Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80086
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 اسد 1399 ساعت : 17:30:50

لوی جرگه فریبی دیگر از فاشیستان قبیله

 این جرگه نیز مانند جرگه های گذشته شعاری و فرمایشی و فرمالیته است و هیچ سودی برای مردم بیچاره ما نخواهد داشت و صرفا مبالغ گزافی از پول خون این مردم به هدر می رود.

گفته می شود که لوی جرگه درباره چگونگی رهایی چهارصد زندانی جنجالی طالبان برگزار خواهد شد.
سخنگوی اشرف غنی می گوید که این چهارصد زندانی طالبان به جرم قتل، قاچاق مواد مخدر و جرایم سنگین دیگر زندانی شده اند که شماری آنان محکوم به اعدام هستند.

طالبان بار دیگر برگزاری لوی جرگه را ظاهرا دوام جنگ می دانند، اما حکومت افغانستان می گوید که برگزاری این جرگه فرصتی برای پایان جنگ در کشور است. در حالیکه هردو دروغ می گویند و باهم هماهنگ هستند.

در این جرگه اعضای لوی جرگه پیشین که سه هزار و دوصد شرکت کننده داشت، حضور خواهند داشت و درباره چهارصد زندانی طالبان که به باور حکومت افغانستان به جرم های سنگین همچون قتل و قاچاق مواد مخدر زندانی هستند و در فهرست سیاه حکومت افغانستان قرار دارند، بظاهر تصمیم خواهند گرفت.

همه آنهایی که حد اقل یکبار در این جرگه ها شرکت کرده باشند دقیقا معنی تصمیم گیری در این جرگه را می فهمند که تصمیم گیری نیست بل تصمیم پذیری است.

در جرگه ها رسم معمول بر این بوده است که روز افتتاحیه دارد و روز اختتامیه! در این دو روز سخنرانی های شعاری و بدون محتوا و حتی خارج از موضوع جرگه ایراد می شود که هیچ فایده ای بجز خودنمایی سران و سخنرانان محفل ندارد.

در روزهای میانی که یک تا سه روز است، افراد شرکت کننده به کمیته های مختلف و دسته های چندصد نفری تقسیم می شوند و یکنفر بصورت زیرکانه از جانب ارگی ها به عنوان رییس هر کمیته انتخاب می شود و دیگران را کنترل می کند و اگر فردی بصورت جدی بر روند جرگه و یا نوع کنترول کمیته اعتراض کند، بازداشت شده و تا آخرین روز جرگه دور از چشم بقیه در حبس بسر می برد.

آنچه ارگی ها بخواهند از طریق روسای هرکمیته به دیگران القا می شود و بدون درنظرداشت نظرات همه، رییس و منشی هر کمیته، خلاصه و تصمیم نهایی را اعلام می کند.

جالب اینجا است که روسای همه کمیته ها آنچه برای شان از ارگ ابلاغ شده به عنوان نتیجه و تصمیم جلسات کمیته در روز آخر در جلسه عمومی اعلام می کنند که به بعضی ها هم وقت نمیرسد و همان جلسات کمیته صوری نیز بدون اعلام می ماند.

جالبتر این است که همه کمیته ها یک تصمیم را اعلام می کنند و آنچه ارگی ها و سران فاشیست قبیله به آنان ابلاغ کرده اند را در روز آخر قرائت می نمایند و رییس جرگه آنچه را از قبل آماده شده برای دیگران می خواند. در حالیکه اگر واقعا براساس رای و تصمیم اعضای جرگه بوده است باید نتیجه تمام کمیته های دقیق بررسی شود و بعد رییس جرگه نتیجه کلی را اعلام کند.

در هر حال این جرگه نیز مانند جرگه های گذشته شعاری و فرمایشی و فرمالیته است و هیچ سودی برای مردم بیچاره ما نخواهد داشت و صرفا مبالغ گزافی از پول خون این مردم به هدر می رود.

حالا چه تصمیم بگیرند که چهارصد جانی و قاتل دیگر را همانگونه هزاران تن را شان آزاد کردند آزاد کنند و یا بخواهند این بازی را بیشتر ادامه دهند و بر آزادی این افراد فعلا توافق نکنند ولی بطور مخفیانه آنگونه خلیلزاد خواسته است، همه شان را از بند رها سازند. در هرصورت فرقی نمی کند.

خداوند این مفسدان را به جزای اعمال شان برساند و مردم ما را از شر بیشتر اینها در امان بدارد.


  شبکه اطلاع رسانی افغانستان

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد