاعی داده نشده است؛ با این وجود برادران افغانستانی 54 پاسگاه مرزی خود را را ترک کردند، که البته این پاسگاه‌ها را نیز جمهوری اسلامی ایران در خاک افغانستان تاسیس کرده است.
 
فرمانده مرزبانی ایران با بیان این‌که "ما بیش از 40 سال است که از برادران و خواهران خود در افغانستان پذیرایی کردیم و با آن‌ها هیچ مشکلی در داخل کشور نداریم"، تأکید کرد: "با مستندات خودمان اثبات کردیم که هیچ قصوری از سوی ما رخ نداده است".
 
این در حالی است که به گفته وزارت امورمهاجرین، "براساس گزارش برخی رسانه‌ها،(به تاریخ 13 ثور 1399) ۵۷ تن از شهروندان کارگر افغانستان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط مرزبانان ایرانی مورد اذیت و آزار قرار گرفته، سپس در دریا انداخته شده که در نتیجه آن ۲۳ تن جان باخته‌اند".
 
اما مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران(ناجا) بلافاصله پس از این گزارش‌ها اعلام کرد که چنین موضوعی در مرزهای مشترک ایران و افغانستان رخ نداده و صحت ندارد. وزارت امورخارجه ایران نیز تأکید کرد که این رویداد در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی این کشور هر نوع اتفاقی در این مورد را رد کرده است.
 
با این وجود، به دنبال سفر یک هیأت مرزبانی افغانستان به ایران و همچنین سفر مقام‌‌های دیپلماتیک دو کشور به تهران و کابل، تاکنون گزارش هیأت حقیقت‌یاب افغانستان در مورد این حادثه منتشر نشده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد